• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bebekleri her gün yıkanmak zararlı mıdır?

Bebeklere her gün banyo yaptırmak onların hassas ciltleri için bir sorun oluşturuyor mu?

Yeniakit Publisher
2019-04-08 16:41:00 -
Bebekleri her gün yıkanmak zararlı mıdır?

Dünyaya gözlerini açan minik bebek evine gelir gelmez ılık bir banyo ile pırıl pırıl bir hale getirilir. Bu konuda uzman ise aile büyükleridir. Zaman içinde anne ve baba da bebeği yıkama konusunda deneyim kazanır. Özellikle sıcak yaz günlerinde dünyaya gelen bebekler neredeyse her gün banyo yaptırılır. Peki, ama bu durum bebekler için zararlı mı?

Her gün yıkanmamalı!

Bebekler ilk birkaç ay kusma ve dışkılama dışında kolay kolay kirlenmezler. Ayrıca bebeklerin ilk bir yıl ciltleri son derece hassastır. Uzmanlar, özellikle ilk ay bebeklerin her gün banyo yaptırılmasını doğru bulmuyor. Çünkü bebeklerin cildi son derece hassastır ve sık yıkanmaları vücudun kendi ürettiği nemin azalmasına sebep olur. Bu da bebeklerin ciltlerinin hassaslaşmasına neden oluyor. Bebeklerin rutin bez temizliği yapıldıktan sonra haftada iki ya da üç kez banyo yaptırılması yeterlidir.

Banyo eğlenceli hale nasıl getirilir?

Bebeklerin banyo yapmaları bazen son derece zor geçebilir. Dünyaya gözlerini kısa süre önce açan bebek kendini güvende hissetmezse banyo kabusa dönüşebilir. Bunun için de banyo rutinini keyifli hale getirmek gerekiyor. Öncelikle bebeğe yumuşak hareketlerle yaklaşmak onu korkutmamak önemli. Bir de suyun çok sıcak ya da soğuk olmaması önemli. Bebeklerinizi yıkarken elinizden düşürme ihtimaliniz ise çok yüksek. Bu durum hem ciddi kazalara yol açabilir hem de bebeğinizi suya karşı korkutabilir. Bunun için bebeklerinizi duş fileleri üzerinde yıkamaya özen gösterin. Bebeğinizi mutlaka eşinizle birlikte yıkayın.

Oyuncaklar önemli

Altınca aydan sonra ise bebeklerinizi yıkarken eğlenceli oyuncaklardan, banyo kitaplarından yararlanabilirsiniz. Çocuklar özellikle duşlardaki giderlerden korkarlar. Sudan korkmamaları, sizin onlara yaklaşımınızla ilgilidir. Hızlı hızlı çocuklarınızı yıkamaya çalışmak onlarda kalıcı hasarlar bırakabilir. Unutmayın yıkanmaktan nefret eden onlarca yetişkin bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı bir banyo alışkanlığı kazanana kadar çocuğunuza anlayışlı yaklaşmanız son derece önemli. Banyoyu zorunluluk olarak görmeyen bir çocuk eğlenmek için parka karşı banyoyu bile tercih edebilir. Yeter ki banyoyu eğlenceli bir aktiviteye dönüştürün.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23