• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu sorun reflüyü olumsuz etkiliyor

Yeniakit Publisher
2024-05-21 18:07:00 -
Bu sorun reflüyü olumsuz etkiliyor

Stres hayatımızın bir parçası haline geldi. Uzman isim artan stres seviyesinin reflüyü tetiklediğini ifade etti.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Tülin Kendir Koçak, stresin reflü üzerinde ciddi bir etkisi olduğu ve hastalığın şiddetini artırabileceği belirtti.

Beslenme alışkanlıklarının reflü üzerindeki etkilerinden bahseden Emsey Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Tülin Kendir Koçak, “Stres altında olan kişiler genellikle sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yönelebilirler. Fast food, yağlı ve baharatlı yiyecekler reflüyü tetikler. Stres sindirim sisteminin normal çalışmasını da etkileyerek bağırsak sağlığını bozabilir. Bu da mide boşaltım hızını artırarak reflü riskini artırabilir” ifadelerini kullandı.

"Stresi hayatımızdan çıkarmalıyız"

Stresi azaltmanın ve stresle başa çıkmanın reflü yönetiminde etkili bir strateji olduğunu belirten Uzm. Dr. Koçak, “Egzersiz yapmak, stresi azaltmanın en etkili yollarından biridir. Günlük olarak yapılacak yürüyüşler, yoga veya spor aktiviteleri vücudu dengelemeye yardımcı olabilir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlayarak stresle mücadelede oldukça etkilidir. Meditasyon, derin nefes egzersizleri, gevşeme teknikleri gibi stres yönetimi teknikleri öğrenerek günlük stres azaltılabilir. En önemli şeylerden biri de uyku. Yeterli ve düzenli uyku, vücudun dinlenmesini sağlayarak stresle mücadelede önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme alışkanlıkları ve stres yönetimi ile reflü sorunu kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir” diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umuda

Doktor strese karşı Meditasyon önermiş, geleneğinden bu kadar kopuş olur, en büyük rahatlamayı abdest, Namaz ve Dualar sağlar ( İçtenlikli tam konsantre halde) denemesi bedava.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23