Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın Su-35 teklifine cevap

Rusya'nın Su-35 teklifine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Diyelim ki en kötü senaryo oldu o zaman nasıl S-400 için başka arayışlara girdiysek Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyacını başka kaynaklardan gidermek en doğal hakkıdır" dedi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 12:23
Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın Su-35 teklifine cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu sevkiyatı devam eden S-400 hava savunma sisteminni 2020'nin başında kurulacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "S-400'lerin kullanılması için açık olması lazım. S-400 barışı korumak için alınan bir sistem" dedi.

Çavuşoğlu, "F-35 projesinden çıkarılma konusunda bir adım yok. Diğer ortaklara baktığımızda Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılmasına karşılar. ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız" diye konuştu.

Çavuşoğlu F-35 savaş uçaklarının verilmemesi halinde, Türkiye'nin kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidereceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması ve F-35'lerin Türkiye'ye teslim edilmemesi halinde bu açığı Rusya ve Çin'den gidereceği yönündeki haberlere ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin kendi savunma sanayisine çok önem verdiğini, bu konuda çok ciddi yatırımlar yaptığını ve şu anda ihtiyacının yüzde 70'ini kendisinin karşılayabildiğini söyledi.

Türkiye'nin savunma sanayisinde ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılamak için çeşitli atılımları olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin kendi savaş uçaklarını, tanklarını, helikopterlerini üretmek için yoğun çaba sarf ettiğinin altını çizdi.

"İhracata da başladık"

Atak helikopterlerini, Altay tanklarını örnek veren Çavuşoğlu, "Artık ihracata da başladık. F-16'larımız var, savaş uçaklarımız var. Ama yeni teknolojiler var, ihtiyaç da artıyor" diye konuştu.

Teknolojinin geliştiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"F-35 de yeni teknolojiyle üretilen bir uçak. O nedenle biz bu projenin ortağı olduk. Bu projenin ortağı olarak yaklaşık 1,4 milyar dolar para ödedik. Dolayısıyla ortağı olduğumuz bir ürünü almak bizim hedefimiz. Ama diyelim ki her şey çok kötü gitti, olmadı, F-35'i de bize vermediler diyelim. Türkiye'nin de yeni nesil uçaklara ihtiyacı var, kendimiz üretinceye kadar. O zaman nasıl S-400 için başka arayışlar içine girdik ve en son S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptıysak, o zaman Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek ister ve en doğal hakkıdır. Buna da kimse bir şey diyemez. 'Biz Patriot'u satamadığımız için Türkiye S-400 alıyor' diyen bir yönetimin de yarın diyelim ki en kötü senaryoyu konuşuyoruz, F-35 vermedikleri zaman da Türkiye başka alternatiflere yönelirse söyleyecekleri bir söz olmaz. Türkiye ihtiyacını tabii ki kendi ortak olduğu projeden karşılamak ister ama bu olmazsa başka seçenekleri değerlendirme hakkı vardır. Her şeyden önce bağımsız ve özgür bir ülkenin atması gereken adımları yeri geldiği zaman Türkiye atar, atacaktır."

Ayrıca ABD'nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması halinde Türkiye’nin nasıl cevap vereceği sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Yaptırım olursa bizim de ABD’ye vereceğimiz cevaplar var" dedi.

Çavuşoğlu, "ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz yok, karşı adımlar atarız. Bu tehdit de değil blöf de değil" diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi 12:23

YORUM YAZ

 • Tokmak Tokmak 26 gün önce
  Reis adamsın hırsız chdp
 • hsyn2802hsyn280226 gün önce
  Blöfün kralını yapıyoruz arkadaş karalını.
 • Bir OsmanliBir Osmanli26 gün önce
  Budur! Biz tehdit etmeyiz YAPARIZ! ABD nin gotu yiyorsa soyledigini yapar iki tana gerizekaliyi dinleyerek ucun birini gorur, asagi oturur.
 • omeromer26 gün önce
  akp geldı herkes gozunu actı once elpence durdugumuz ıtlere sımdı mınnet yok ama bızım mılletımız sabırsızsunu unutmayın meyve veren agac taslanır
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 26 gün önce
  Tūrkiye, Kendisi Yapıncaya Kadar S-500 ler, Ve F-35 lerin Yerini Tutacak Uçaklar Almalıdır.
 • kuntakintekuntakinte26 gün önce
  Sayın ÇAVUŞOĞLU Bak sana bi şey dicem ben vatandaş olarak şunu söyliyeyim S400konusunda ortak çalışma grubu teklifini yapan danışman kim ise soyunu sopunu kriptosunu iyi inceleyin bu ahmakça ve aptalca bir teklif dir ABD teknoloji hırsızı blim adamı hirsızı zeki çocuk hırsızı teknoloji hırsızı sistemin sırlarını çözüp savunma saldırı gerçekleştirir bu da Rusya ve Türkiye arasını açar güveni bitirir nah alırsınız S500 vb silahların rusyadan teknoloji transferini ya bizim eksenimiz kendimize ümmete coğrafyamıza kaydı artık anlayın bunu biz biz olacağız ne demek savunma sisteminin incelenmesi ortak komisyon kurulması düpedüz hainlik hinlik yatıyor bu işin altında ABD böyle bir teklifin TÜRKİYE den gelesine kebap oldu çaktırmadan kabul edecek zaten amacı bu idi bunu birilerinin vasıtası ile size teklif ettirdiler bu yahudi taktiğine nasıl düşersiniz Trabzona MİG 21 kaçırılmış idi bütün ABD askeri üst düzey bu uçağı incelemek için TRABZONA akın ettiler ve incelediler tarihi unuttunuz muakıllı olun aklınızı bu millet alır bah demedi demeyin şımarmayın Alternatifiniz yok şu an olsa bu yanlışlarınızı yapamazdınız yapmayın bu yanlış ları
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)26 gün önce
  DAHA BU MİLLETİN ÜLKEDE NASIL BİR TEKNOLOJİ VAR HABERİ YOK:)) KÜRECİKTEKİ RADAR NEDEN VAR:))?YADA UYARI ERKEN UYARI FÜZE SİSTEMİ NEYİ DEVRE SOKUYOR VE S-400 NEDEN ALINDI?
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM26 gün önce
  TÜRKİYE Yİ UYANDIRAN ADAM RECEP TAYYİP ERDOĞAN.HİÇ BİR TEKNOLOJİK HAVA SAVUNMA SİLAHIMIZ YOKMUŞ BİZİ AVLAYABİLİRLERDİ.ŞİMDİ İYİ YOLDAYIZ SİLAH SANAYİSİNDE ÜLKESİNİ HALKINI DÜŞÜNEN KORKUSUZ LİDER R.T.E
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)27 gün önce
  Su-57'inen az 10 yıl alt yapısı sürer bu spor araba değilkapının önüne çek ,ertesigün sür...tedarikten tutunda,cephanelik, uçak kullanma Rusça eğitim vs...Pistlerin bu uçaklara göre hazırlığı TCG Anadolu'ya PİSTİNE f-35 için yapısına göreDikene ine bilip kısa mesafe kalkış için dünya Para döktük, uçak yok ortada? İsrail iyi yürüttü bu kampanyayı, ABD'nin yanında olacak bir Türkiye ile HER NOKTADA HAREKET EDEMİYORDU ÇÜNKÜ!
 • meşemeşe27 gün önce
  ülkemize bir tane S400 YETMEZ , ülkemizinher tarafını menziliiçinde olacak şekildeS400 ALMALIYIZ , S500 Çıkınca onları alıp bunlarıdaiç bölgelerdeyedekte tulmalıyızkara şavaşındabizi asla hiç kimse yenemez, tabi bu aradada roket çalışmalarınahız vermeliyizuzunmenzilli ve kıtalar arasıuzun menzilli roketler üret meliyiz, atom bombasıüretmeliyiz, radarayakalanmayanuçak üretmeliyiz, ali kopter gibiyer yere inenkalkan uçak üretmeliyiz,artık piyade şavaşları tarihe karıştı, tankaagırlık verip geliştirmeliyiz,
 • HasanHasan27 gün önce
  Dışişleri bakanımızdan Allah razı olsun adam gibi adam
 • EmeklEmekl27 gün önce
  Şimdi nereye kurulacakları önemli eğer örneğinAnkara’ya kurulursa sadece Ankara’yı koruma amaçlı olur menzil 400 km eğer İstanbul’a kurulursa sadece İstanbul demekki S400 Ler izmire kurulabilir Antalya’ya çanakkaleye Trabzon’a Rize’ye Diyarbakır’a yani sınırlara buda füze veya hava unsurlarının geçişini engellemeye yetmez 400 km çapın dışından gelirler o zaman S400 batarya sistemi çoğaltılmalı gelecek olan düşman hava unsurları ve füzeler Türkiye sınırlarının dışında vurulacak iç Anadolu’ya yerleştirilmesi sadece 400 km çapında bir bölgeyi koruyacağından etkili olmaz sadece yerleştirildiği bölgeyi koruyabilir amaç düşman unsurlarının vatan toprağına Zarar vermeden etkisizleştirilmesiyse amaç Ege ve Akdeniz yerleştirilmeli Rus Suriye İran uçaklarına bir etki yapamayacağı için Karadeniz ve Doğuya patriyotlar gereklidir
 • hizipsavarhizipsavar27 gün önce
  herkes haddini de yerini de bilecek. öyle aba altından sopa gösterme devirleri bitti. en ufak bir hasmane tutumda veya ghizli senaryoda gerekeni misliğ ile yapalaım. amerikanı n bu gün köpekliğini yapan arpalar devlet başkanları. bir gün gelecek sabahı göremeyeceksiniz o halk uyandığı zaman vay halinize.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019