• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Borç alarak kurban kesilir mi?

Mübarek Kurban Bayramı'na 17 gün kaldı. Kurban pazarları açılırken, birçok vatandaş kurbanlarını almaya başladı. Peki, evi ve arabası olup da kurban kesmek için birikmiş parası olmayanlar ne yapmalı?

Yeniakit Publisher
2022-06-22 15:27:00 -
Borç alarak kurban kesilir mi?

 YENİ AKİT  ANKARA 

Mübarek Kurban Bayramı'na 17 gün kaldı. Kurban pazarları açıldırken, birçok vatandaş kurbanlarını almaya başladı. Peki, evi ve arabası olup da kurban kesmek için birikmiş parası olmayanlar ne yapmalı?

Gazeteci Yazar Mehmet Göktaş bu hususta "Kurban kesmek için kendinizi zorlamayın" diyerek sosyolojik durumu anlatan bir köşe yazısı kaleme aldı.

Göktaş yazısında şu görüşlere yer verdi:

"Meselenin fıkhi boyutuna girmiyorum, borçlarını düştükten sonra 81 gram altına veya karşılığına sahip olmadıkları halde insanımız bu ibadetten geri kalmamak, aile efradını kurbansız bırakmamak için kurban kesmektedirler.

Diyorum ki, özellikle böyle zor günlerde üzerine vacip olmayan kardeşlerimiz kurban için kendilerini zora sokmamalılar, hele kurbandan dolayı kesinlikle borç altına girmemelidirler.

Rabbimiz hiç birimizin kurban yüzünden sıkıntıya düşmesine razı olmaz. Elbette içimizde kurban kesmeyenler de olacak ki bu ibadet hedefine ulaşmış olsun.

Hem bu şekilde zarureten ara vermek suretiyle kurban kesemeyenlerin halini biraz daha iyi anlamış oluruz.

Bu şekilde kurban kesemeyenlere karşı sakınmamız gereken bir durum vardır; Lütfen onları eleştirmeyelim; yok efendim evleri olduğu halde, arabaları olduğu halde, bilmem kaç bin liralık telefonları olduğu halde kurban kesmiyorlar diye eleştirmek, gıybetlerini yapmak Müslümana yakışmaz. Herkesin ev halini, iç dünyasını Allah bilir. Herkes kendi hesabını kendisi verecektir.

Hatta bunun tam aksini yapmalıyız, ailevi durumlarını az çok bildiğimiz dostlarımıza ve yakınlarımıza kurban kesmemelerini tavsiye etmeliyiz; “Benim bildiğim kadarıyla senin bu sene kurban kesmemen gerekir” diye onlara cesaret vermeliyiz, onları rahatlatmalıyız. Bunu bir gurur meselesi yapmaması için manevi destek olmalıyız.

Biliyor musunuz, çok istediği halde kurban kesememenin Müslümana verdiği bir üzüntü var ya, ben inanıyorum ki en azından kurban kesmiş kadar Müslümana çok şey kazandıracaktır.

Unutmayalım ki Allah hep kırık gönüllerde, hüzünlü ve üzgün kalplerdedir! İsterseniz böyle durumlarınızda kalplerinizi bir yoklayıverin, O’nu orada bulacaksınız!"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nadir

Ne saçmalıyor bu herif ne söylediğni kulağı ne yazdığını gözğ görmüyor her halde

H.ibrahim

Çok çok teşekkür ederim Sayın Mehmet bey yazını okudum çok güzel bir konuyu gündeme getirmişsiniz sağolun varalun .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23