• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çiftçi batma noktasına geldi! Ispanak tarlada kaldı

Ispanak krizi, Yenişehirli çiftçiyi batırma noktasına getirdi. Kesime hazır 2 bin 500 dönüme ekili ıspanak tarlada kaldı.

2019-11-10 23:56:00 -
Çiftçi batma noktasına geldi! Ispanak tarlada kaldı

İstanbul'da ıspanağın içinde bulunan yabancı ot nedeniyle zehirlenmelerin yaşanmasından sonra kriz derinleşmeye devam ediyor. Bursa Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Ispanak insanı zehirliyor diye bütün çiftçiyi zan altında bırakanlara karşı açıklamalarda bulundu.

Bir kişinin hatası tüm üreticiyi etkiledi

Konuyla ilgili açıklama yapan Eskişehir pancar kooperatifi yönetim kurulu üyesi ve Yenişehir Ziraat odası Başkanı Sadi Aktaş, “Tabi ki bu konu çok önemli bir konu. Bu bizleri çok üzdü. Fakat ıspanağı üreten çiftçi bir kişidir. Bunu pazara götüren de bir kişidir. Bu olay nasıl oldu? Tam araştırmadan, sanki Türkiye genelindeki bütün ıspanak üreten çiftçilerin tarlasında yetiştirdiği ürünün hepsi zehirliymiş gibi yansıtılması nedeniyle üreticin mahsulü tarlada kalarak satılamaz hale gelmiştir. Biz de diyoruz ki, ıspanak bugüne kadar kimseyi zehirlememiştir. Herkes gönül rahatlığı ile tüketebilir” diye konuştu.

2 bin 500 dönüm ekili ıspanak tarlada kaldı

Başkan Aktaş, “Sadece Yenişehir bölgesinde 2 bin 500 dönüm alanda ekili olan satışa hazır ıspanak sırf bu olaylardan dolayı tarlada kalmıştır. Bir de bunun Türkiye genelini düşünün, Ispanağın tarladaki hasadından sonra derelerde ve uygunsuz yerlerde yıkanması araştırılmalıdır. O derelere hangi fabrikaların kimyasalları atık salmıştır. Bunu yetkili kurumlar bakarak araştırmalıdır. Araştırılmadan yapılan açıklamalardan dolayı Türk çiftçisi ıspanak üreticisi zarara uğratılmıştır” ifadelerinde bulundu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23