• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Batı soykırımcıya sessiz

8 bin Müslümanın Sırplar tarafından katledilmesini destekleyen Handke’ye Nobel ödülü verilmesine sözde insan hakları savunucusu Batılı ülkeler tepkisiz kalırken, ırkçı Avusturyalı yazar, Saraybosna’da ‘istenmeyen adam’ ilan edildi.

Yeniakit Publisher
2019-12-12 13:43:00 -
Batı soykırımcıya sessiz

Bosna’daki savaşta Srebrenitsa’da yaşanan ve 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği soykırımı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine ikiyüzlü Batılı ülkeler tepkisiz kaldı.

Bosna Hersek ve Kosova’daki savaşlarda dönemin soykırımcı Sırp lideri Slobodan Milosevic’in destekçilerinden olan Handke, uluslararası mahkemeler tarafından da “soykırım” olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı’nı inkar edip, Sırp vahşetini desteklerken ikiyüzlü batı tarafından bir de ödüllendirildi.

Batı ikiyüzlülüğünün tezahürü olarak Handke’ye ödül veren İsveç Kraliyet Akademisi’nin bu skandal tutumu diğer Batılılar tarafından da normal karşılandı.  

Avrupa’nın orta yerinde 25 yıl önce işlenen soykırıma göz yuman Batılı ülkeler, bugün de soykırımı inkar edip, soykırım yapanları destekleyen bir ismin Nobel’le ödüllendirilmesine sessiz kaldı.

Türkiye ve 5 ülke tepkili

Sadece Türkiye, Hırvatistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi az sayıda ülke, Nobel törenini boykot ederek Handke’ye ödül verilmesine tepki gösterdi.

8 bin Boşnak Müslümanın Hollanda’nın da göz yummasıyla 1995’te katleden o dönem yazılarıyla da destekleyen soykırımcı Handke’ye ödül verilmesi ikiyüzlü Batının tepkisini çekmezken Saraybosna meclisi dün bir karar aldı. Meclis, Handke’yi kanton sınırları içinde “istenmeyen kişi” ilan etti.

Nobel madalyasını iade etti

Batılı ülkelerin soykırım destekçisine ödül verilmesine sessiz kaldığı ortamda İsveçli gazeteci Christina Doctare, 1988’de aldığı Nobel madalyasını iade etti. Handke’ye karşı yapılan protestoda konuşan Doctare, “İsveç Akademisi ile gurur duyuyordum ancak şu an tek hissettiğim utanç ve suçluluk. 27 yıl önce orada (Bosna) soykırıma şahitlik ettim” diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

batının medeniyeti işte budur. tek dişi kalmış canavardır batı. kanla besleniyorlar
 • Yanıtla

yunus

Hala haçlı kulübüne üye olmak için çalışıp yasa çıkaranlara sormak lazım...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23