• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin'de kritik toplantı! Başbakan itiraf etti: Ekonomimiz kötü durumda

Çin'de tüm yerel liderler ve şirket yöneticilerinin katıldığı kritik ekonomi toplantısında konuşan Başbakan Li Keqiang, ülke ekonomisinin salgının başladığı 2020 yılından daha kötü olduğu uyarısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2022-05-27 16:46:00 - 2022-05-27 17:07:07
Çin'de kritik toplantı! Başbakan itiraf etti: Ekonomimiz kötü durumda

Çin'in iki numaralı ismi, Başbakan Li Keqiang "Çin ekonomisi salgının başladığı 2020 yılından daha kötü halde" dedi. Başbakan Li, ülke ekonomisindeki göstergelerin önemli ölçüde düştüğü uyarısında bulundu.

Yıllardır büyüme oranlarıyla dikkati çeken Çin ekonomisinde tablo artık değişti. Çin Başbakanı Li Keqiang ülkedeki ekonomik verilere ilişkin endişesini dile getirerek, "Ekonomideki göstergeler önemli ölçüde düştü" dedi.

Çin'de kritik ekonomi toplantısı

Açıklamayı, ülkedeki tüm yerel liderler ve şirket yöneticilerinin katıldığı kritik ekonomi toplantısında yaptı. Çin Başbakanı, ülke ekonomisinin salgının başladığı 2020 yılından daha kötü olduğu uyarısında bulundu. Yüzde 5 virgül 5'lik büyüme hedefinin tutturulması için "harekete geçin" mesajı verdi.

Sanayi şirketlerinin gelirleri nisanda yüzde 8 virgül 5 daraldı

Çin'de son açıklanan ekonomi veriler başbakan Li'nin endişelerini doğruluyor. Son olarak sanayi şirketlerinin gelirleri nisanda yüzde 8 virgül 5 daraldı. Bu kadar hızlı bir düşüş en son pandeminin ilk vurduğu Mart 2020'de yaşanmıştı.

İki aylık karantina ekonomiyi kötüleştirdi

Birçok ülkede koronavirüs salgını geride kalırken durum Çin'de farklı. Ülkenin finans merkezi Şanghay'ın iki ayı aşkın süredir karantinada olması ekonomik faturayı ağırlaştırdı.

Karantina nedeniyle sanayi üretimi durdu, tedarik zincirleri ağır darbe aldı. Şanghay ve çevresindeki birçok firma faaliyetini durdurmak zorunda kaldı.

İşsizlik yükselişe geçti

Karantina, sadece Çin sanayisini değil iç turizm ve tüketimi de vurdu. Hava yolu sektörü dibe vururken işsizlik yükselişe geçti.

Tüm bu ekonomik faturaya rağmen Çin lideri Şi Cinping 'sıfır vaka' politikasını sürdürmekte kararlı. Sert karantina uygulamalarını içeren bu politikanın Çin ekonomisine maliyetinin daha da artmasından endişe ediliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kamboç Utku

ABD bonosu stoğunuzun %10'unu satıp fakir köylüye alet ekipman tohum gübre dağıtın biraz. Ayıptır, o kadar düşman bonosunu ne edeceksiniz.

Okur

Ya bizim ekonomi. Zamlarla uçuyoruz. Başkada bildiğimiz başka bir şey yok.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23