CHP’nin tüm tezleri tek tek çökertildi

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin gerekçesi gündeme bomba gibi düştü. Gerekçede sandık sandık usulsüzlükler anlatıldı ve CHP’nin ortaya attığı iddialara tek tek cevap verildi.

24 Mayıs 2019 Cuma 06:39
CHP’nin tüm tezleri tek tek çökertildi

250 sayfalık gerekçe seçimlerdeki organize hileyi perdelemeye çalışan CHP’nin tüm tezlerini çökertti. İşte iddialar ve YSK’nın cevapları:

Şaibe varsa ilçe seçimleri neden iptal edilmedi: YSK’nın önüne gelmeyen bir konuda resen karar vermesi mümkün değil. Bu itibarla inceleme olağanüstü itiraz konuları ile sınırlı olarak yapılmıştır.

Mustafakemalpaşa emsal olamaz: İYİ Parti’nin Bursa Mustafakemalpaşa’da sandık kurulları ile ilgili yaptığı başvuru reddedilmişti. CHP, bu kararının emsal oluşturabileceği ifade ediliyordu. Gerekçede, söz konusu kararın emsal olamayacağı belirtildi. Gerekçede özetle Mustafakemalpaşa’da ‘sandık görevlileri belediye personeli’ diye, İstanbul’da ise ‘sandık kurulu üyelerinin kamu personeli değil’ diye itiraz edildiği, iki durumun hukuken aynı olmadığı anlatıldı.

Sadece Büyükşehir mi hileli?: CHP’nin aynı zarfta 4 pusula var, sadece Büyükşehir seçimi mi hileli propagandasına da delilleriyle cevap verildi. Gerekçede 18 sandıkta büyükşehir seçimlerine sayım döküm cetveli çıkmadığı hatırlatıldı. Ancak aynı sandıklarda ilçe belediye başkanlığı ve ilçe belediye meclis sayım döküm cetvelinin olduğu ifade edildi.

Yeterli kamu görevlisi yoktu yalanı: Muhalefetin ‘kamu görevlisi yeterli olmadığı için PTT ve özel bankalarda çalışan görevliler sandık kurulu üyesi atandı’ iddiası da çökertildi. Seçim için toplamda 93 bin 558 kamu görevlisine ihtiyaç duyulduğu hatırlatılarak şunlar kaydedildi: İstanbul İlinde, sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aylık ödenen ve sandık kurullarında görev alabilecek durumda olan yaklaşık 220.000 kamu görevlisi bulunmaktadır.

24 Haziran’da itiraz yok: Muhalefetin ‘memur olmayan sandık kurulu üyeleri 24 Haziran seçimlerinde de görevli olmuş olabilir. O seçim neden iptal edilmedi? sorusuna da şu cevap verildi: Sandık kurulu başkan ve üyelerinin kümü görevlisi olması şartını getiren kanun değişikliğinden sonra Türkiye’de iki seçim yapılmıştır. Bunlardan ilki 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimidir. Bu seçim sonucunda sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı belirlendiği yolunda bir itiraz intikal etmediğinden, Kurulumuzca bu konuda bir değerlendirme yapılmamıştır.

Hani 100 kişi kısıtlıydı: Ana muhalefet 31 Mart seçimlerinde oy kullanan kısıtlı/hükümlü sayısının 100-150’yi geçmediğini iddia etmişti. Gerekçe bu sayılar da tek tek verildi: İncelemeler sonucunda 377 adet kısıtlının oy kullandığı, 6 sandıkta ölü olan kişilerin yerine oy kullanıldığı, 41 sandıkta ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 58 sandıkta ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 224 adet zihinsel engeli nedeniyle kısıtlı olan kişinin oy kullandığı tespit edilmiştir.

Madde madde hile

754 sandık başkanı kamu çalışanı değil.
Sandıklarda 9 KHK’lıya görev verildi.
18 adet sandıkta sayım döküm cetveli yok.
90 adet sandıkta ise sayım döküm cetvelleri imzasız
377 adet kısıtlı oy kullandı.
6 sandıkta ölü olanların yerine oy kullanıldı.
41 sandıkta tutukluların yerine oy kullanıldı.
58 sandıkta hükümlülerin yerine oy kullanıldı.
224 kısıtlı zihinsel engelli oy kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 06:39

YORUM YAZ

 • dumanlıdumanlı24 gün önce
  Akp nin esas ititirazı haberde madde madde hile diye sıralananların son 8 maddesiydi. bunlar farkı kapatmaya yetseydi seçim iptal edilmiyecekti. Bu 8 maddede hatalar bilhassa akpli adalet bakanının görevini yapmamasından kaynaklanmaktadır. Mahkeme kararları, kısıtlılık ve tutukluluk halleri ilçe seçim kurullarına bildirilseydi o hatalarda olmazdı. Akp tarafsız seçimin alt yapısını hazırlamada beceriksiz kalmıştır. Akp beceriksizliğini imamoğlunun mazbatasına çökerek gizlemeye çalışıyor.
 • dumanlıdumanlı24 gün önce
  madde madde hile denenlerin hangisi iptal gerekçesi? sayım döküm cetveli olmayan ve imzasız denen 90+18=108 sandıktaki 30 küsur bin oy değilmi. ysk nın internet sitesine girdiğinizde bu 108 sadığın sonuçlarını ve bu sandıklarda toplamda akp adayının daha fazla oy aldığını görürsünüz. yani kamu görevlisi olmayan kurul üyeleri akp ye çalışmış oluyor.imamoğluna yapılan büyük haksızlık halkta bunu görüyor.
 • CevdetCevdet24 gün önce
  Yavas yavas cöken sizsiniz, ama farkinda degilsiniz. Sadi Güven bile ne yazmis, onu okuyun bir de. Pembe dünyanizda tatli rüyalar.
 • müslümmüslüm24 gün önce
  kamu çalışanı diyorsunuz peki bu sadese büyük şehiremi tesir etmiş yalandan kim ölmüş bunu anca kendi tabanına anlatırsınız..
 • NİLHANNİLHAN24 gün önce
  TEZ DERKEN :) 1 ADET RESİM 1 ADET BELGE PAYLAŞSANIZ AYAKTA ALKIŞLAYACAM SİZİ:) HEP FASA FİSOOOOOOOOOOOOO
 • ERDEM GÜÇLÜERDEM GÜÇLÜ24 gün önce
  değerli müslüman akit gazetesi tayfası!.. suç ve ihmal varsa soruşturma ve ceza da olmalı. hani soruşturma, hani ceza?.. milletin aklıyla alay etmekten vaz geçin.
 • ÖzgünÖzgün24 gün önce
  Kimse ikna olmadı,kendi seçmeni bile.O yüzden bir gün olsun hak gözüyle bakın.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 24 gün önce
  Çürüyen tez falan filan geçin bunları bu yazılanların halkın nazarında veya vicdanında karşılık bulacağını düşünüyorsanız 23 haziranda daha büyük bir hayal kırıklığı yasayacaksiniz çünkü burdan bir avuç insana yalan haber yaparak algı oluşturabilirsiniz ama halk sokakta ve pazarlarda marketlerde herşeyi görüyor bu son beyhude çırpınışlarla inandığınız değerlere zarar vermekten ahiretliginizi satmaktan başka bir şey işe yaramaz saygılar demek isterdim ama haketmiyorsunuz.
 • ihsanihsan24 gün önce
  rezil chp hani ysk ya hakaret ediyordunu o hakaretler aynen size döndü
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 24 gün önce
  Hadi Bunlara da Cevap Ver CHP. Cehalet Ve Hainlik Partisi. Kesinlikle Organize Hile İspatlandı.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 24 gün önce
  2 sandık için seçimi iptal etmek bu ülkeye ve insanına ihanettir millî irade diye meydanlarda nutuk atanlar artık sonun başlangıcındadırlar.Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün, aydınlık karanlıktan güçlüyse... Çaresi yok usta... Biz kazanacağız (nazım)
 • RasitRasit24 gün önce
  Hepsi uydurma.Sanki o kısıtlı oylar hep CHP ye gitmiş. Bunu yazıyorlar.. Komik.. Hani oy calmislardi nerde? Yok bu kadar usulsüzlük varsa bu yöneticilerin suçu CHP nin değil. O zaman onlar cezalandırılsın.. Yukatda arkadaş yazmış.. CHP ye HDP ye ceza verilemiyormusda, Amerika engelliyormusda felan filan. Bizim dünya lideri yokmu bir eyyy abd desin bitti bu iş.. Ya.. Tabi yiyorsa
 • RasitRasit24 gün önce
  Hepsi uydurma.Sanki o kısıtlı oylar hep CHP ye gitmiş. Bunu yazıyorlar.. Komik.. Hani oy calmislardi nerde? Yok bu kadar usulsüzlük varsa bu yöneticilerin suçu CHP nin değil. O zaman onlar cezalandırılsın.. Yukatda arkadaş yazmış.. CHP ye HDP ye ceza verilemiyormusda, Amerika engelliyormusda felan filan. Bizim dünya lideri yokmu bir eyyy abd desin bitti bu iş.. Ya.. Tabi yiyorsa
 • Zekeriya GÖKÇEZekeriya GÖKÇE24 gün önce
  Aslında bütün seçimlere itiraz etmeliydi .( Ak parti- mhp) ama sandılar ki sadece büyük şehirde oylar çalınmış. hırsız zevk olsun diye hiç ihtiyacı olmayan şeyleri bile çalar. benim olsa keşke ile başlar. bir hastalıktır bu. orada çalıp burada çalmaması söz konusu değildir.
 • İkna oldumİkna oldum24 gün önce
  Ben ikna oldum herşeyi yöneten atayan belirleyen akp çalan chp.Sayın akit helal size ne güzel tarafsız haber yapıyorsun.
 • galipgalip24 gün önce
  işin özü ysk ilçeler görevini yapmamış ne diye iftira atarsınız hırsız fetöcü dersiniz amacınız belli
 • Kazım KarabekirKazım Karabekir25 gün önce
  O listeleri birileri hazırladı, birileri onayladı. Kim verecek bunların hesabını? Seçimden 5 gün önce "dünyanın en güvenli seçimi bu" deniliyordu. Şimdi ise şöyle sorun var böyle sorun var. Eğer seçim iptalini gerektirecek kadar hatalar varsa YSK' da bu işten sorumlu olanlar ve içişleri bakanı ya istifa edecek ya da görevden alınacak.Kaldı ki gerekçenin tek bir satırında bile "çaldılar" sözü veya iması geçmiyor. Ne çalınmış efendim? Koca seçimi memur olmayan sandık görevlileri sebebiyle iptal ettirdiler. Öyle sağda solda ağladıkları gibi çalma olayı da yok.
 • turkturk25 gün önce
  DUSUNSENIZE DAMSANDIKTA HILE YAPIYO RHERSEY BELLI AMA BIR TURLU YARGILAYAMIYORLAR BUDA TURK DALET SISTEMINI BIR BASI OLDUGU ABD GORULUYOR.. NORMAL VATANADS BIR YANLIZ IMZA ATSALAR HAPISLERDE CURU VE DURUYENLER VAR HATTA IMZASI SAHTE OLUM AMA KENDISI CEA EVINDE CURUYOR .. AMA BU HDP CHP HALA ORTADA NEDEN CUNKU ABD TURK SISTEMINI KONTROL EDIYOR,ALLAH BELASINI VERSIN AO PAPAZI SALAN HAKIMLERI VE EMIR VEREN O SHSA COK YAKIN ZAANDA HEPSI OLDU BIRDEN ANLAMSIZCA
 • hasanhasan25 gün önce
  Ilce belediye secimleri iptal edilmemesinin nedeni neymis? Cunku kimse itiraz etmemismis. Cumhurbaskanligi secimlerinde de kamu gorevlisi olmayan sandik baskanlari varmis ama yine kimse itiraz etmemis, o zaman sorun yokmus. 100 kisi degil de 300 kisitli secmen varmis. Sizin adaletinizi sevsinler.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019