Belçika istihbaratı tehlikeyi açıkladı: Silahlanıyorlar!

Belçika İstihbarat Servisi yayınladığı raporda, Batı Avrupa'da "beyaz yakalı aşırı sağın" yükselişe geçtiğini ve "aşırı sağın silahlanma eğiliminde" olduğunu gözler önüne serdi.

17 Mart 2019 Pazar 14:25
Belçika istihbaratı tehlikeyi açıkladı: Silahlanıyorlar!

Belçika İstihbarat Servisi (VSSE), Batı Avrupa'da aşırı sağın şekil değiştirmeye başladığını ve bazı aşırı sağcı grup liderlerinin "militanlarına atış eğitimi almaları, yasal ya da yasa dışı yollardan silah edinmeleri çağrısında bulunduğunu" belirtti.

VSSE'nin kamuya açtığı bilgilere göre, Batı Avrupa'nın diğer ülkelerinde olduğu gibi Belçika'da da aşırı sağ mevcut. Bununla birlikte, aşırı sağın doğasında köklü değişiklikler gözleniyor.

İslam ve göçmen karşıtlığı ana konu haline geldi

Aşırı sağla bağlantılı kişiler, gruplar ve ideolojileri gözlemleyen VSSE, söz konusu grupların Nazizm'e hayranlıklarını gizlemediklerini, şiddet kültürünü benimsediklerine işaret ediyor. İstihbarat değerlendirmesinde, özellikle 2015 ve 2016 yıllarındaki göçmen krizinden bu yana, aşırı sağ çevrelerinde İslam ve göçmen karşıtlığının ana konular haline geldiği belirtilerek, Finlandiya merkezli "Odin'in Askerleri" gibi sivil gruplar, yeni aşırı sağcı topluluklara tipik örnek olarak gösterildi.

Radikal sağın form değiştirmeye başladığını belirten VSSE, bu yeni şekli ise "beyaz yakalı aşırı sağ" olarak nitelendirdi.

Özellikle eğitimli gençler arasında rağbet gören "beyaz yakalı aşırı sağa" örnek olarak, Fransa'daki "Kimlikçi Nesil (Generation Identitaire)" ve Almanya'daki "Alman Kimlikçi Hareketi (Identitare Bewegung Deutschland)" gibi gruplar sıralandı.

VSSE, bu grupların medya aracılığıyla söylemlerine dikkati çekmeye çalıştığına işaret ederek, yeni aşırı sağcıların ayrıca "Avrupa'nın Hristiyan kimliğinin" savunuculuğuna soyunduğunu vurguladı.

Kaynak: AA

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 14:25

YORUM YAZ

 • vagifvagif3 gün önce
  Yaksidaedirler silahlanmakla..Muselman kocmenler mencesilahlaninca OZ VARLIOLKELERINEqayidibqaydaqanunyaratsalaryaksi olar...
 • Jobbik PartisiJobbik Partisi4 gün önce
  Necip Türk Müslüman milleti kendi irkini korumasini bilir. Hristiyanlik tarih boyunca terör estirmistir ve hicbir zaman bu tavrini degistirmeyecek. Türk milleti büyük savasa hazirlikli olsun.
 • ilyasilyas4 gün önce
  heil hitler,sen ancak bir alcaga heil diyecek kadar alcalmis bir capulcusun..sayet yabanciysan, o hail hitler diyenler senin üstüne cislerini yapar sirtine gamali hac cizerler...
 • Heil Hitler !Heil Hitler !4 gün önce
  Üstün ve beyaz olmayan milletlerin veırkların ,afyon olarak kullanılmasıdinlerin yeryüzünden temizlenmesi bana sorarsanız iyidir iyi.
 • KamilKamil4 gün önce
  Tepeleye tepeleye bitiremedik atalarınızı demek sıra sizde
 • KızgınKızgın4 gün önce
  Bu gavurlar a anlayacakları dilden konuşmak lazım ..bunların can damarı Afrikadır emin olun ... Afrikalı gezen ve iş yapan biri olarak söylüyorum bir çok Afrika ülkesinde ticaret yapmak özellikle ihracat (maden ) o ülkedeki sefirlerin iznine bağlıdır. ..cesur cebi gibi bileği de güçlü işadamlarımızın yolu açık olsun inşallah...
 • savassavas4 gün önce
  yeni baslamislar gibi. zaten bunlari örgütleyen ve silahlandiran nato ve bm nin takendisi. camileri bombalayan bunlar. bosnaklari katleden de bunlar. hacli kafir terörü hic bitmedi hic bitmeyecek.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu4 gün önce
  Batı Emperyalizmin ve Şeytani Aklın Son dönemde İslamafobik ve Aşırı sağcı gurupların İslama karşı kin kusmanın bazı nedenleri var bunlardan biri Avrupa hükümetlerin kesinlikle parmağı var bu olaylarda Nasıl ki Kaide,,Daiş,PKK,BOKO,,EŞŞANAB,,bunları eğitiyor bilgilendiriyor yol gösteriyor,,Bunların Tarihleri hep kanlı geçmiştir,,ister hristiyan olsun ister Yahudi,,Ama bunları cesaretlendiren diğer etken Trump,ın ve Şeytani Aklı tarafından kurgulanmış gelişi ve Tarump,ın Beyinsiz korkak ARAPLARI korkutmasıve boyun eymeleri Avrupayı cesaretlendirdi,yani İSLAMI PARÇALAMAYI BAŞARDILAR,VE TRUMP,,SAYESİNDE OLDU BU,,
 • Abid kulAbid kul4 gün önce
  Müslümanlar da silahlanması için ortada geçerli bir sebep var. Evin bir köşesinde bulunsun. Silahlı birine silahsız mukabele imkanı yok. Kanunlar silah edinmeye imkan tanıyor, bu imkan kullanılabilir.
 • ahmetahmet4 gün önce
  radikalirkcihristiyan demiyor asiri sag diyor... adini dogru koymazsak sorunla mucadele edemeyiz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019