Seçim 2019 Sayfası

Bakan değil provokatör! Komşunun 'Şımarık Çocuğu' gitti

Yunanistan'da koalisyon ortağı Savunma Bakanı Panos Kammenos istifa etti. Bakanlık görevi boyunca Türkiye'ye yönelik provokatif hamleler yapan Kammenos, istifa ettiği gün de bu duruma devam ederek Kardak kayalıklarına çelenk attı. İşte komşunun sicili bozuk 'Şımarık çocuğu'nun geçmişi...

14 Ocak 2019 Pazartesi 14:04
Bakan değil provokatör! Komşunun 'Şımarık Çocuğu' gitti

Yunanistan Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar Partisi Başkanı Panos Kammenos, ülkesinde koalisyonu dağıtarak istifa etti. Görev yaptığı süre boyunca Kardak kayalıkları ve Ege'de Türkiye'yi kışkırtacak birçok açıklama ve hamle yapmaya çalıştı. Türkiye'nin girişimlerini sürekli boşa çıkardığı Kammenos, ülkesinde 'Şımarak çocuk' olarak adlandırılıyor. Yunanistan ile yaşanan Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimi esnasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Milli Savunma Bakanlarına öyle söylüyorlar, 'Bizim bir şımarık çocuğumuz var' diyorlar. 'Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın', bunu hatırlatıyoruz" ifadelerini kullanmıştı. İşte komşunun 'Şımarık çocuğu'nun Türkiye'ye yönelik provokasyonlarından bazıları;

İsrail-Mısır-Yunanistan ittifakı

Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtlarını toplayarak İsrail-Mısır-Yunanistan üçgenini kuran Kammnos, Türkiye'ye tehditler savurmuştu. “Yunanistan barışın peşinde koşarak topraklarını korumayı ve güçlü ittifaklar inşa etmeyi sürdürecek.” diyen Kammenos, “Artık kimseyi korkutamıyorsunuz.” demişti.

Kammenos: Ezeceğiz

Türkiye'nin kabul etmediği münhasır bölge konusuyla ilgili Kammenos, "Yunan silahlı kuvvetlerinin görevi, Yunan egemenlik sahalarını ve toprak bütünlüğünü korumaktır. Barış ve huzur isteyen bir ülkeyiz. Ancak toprak bütünlüğümüze ve egemenlik haklarımıza saygısızlık edenleri ezeceğiz" şeklinde konuşarak Türkiye'ye yönelik tehditler savurmuştu.

'Cesaretleri varsa topraklarımızın bir santimini zorlasınlar'

Türkiye'ye yönelik yaptığı provokatif konuşmalar dolayısıyla kendi ülkesinde de tepki gören Kammenos, Ege'deki adalarda daha fazla asker bulundurulmasını emrederek "Cesaretleri varsa, topraklarımızın bir santimini zorlasınlar. Birleşmiş Yunanlılar onları ezecekler. Biz onların provokasyonları, tehditleri ve hakaretlerinden korkmadık, dize getirilmedik. Bizi daha da güçlendiriyorlar" ifadelerini kullanmıştı. 

'Gücün yetiyorsa gel de al'

Koyun adası, Paşa adası ve Bulamaç adasındaki karakolları ziyaret eden Savunma Bakanı, yine tahrik edici bir harekette bulunarak adada bulunan "Gücün yetiyorsa gel al" yazan anıtın önünde poz vermişti. 

Ankara'ya 1 saatte gelecekti, denizi aşamadı

Savunma Bakanı Kammenos Türkiye'ye yönelik tahrik edici sözlerini "Ankara'ya bir saatte geliriz" diyerek tavana çıkarmıştı. O dönem Kammenos'a Türkiye'den "Uçakla bile gelemiyorlar. Yunanistan böyle bir ülke, çok ciddiye almamak lazım. 'rahat dursunlar'; başka bir şey istemiyoruz" sözleriyle cevap gelmişti.

Kardak'tan kaçmıştı

Kardak bölgesine çelenk atmak üzere Yunan hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı, Kardak'a yaklaştırılmamıştı. Bakan Panos Kammenos, Kardak açıklarına çelenk atmakla yetindi; Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin ikazı üzerine Yunan heyeti Türk karasularını bir gerginlik olmadan terk etti.

İstifasının ardından Kardak'a çelenk attı

Dün koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıklayarak Savunma Bakanlığından istifa eden Kammenos, helikopterle Kardak kayalıklarına giderek havadan çelenk attı. Kammenos açıklamasında, "Yolculuğumuz başladığından bu yana son sahne" ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi 14:04

YORUM YAZ

 • basatbasat3 ay önce
  Bunlar hayal dunyasinda yasayan gerizekalilar. isin komik tarafi butun yunanistan bunlarla dolu.
 • hasanhasan3 ay önce
  yunanistan gülünç sonunu merakla bekliyoruz.
 • fedakarlarfedakarlar3 ay önce
  Kammenos ankaraya BELKI gelirdin fakat geriye dönermiydin bunuda düsünmen gerekirdi kicina güvenen gelsin dostca gelenlere sözümüz olmaz fakat düsmanca tehditkär olanlara ayriyetten karsilama töreni düzenlerizKammenos,
 • ataata3 ay önce
  son sahneyi biz yazarız

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019