• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Soylu Reuters’a konuştu: Yılbaşına kadar göndereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, Türkiye'de yakalanan DAEŞ'lilerin yılbaşına kadar gönderileceğini söyledi.

2019-11-19 16:39:00 - 2019-11-19 16:50:01
Bakan Soylu Reuters’a konuştu: Yılbaşına kadar göndereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'de yakalanan DAEŞ'lilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, geçen haftaki 11 DAEŞ’linin ardından, bu hafta da 6-7 DAEŞ’linin, kalanların da büyük bölümününün yılbaşına kadar ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Reuters'ın sorularını yanıtladı. Yıl sonuna kadar ne kadar DAEŞ’linin gönderileceği sorusuna Soylu, şöyle yanıt verdi:

“Oradaki problem şu, muhatap olan ülkelerle ilişki kuruyoruz, (DAEŞ’lilerin) bazılarının çocukları var. DNA testini bazı ülkeler bizim yapmamızı istiyor. Bazıları da kendileri yapmak istiyor. Onun için o çocukların annelere ait olup olmadığını teyit istemek en doğal hakları, kuralların da bir parçası. Şu anda gerek geri gönderme merkezinde olanlar gerek Suriye’de gözetimimiz alında, yüksek güvenlikli yerde bulunanlar gerekse de Türkiye’de cezaevinde bulunanlar için süreci sürekli işletiyoruz.”

‘Büyük bölümü gidecek’

Soylu, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “(Yılbaşına kadar) biz DEAŞ’lıların önemli bölümünü göndermek istiyoruz. Bu işlemlerin ne kadar süreceğine bağlı. Ama işlemlerin önemli bölümü yürüyor. Tüm hepsi için özellikle Avrupa’dakiler için hepsi için yürüyor. Zannediyorum büyük bir bölümünü yılbaşına kadar göndermiş oluruz.”

Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’ne aykırı

Bazı ülkelerin DAEŞ’lileri vatandaşlıktan çıkardıkları gerekçesiyle kabul etmediğini belirten Soylu şöyle konuştu: “Kendi vatandaşlığından çıkardığı için kabul etmeyen ülkeler var. Ama bu özellikle hem bizim AB ile gerikabul anlaşmasının 5’inci maddesine aykırı, BM’nin ilgili kararına aykırı…Hem de Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’ne ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı.”

'Vatansız bırakma hakları söz konusu değil'

“Yani netice itibariyle kendi vatandaşı olup onu vatansız bırakma hakları söz konusu değil” diyen Soylu, bunun geçerli bir işlem olmadığına dikkat çekti: “Dolayısıyla birtakım ülkelerle bu konuda bir değerlendirme yaptık, onlar alıyor.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hizip Savar

t.c. gelmiş geçmiş en iyi içişleri bakanlığını sayın soylu yaptı. helal olsun o yaptıkca ve konuştukaca ses gelen yerlere bakıyorum alayı vatan din ve millet düşmanları. BAĞIRTMAYA DEVAM HACİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23