Çin'den Türkiye'ye ağır suçlama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 16:14
Çin'den Türkiye'ye ağır suçlama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye'nin Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit'in hapishanede işkenceyle öldürüldüğünü iddia etmesine tepki gösterdi. Chunying, "Yalanlara dayanarak mesnetsiz ithamlarla Çin'in suçlanması çok yanlış" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Uygur müzisyen Abdurrehim Heyit'in hapishanede öldüğünü iddia etmesini 'çok çirkin' olarak niteledi ve Çin'in Türkiye nezdinde resmi girişimde bulunduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying

"Videosunu izledim"

Sözcü, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Abdurrehim Heyit'in hapishanede öldüğünü iddia ettiğini hatırlatarak "Abdurrehim Heyit, hayatta olduğu gibi çok da sağlıklı; internette dün ona ait bir video izledim." dedi.

Ne olmuştu?

Sözcü Aksoy, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve halk ozanı Abdurrehim Heyit'in öldüğü haberlerine ilişkin soruya verdiği yazılı cevapta "Çin makamlarını, Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz" demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 16:14

YORUM YAZ

 • jakejake8 ay önce
  haberi Turkiyeye yayan cin gizli servisi hedefi tutturdu ama gercek suki 100 yildir uygulanan iskence soykirim kucuk bi numarayla kapatilamaz yemezler.topal oglan perincekin basi goge ermistir artik
 • CezaCeza8 ay önce
  Kendi yaptiklari normal, bizim soru sormamiz yalnis....Atalarimizne guzel soylemis Orhun Anitinda......
 • KörogluKöroglu8 ay önce
  Cine baski arttirilmali ve oradaki kardeslerimiz yanliz brakilmamali gerekirse Silah , mühimmat ve lojistik yestek saglanmali ve dahi Cini karistirmali Tibeti ve ic mogolistani da ayaklanyirilmali Cin de 52 etnik yapi var körüklenip Cini parcalamak ve darmadagan edip isgal etmel gerekir ve bu kacinilmaz dir dicer böyle yüsünen
 • ramazanramazan8 ay önce
  İRANI KARDEŞ ÇİNİ STRATEJİK DOST VE ORTAK KABUL EDEN KİM.TELEVİZYONLARDA KAÇ TANE ÇİN HAKKINDA PROĞRAM YAPILDI.TÜRKİYEDE ÇİN ALEYHİNDE KONUŞMAK YASAK.TÜRKİYE ERBAKANCI POLİTİKA YÜZÜNDEN ASYADAKİ TÜRK VE MÜSLÜMANLARLA İLGİLENMİYOR.ÇOK YAZIK.
 • HalilHalil8 ay önce
  Er geç yahudi kadar öç alınması gereken ikincisi budistlerdir ki soydaşlarımıza. Zulüm ediyor er geç ...:..:.:::
 • salihsalih8 ay önce
  Rezza Sarraf için ABD ye nota verenler , uygur kardeşlerimiz için neden sesiz..Dünyayı ayaklandırmamız gerek değilmi REİS im?
 • NurNur8 ay önce
  Sizin ne vahşi ne acımasız ne vicdansız olduğunuzu bilmeyen mi var uygur türklerini asimile etmeye çalışmanız ve islamı yaşama izin vermedipinizi sağır sultan duydu adileşmeyin iyice tc ni ağzınıza alırken dikkat edin seviyesizleşmeyin katiller
 • DoktorDoktor8 ay önce
  O video kesinlikle sahte olabilir. Ölsede de yaşasada kafir itobur çin pisliği uygur toprağından defolup gitmeli. HUAWEİ ALAN KENDİNE TÜRK DEMESİN. Kafiri BOYKOT.
 • hilmikurthilmikurt8 ay önce
  ÇİN en üst perdeden uyarılmalıdır. UYGUR TÜrklerine yapılanların üzerine örtmesinler. Orda ne olup bittiğini dünyaya açıklasınlar madem bir şey yoksa..ispatlasınlar.
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Peki, Sözcü, neden hapiste olduğunu da yazsın ya.
 • ÜmitÜmit8 ay önce
  Hem zulm et hem etmedim iftiraya uğruyorum de bu ne yüzsüz ahlaksız bir millet Çin dediklerinde midem bulanıyor
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu8 ay önce
  Çinlilerin bu tepkilerine bir Vatandaş olaraksevindim neden biliyormusunun bize ağır bir söz söylese hemen tepemiz atar gerekenini yaparız Ancak bu uyanırızve tedbir almaya başlarız iyi oldu Çinlilere bu bir ayar olsun ayağınızı deng alın bizde gerekenini yaparız Umarım Türkiye Özel Milli İstihbarat yönüyle gerekenlerini yapar şimdiden hazırlıklı olmamız gerek ,,Unutmayalım Çinliler Küreselcilerin desteyiyle Süper güç olma yoluda ne kadar geç kalısak bir o ladarda zararlı çıkarız,,Vesselam,,,
 • Yunus16Yunus168 ay önce
  ÇİN VE UYGUR TÜRKLERİ HABERLERİNİ FETÖCHDPK ÇIKARIYOR.
 • mevhibe inalmevhibe inal8 ay önce
  Birileri Çin ile Türkiye'nin arasını açmaya çalışıyor.Kaos-işgal planları ile 10 bin km öteden gelip milyonları öldüren, işkence edenleri çabuk unuttuk!Onlar hala buralarda. Ebu-Gureyb, Guantanamo, Hava hapishanelerini unutma!
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı8 ay önce
  ABD'nin ekmeğine yağ sürenler ellerini ovuştursunlar. ABD bayram etsin. Hayali senaryolarla dünyanın bir ucunda bilmediğimiz bir beldede bir ozan gözaltına alınmış yok efendim adam öldürülmüş diye Türkiye kamuoyuna gerçek olup olmadığı bile belli olmayan haberler sunalım. Ve arkasındanzaten dostumuz az. Kalkıp ta bu sefer sömürgeci ve kan içici Amerikanın düşmanlığının yönünü Çin'e yönlendirelim. Lütfen kendimizi bu kadar aptal yerine koymayalım.Asıl düşmanlarımızı içimizde, Sınırlarımızın yakınlarında görelim.
 • Yasin Yılmaz Yasin Yılmaz 8 ay önce
  Çini başarılı buluyorum vermem papazı diyen bir başkamız var şimdi, 11 Doğu Türkistan Türk ü cecenler gibi ihvancı genç gibi papaz gibi verilerse şaşırmam

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019