Seçim 2019 Sayfası

CHP’li belediyeler işçi kıyımına başladı

Seçimden önce hiçbir işçiyi işten çıkarmayacakları vaadinde bulunan CHP’li belediye başkanları, ilk iş olarak çalışanlara üye oldukları sendikalar üzerinden baskı uygulayıp, istifaya zorlamak oldu. Konuyu değerlendiren Bem-Bir-Sen Başkanı Levent Uslu, “2 bin üyemiz zorla istifa ettirildi. İdeolojik sendikaların emek ve emek tehdidine izin vermeyeceğiz” dedi.

15 Nisan 2019 Pazartesi 10:13
CHP’li belediyeler işçi kıyımına başladı

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

CHP’nin eline geçen belediyelerde işçilere mezalim daha ilk günlerden başladı. Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, 31 Mart yerel seçimlerin ardından siyasi partiler arasında el değiştiren belediyelerde, yeni göreve gelen başkanlar tarafından belediye çalışanlarına yönelik, üye oldukları sendikaları değiştirmeleri ve kendi partilerine yakın sendikalara üye olmaları yönünde çeşitli baskı ve tehditler uygulandığını söyledi. Uslu, “Bem-Bir-Sen üyelerini istifaya zorlayıp, kendi sendikalarına geçmeleri için baskı yapılmaktadır. Sendikacılığı, ideolojik bir aygıta dönüştürenler, emeğe ve emekçiye saygısı olmayan sendika zihniyeti, 31 Mart seçimlerinin sonucunda yeniden sahneye çıkmıştır. Bizler belediyelerde sendikal baskı ve tehditlere asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

İstifaya zorlama var

CHP yönetimine geçen başta Antalya ve Ankara olmak üzere bazı il ve ilçe belediyelerinde Bem-Bir-Sen üyesi çalışanların önemli bir bölümü istifa ettirilmiştir” diyen Levent Uslu, şunları dile getirdi: “Biz bu sonuçları halkın iradesinin bir temsili olarak gördüğümüzden, seçilen her belediye başkanını tebrik etmeyi halkın iradesine saygının bir gereği olarak görüyoruz. Ancak sendikacılığı ideolojik bir aygıta dönüştüren, emeğe ve emekçiye saygısı olmayan sendikal zihniyet, 31 Mart seçimlerinin sonuçlarıyla yeniden sahneye çıkmıştır. Bugüne kadar sendikal mücadeleyi ideolojik çatışmaların zemini kılanlar; çabalarımızla elde edilen kazanımları kendi kazanımları diye pazarlayanlar, emek hırsızlığı yapanlar, gerilime, yalan ve iftiraya bel bağlayanlar seçim sonuçları açıklanınca kendilerini göstermeye başladı. Bizim üyelerimizi işten çıkarma ve sürgün etme tehdidiyle kendi sendikalarına geçmeye zorlayanlar bu yaptıkları usulsüzlüğü sendikalarının utanç saflarına eklendiğini unutmasınlar.” 

Geri adım atmayacağız

Yapılan baskı ve tehditlerin hiçbir yerde karşılığı olmadığını söyleyen Uslu, şöyle devam etti: “Üyelerimizin sendikal hak ve özgürlüklerine yönelik yapılan bu saldırılar, anayasamız başta olmak üzere 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve ILO Sözleşmelerine aykırıdır. Ulusal ve Uluslararası mevzuatta belirtilen ve koruma altına alınan sendikal hakların kullanılmasını hiçbir şekilde engellenemez. Üyelerimize baskıyla sendikalarını değiştirmeye zorlayanlara ve üyelerimizin ekmeği ile oynamaya kalkanları açık ve net bir şekilde uyarıyoruz. Bu baskı ve tehditler karşısında geri adım atmayacağız. Kendini hukukun üstünde gören baskıcılarla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı ilan ediyorum.” 

İşte o belediyeler

Bem-Bir-Sen üyesi oldukları için CHP yönetimi tarafından tehdit ve baskıyla istifa ettirilen işçiler ve çalıştıkları belediyeler ise şöyle:

-Antalya Büyükşehir: 900 işçi

-Ankara Büyükşehir: 300 işçi

-Elmadağ Belediye: 50 işçi

-Küçükçekmece Belediyesi: 400 işçi

-Esenyurt Belediyesi: 200 işçi

-Kütahya Belediyesi: 130 işçi

-Kastamonu Belediyesi: 100 işçi

-Bozüyük Belediyesi: 50 işçi

-Taşköprü Belediyesi: 30 işçi

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 10:13

YORUM YAZ

 • vagifvagif8 gün önce
  Zararedenbelediyesirketlerini baglamaklazim..Reis cibindenmiparalarini odeyecek... Yeyib HORTUMLAMA DOVRE SON
 • AliAli8 gün önce
  Hakiş de İBB de aynısını yapmıştı. Süreriz diye korkutarak Belediyeİş ten Hakiş e geçirdi idareciler. Kusura bakmayın ama aynını yaptığınız şeyle karşı tarafı yargılayamazsınız.
 • BatıleziciBatılezici9 gün önce
  Yener, zırvanı yayınlayarak Yeni Akit editörleri seni yenmiş, seni yalancı çıkarmışlar…:)
 • BatıleziciBatılezici9 gün önce
  Hasan müfterisi, Reisin ne büyükşehirlerin kaymağından yememesinden sıkıntısı olduğunu zırvalamışsın. Asıl başta İstanbul olmak üzere büyük şehirler Reisin kaymağını yediler. Daha önce içecek su bulamıyorlardı, geçecek yol bulamıyorlardı, nefes alacak hava bulamıyorlardı. Tabi bunları bir nankörün görmesi veya bir CüHela Partilinin bilmesi mümkün değil…
 • BatıleziciBatılezici9 gün önce
  ali sadıkoğlu, senin dürüstlüğüne inanmıyorum, çünkü kolayca tanımadığın kişilere çalışmadan para alıyorlar diye iftira atıyorsun. Şuna dürüstçe HDPKK’lılara DHKP-CHP’lilere yer açıyoruz desene…
 • BatıleziciBatılezici9 gün önce
  chp can halvaşi, bırak işe gelmeden para alıyorlar diye millete iftira atmayı… Bu işi CHP’den daha iyi yapan yoktur. Seyfi Dedenin, Mehmet Moğultay’ın yaptıklarını dediklerini unutmadık. İslam düşmanısınız anladık da bari dürüst olun. CHP’lilere yıllardır kıyak iş veremiyoruz deyin, seçimlerde işbirliği yaptığımız HDPKK dayattı bunları deyin, elimiz mahkûm mecbur yapacağız deyin birazcık dürüstlüğünüz varsa…
 • chp can halvaşichp can halvaşi9 gün önce
  atanamayan öğretmenlerin intihar ettiği bir memlekette,bir siyasi partinin militanlığını yapan ve işe gelmeden belediyeden maaşa bağlanan sülükleri ne yapacaktılar?chp,emeğin ve üretimin partisidir,sizler ne kadar cahil güruha algı yaratmak için haber yaparsanız yapınız,ülkemizi ve belediyeleimizi gönenç günler beklemektedir!partizanlık ve talan bitecektir.mazbata verilmemesindeki ısrarın nedenide bu insanların beleş hayat ısrarıdır!
 • hasanhasan9 gün önce
  ne vermesiherdem,,, reyisin büyük şehirlerin kaymağını yiyemeyecek ondan sıkıntısı
 • veliveli9 gün önce
  chp 1 nisan şakası yaptı, şimdi katliamlara başladı
 • YenerYener9 gün önce
  1.Haber yapınca kamu çalışanıyla,Kamu işçisini karıştırmayın..2.Ben Bir Sen işçi sendikası değil...Memur Sendikasıdır..Bunu bir bilmiyorsunuz..3.Memur Sen ve Bağlı sendikalar iktidarı arkasın alarak 1 milyon üye yapmıştır.4.Chp den Akp ye geçen Belediyelerde de Bem Bir Sen aynı baskıyı yaptırmıyormu..?5.Müslümanlığa en çok siz ve sizin gibiler zarar veriyor..6.Bu kadar yalanı nasıl üretiyorsunuz.7.Biliyorum bu yazdıklarımı da yayımlamıyacaksınız...
 • ..........9 gün önce
  Belediyelerde ki işçilerin mağdur edilmemesi için 657 tabi olup kadrolu çalıştırılmaları gerekiyor
 • ali sadıkoğluali sadıkoğlu9 gün önce
  çıkarılanlar işçi değiller,parti militanı bankamatik elemanları!yıllarca beleşten maaş alan sülükler!emeği ile geçinen ve gerçek çalışan hangi partiliymiş hiç önemli değil,ama çalışmadan maaş almak namuslu bir iş olmasa gerek?
 • ALIALI9 gün önce
  Atma recep yerleri değiştirilmiştir en azından sizin belediyeler gibi müdürleri çöpcü yapmamışlardır
 • kemalkemal9 gün önce
  Ben demedim mi.Bunların ilk icraatı işçi kıyımı olacak diye...
 • herdemherdem9 gün önce
  Reis, bu chdp li belediyelere devlet bütçesinden bir kuruş verirsen sana hakkımı helal etmem.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ9 gün önce
  akp ye oy veren mahalleden başlarım hizmete diyen melih gökcen abinizde böyle yaptı. sıra chp de. şimdi boşuna AĞLAMAYIN. keser döndü sap döndu.millet artık chp ye guvniyor.yandaş olan işcilerin cıkarılması normal.herkes kendi ekibini kurup iyi hizmet etmenin peşinde.
 • ZAKOZAKO9 gün önce
  Zaten tiplerinden belli Kıyım ve Yıkımekibi Rabbim bunların eline düşürmesin AMİN
 • hercaihercai9 gün önce
  Adamlari da Mason gibi giydirmisler, bu ne laaa!
 • Ali DENİZZAli DENİZZ9 gün önce
  Yapılanı doğru bulmamakla beraber bu durumun benzerini mevcut siyasi iradenin tabanında da yapılıyor. REİS in bu duruma nokta koyması lazım ki karşı tarafa söylenecek laf olsun. İnsan siyasi görüşüyle değil insan olduğu için değerli olmalı. Liyakat ve dürüstlük düstur olmazsa herkes eleştirir. gün döner aynı durum başımıza gelir. Türkiye bu gerçekten kurtulmalı bir an önce.
 • DoğrularDoğrular9 gün önce
  Hani chp ciler adam kayırma bizde yok diyordunuz . ne mal olduğunuzu biz bilitoruz varsın birazda chp e oy verenler ceksin yapacak bişey yok , Hatada tarih tekerrürden ibarat . tekrar chp size kim olduğunu hatırlatınca düşünürsünüz. hayırlı olsun arkası cok gelecek . hel ankara heykelle dolacak ...........
 • IsmailIsmail9 gün önce
  Bu ülkeden belediyecilik kavramını kaldiracaksin Bütün belediyeleri valiliğe kaymakamlığa baglayacaksin belediye diye birşey olmayacak
 • 3603609 gün önce
  bunlar güzel günler.... bahar gelecekti ya hani....
 • fahreddinfahreddin9 gün önce
  Dağda artık militan beslenemiyorsa belediyelerde konuşlanıp beslenecek, planları bu, şimdi bunu uygulamaya geçiyorlar, yakında hepimiz göreceğiz, üst akıl bunu emretti, önce doları zıplattılar, sonra patatesi soğanı hoplattılar, oyları toplattılar, tezgah devam ediyor. Bu millet zokayı hemen yutuyor, sabır, sebat, sadakat gibi kavramlar tarihe karıştı, kredi kartı cebinde kendinden büyük harcamaları yap, bankaların beslemesi ol, senden artık hayır mı gelir??!!!
 • veliveli9 gün önce
  Siz işçi kıyımına başladı diyorsunuz da onların hazırladıkları kılıftan haberiniz var mı? Yaaaa. İşte bu dünya böyle. Deve diken..... Malesef dünya böyle olmuş. Ak Parti köprü yapar insanlar geçsin diye.Birileri deköprüden geçen birini gözünün yaşına bakmadan aşağıya uçurur. Ondan sonra da bu köprüyü niye yaptınız? Gördünüz mü adam köprüden düştü öldü. Bak bugün de birisi köprüden intihar etmeye kalktı.... Köprü yapmayın. Cami yapmayın. Hava limanı yapmayın. Silah yapmayın. Askerin biri yanlışlıkla asker arkadaşını vurmuş.....
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 9 gün önce
  Com güzel olmaz,herkes Hak ettigini alir.
 • yazıYORUMyazıYORUM9 gün önce
  BEMBİRSEN işçi değil memur sendikası, istifaya zorlama yok zamanında Sosyal Denge Tazminatı alabilmek için sol sendikalardan BEMBİRSEN e geçen memurların bir kısmı aslına rücu edip tekrar sol sendikalara geçiş yapıyorlar. Yönetimlerden ziyade sol sendikaların çalışmaları ile bu işler oluyor. BEMBİRSEN işçi değil memur sendikasıtır. Memur sendikaları yetki ve etki olarak işçi sendikalarıyla kıyaslamanaz bile. Yani dostlar alışverişte görsün minvalinde kurulmuş sendikalar hiç bir etki ve yetkileri yok. Zaten ne kadar etkili olduklarını hükümetle yaptıkları toplu sözleşme görüşmelerinde görüyoruz, hükümet ne verirse eyvallah diyen etliye sütlüye karışmayan sendikalar grev hakkı olmayan sendika bir işe yaramaz, kimse kimseyi aldatmasın!
 • batubatu9 gün önce
  bembir sen memur sendikasıdır. ayrıca yeni gelen bşk lar sds sözleşmesi imzalamak için kendine yakın olan sendikaları tercih eder. işçiler ise başkanın 2 dudağının arasında parayı verirse alayını çıkarır kimse itiraz edemez.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019