• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir ülke daha ‘İlacı bulduk’ dedi! Koronavirüs tedavisinde bu ağaç kullanılıyor

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Madagaskar adası Devlet Başkanı Andry Rajoelina, koronavirüsün ilacını bulduklarını ileri sürdü. Virüse karşı bitkisel bir ilaç bulduklarını söylen Rajoelina, geçen ay hastalara kafur (ravintsara) ağacının yağını solutacaklarını söylemişti.

Yeniakit Publisher
2020-04-10 09:50:00 - 2020-04-10 09:53:22
Bir ülke daha ‘İlacı bulduk’ dedi! Koronavirüs tedavisinde bu ağaç kullanılıyor

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Madagaskar adasının Devlet Başkanı Andry Rajoelina, dünyayı kırıp geçiren koronavirüse karşı bitkisel bir ilaç bulduklarını iddia etti.

Çarşamba günü TV’de konuşan Devlet Başkanı Andry Rajoelina, “Madagaskar’ın koronavirüsü tedavi edebilecek devaya – edebilecek diyorum çünkü bunun kanıtlanması gerekiyor – sahip olduğuna dair bir mektup aldım” dedi.

Mektuba göre söz konusu bitkinin koronavirüsü tümüyle tedavi edebildiğini aktaran Rajoelina (45), diğer yandan mektubun yazarı ve bitki hakkında bilgi vermedi.

“Madagaskar bu devayı bulacaktır”

Sputnik’teki habere göre, tedavi yöntemini kanıtlamak için bir dizi testin hazırlandığını ve Madagaskar’ın bilim insanları ile laboratuvarlarının testlere katılmak istediğini ifade eden Rajoelina, “Testleri yapacağız, eminim ki, Madagaskar bu devayı bulacaktır. Tüm dünyanın tarihini değiştireceğiz” dedi.

Madagaskar Devlet Başkanı bundan önce de virüsle ilgili alternatif tedavi açıklamaları yapmış, Dünya Sağlık Örgütü ise bu tür açıklamalarla ilgili temkinli olunması uyarısında bulunmuştu.

Doğal cennet niteliğindeki adanın kaynaklarının açlık krizini önleyemediği ve dünya çapında büyük oranda ortadan kalkan vebanın baş gösterdiği Madagaskar Cumhuriyeti, şimdilik 93 vaka teyit edildi, ölüm bildirilmedi.

Pandemiye karşı kısmi karantina uygulanan Madagaskar’da koronavirüsle mücadele için bitksel ilaçların gücününe inanan halk, özellikle limon ve tarçına rağbet ediyor.

Kafur ağacı yağı

Rajoelina, geçen ay koronavirüsüne karşı antikorları güçlendirmek için alternatif devaların kullanımını teşvik eden açıklamalar yapmıştı. Devlet Başkanı “Hastalara kafur (ravintsara) uçucu yağı solutacağız ve ilaç vermenin yanı sıra yüksek kalorili gıdalarla besleyeceğiz” demişti.

Kafur ağacından elde edilen kafur (uçucu yağı, güçlü bir antiviral ve anti bakteriyel, bağışıklık sistemini güçlendirici, iltihap önleyici, sinirleri ve kasları güçlendirici olarak tanınıyor.

Ancak DSÖ’nün Madagaskar Temsilcisi Charlotte Faty Ndiaye, “Yeni tip koronavirüsü grip değil ve karıkoca ilaçlarına şüpheyle bakılmalı” açıklamasını yapmıştı.

DSÖ websitesinde Batılı ya da geleneksel bazı ilaçların koronavirüsü belirtilerini azaltabileceği ve hastayı rahatlatabileceği, ama eldeki ilaçların bu hastalığı engellediği ya da tedavi ettiğine dair bir kanıt bulunmadığını, insanların kendi kendilerine ilaç kullanmaması gerektiği uyarısı yapılıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

son mohikan sevici

DERDİ VEREN ALLAH DERMANI VERECEK OLAN ALLAH.
 • Yanıtla

dumanlı

Herkes çaresini bulduk diyor onbinlerce insan ölüyor bu işte bir terslik yokmu.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı