• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Batı, kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor

Başta İtalya, İspanya ve Fransa olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin sağlık sistemi, küresel virüs salgını karşısında bir ayda çöktü.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 09:16:00 -
Batı, kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor

 Hasan Eğrigöz-Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Türkiye’nin koronavirüse karşı aldığı tedbirleri beğenmeyen solak medyanın ve sol cenahın pohpohladığı Avrupa ise vatandaşlarına olan yardımları, görüldüğü gibi değil. Birçok Avrupa ülkesi tedavi gören vatandaşlarına nakit yardımda bulunurken, verdiği ücretin iki katını tedavi masrafı olarak geri alıyor. Gazetemiz Akit’in ulaştığı yurtdışındaki Türk vatandaşlar, Avrupa’nın gerçek yüzünü anlattılar.

Tedavi için 10 bin dolar istiyorlar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Almanya’da vatandaşlara yapılan yardımın tedavi masraflarından kat kat çıkarıldığını ifade eden Almanya’da yaşayan gurbetçi İsmet Gezer, şunları dile getirdi: “Almanya’da her geçen gün vaka sayısı binlerce artıyor. Dolayısıyla herkes çok endişeli. Alman hükümetinin açıkladığı ekonomik paketlerin çoğu büyük şirketler için. Halk çaresiz durumda. Virüse yakalanan kişiye bir miktar yardım yapılıyor ancak yapılan o yardımın iki katı tedavi sonrasında masraf olarak geri alınıyor. Türkiye’den bazı kesimlerin Almanya’yı örnek gösterdiğini görüyoruz. Buna çok şaşırıyorum çünkü burada Almanlar dahi Türkiye’nin aldığı tedbirlere ve vatandaşlarına olan yaklaşımına imrenerek bakıyor. Türkiye’de tedavi için hiçbir ücret alınmazken, ücretsiz maske dağıtırken burada 10 bin doları aşkın bir ücret alınıyor.

“Keşke Türkiye’de olsaydık diyoruz”

Türkiye yoksul her vatandaşa yardım yaparken, Almanya sadece tedavi gören vatandaşlarına yardım yapıyor ki bu yardım parasını tedavi masrafından kat kat çıkarıyor. Maske sorunu da büyük. Biz yıllardır burdayız, gurbetçiyiz. O yüzden Türkiye’ye dönemedik. Keşke bu süreçte Türkiye’de olsaydık, nefes alırdık.”

Sağlık masrafları canından bezdirdi

ABD’de sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü söyleyen ABD’de yaşayan Türk gurbetçi Aykut Ballı ise şunları ifade etti, “ABD’de şu anda salgından dolayı işler hiç iyi değil. Doktor ve hemşireler bile korku içerisinde. Sağlık sistemi tamamen durma noktasına geldi. İnsanlar hastane koridorlarında bekliyor. Tedavi olanlara verilen faturalar akıl alır gibi değil. Bugün Türkiye’de bir insanın cebinde parası dahi olmasa hastaneye gidip muayene olabiliyor. Burada öyle bir şey yok. Normal bir hastalık için muayene bile olsanız yüzlerce dolar para ödüyorsunuz. Salgın kapsamında insanlara maddi yardım veriliyor ancak bu yardımlar sağlık masraflarını bile karşılamıyor.”


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali

Avrupa’dan dönün ozaman. Biz Türküz , artık ülkemize kesin döneceğiz deyin. Almanlar size özel uçak kaldırmazsa şerefsizim. Riyakar olmayın. Hainlik yapmayın ekmeğinizi veren ülkelere
 • Yanıtla

Memos

Ben 50 senedir almanyadayim bu serefsizler Allahtan korkmayan yalanci fitneciler madem Türkise orda nie gitmezler
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı