• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin Denizi’nde ortalığın karışmasına ramak kaldı! Çin askerleri ile göz göze geldiler

ABD Donanması’na ait USS Nimitz uçak gemisinin Komutanı Tuğamiral James Kirk, Çin Denizi'nde tatbikat yaptıklarını belirterek, “Çinliler bizi gördüler, biz de onları gördük” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-07-07 11:04:00 - 2020-07-07 11:21:17
Çin Denizi’nde ortalığın karışmasına ramak kaldı! Çin askerleri ile göz göze geldiler

ABD'li Tuğamiral James Kirk, tartışmalı Çin Denizi’nde tatbikat yaptıklarını ve bu esnada Çin’e ait savaş gemilerinin görüş mesafesinde bulunduğunu belirtti.

ABD Donanması’na ait USS Nimitz uçak gemisinin Komutanı Tuğamiral James Kirk, donanmaya ait diğer uçak gemisi USS Ronald Reagan ile tartışmalı Çin Denizi’nde tatbikat yaptıklarını ve bu esnada Çin’e ait savaş gemilerinin görüş mesafesinde bulunduğunu belirtti.

Reuters’a göre Tuğamiral James Kirk, “Bizi gördüler, biz de onları gördük” diye konuştu.

Çin’e ait savaş gemileriyle olan temas esnasında herhangi bir gerginlik olmadığını belirten Tuğamiral Kirk, “Her zaman aramızda profesyonel ve güvenli bir iletişim olmasını bekliyoruz” dedi.

USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemileri, ABD’nin Bağımsızlık Günü olan 4 Temmuz'dan bu yana bölgede tatbikat yapıyor.

ABD Donanması, güç gösterisi yapmak amacıyla uçak gemilerini daha önce de bölgeye gönderdi ancak bu yılki tatbikat ABD’nin Çin’i yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını ele alma biçimi nedeniyle eleştirdiği bir döneme denk geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin güç gösterisi yapmak amacıyla uçak gemilerini Güney Çin Denizi’ne kasıtlı olarak gönderdiğini öne sürerek, ABD’yi bölgedeki ülkelerin arasını açmaya çalışmakla suçladı.

Çin, yılda 3 trilyon dolarlık ticaret akışının olduğu, doğal kaynak açısından zengin Güney Çin Denizi’nin yüzde 90’ında, Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam da Güney Çin Denizi’nin bazı bölümlerinde egemenlik iddia ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

gerçekler

dünyayı eskiden kutuplara böldünüz .soğuk savaş sıcak savaş dediniz böldünüz.bizdeki atasözü ne diyor it iti ısırmaz olan garibanlara oluyor.erkekseniz sevaşın görelim
 • Yanıtla

Vatandaş

Onların derdi Müslüman lar, bakmayın siz onların birbirine hırladıklarına
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı