Seçim 2019 Sayfası

Bakan Arslan'dan flaş Wikipedia açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia'nın erişime kapatılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

09 Ocak 2018 Salı 11:55
Bakan Arslan'dan flaş Wikipedia açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesini cevaplayan Arslan, Wikipedia'da yer alan ve Türkiye'yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde göstermeye çalışan, milli güvenliğe aykırı ve kamu düzenini ihlal edici nitelikteki içeriklerle ilgili işlem yapıldığını hatırlattı.

Bakan Arslan, 5651 sayılı yasa kapsamında, Wikipedia tarafından söz konusu içeriklerin çıkarılmaması ve teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenememesi nedeniyle "https://www.wikipedia.org" internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellenmesine dair verilen kararın, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince onaylandığını hatırlattı.

Ahmet Arslan, "Erişime engelleme işlemi tesis edilirken Anayasanın haberleşme hürriyeti ile ilgili 22. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinin ikinci fıkrası ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin 19. maddesinde öngörülen sebepler kapsamında 'ölçülülük' ve 'orantılılık' ilkesi gözetilmiştir." ifadesini kullandı.

5651 sayılı Kanun kapsamında resen veya mahkeme kararları ile ilgili işlemlerin gerçekleştirildiğini aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması; suçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntılara sebep olabilecek, özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin deşifre olmasına yol açacaktır. Bu rakamlardan hareketle, uluslararası düzeyde ülkemiz aleyhine haksız algı oluşmasına meydan vermemek ve olası bilgi kirliliğini önlemek adına diğer ülkelerde de olduğu gibi bu tür rakamlar toplu şekilde açıklanmamaktadır. Ancak, sosyal ve akademik çalışmalarda kullanılmak üzere orantısal istatistikler 'guvenliweb.org.tr' web sayfasında belirli aralıklarla yayımlanmakta olup, istatistiklere 'http://www.guvenliweb.org.tr/dosya/brEi5.pdf' adresinden veya 'http://internet.btk.gov.tr/' adresindeki istatistikler seçeneğinden erişilebilmektedir."

İstiklal

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ocak 2018 Salı 11:55

YORUM YAZ

 • Biz.Biz.1 yıl önce
  Hakli karar.
 • Y.TY.T1 yıl önce
  Vikipedi sitesi bir yalan sitesidir niye sorarsanizBu sitede kim bedavalik 2dakika süren bir hesap acarsa ya yeni bir bilgi yazabilir yada olan bir bilgi, teori istedigi gibi degistire bilir.
 • WikiWiki1 yıl önce
  Dünyada wikiğedia nın sadece birkaç sayfasını kapatma şeklinde uygulamalar mevcut. Ama tamamen kapatma sadece iki ülkede var. Türkiye ve Kuzey kore. Bu site dünyanın en gelişmiş kütüphanesiolup Wikipedia yı kapatmak tamamen basiretsizliktir. Türk insanı bilgilerini yurtdışındaki akrabaları aracılığı ile wikipediadan alabiliyorlar. Rezillik. Bu türkiyeye vurulmuş en büyük darbedir. Bilgi edinme şansının olmaması demek o ülkede yeni beyinlerin gelişmemesi demektir. Şahsen ben bütün ansiklopedik bilgilerimi wikiden alıyorum. Bu saçma sapan yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini ve bu siteyi kapatanların yargılanmasını diliyorum.
 • Murat Kahraman Murat Kahraman 1 yıl önce
  Sansüre devam, alçak herifler bilgiyi de tekellerinde tutarak müslümanların aleyhinde kullanıyorlar; sansürlenecek başka siteler de var; darısı onların başına.
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Kütüphane git, tembel herif. Türkiye terör sempatizanı gösteriliyor, senin umrunda değil. Gavurlardan daha beter insanlar yaşıyor Türkiye'de.
 • Yavuz SelimYavuz Selim1 yıl önce
  Vikipedi propaganda aracıdır.. iyi bir karar. Türkiye ve Türklerle ilgili bir çok şeyi, çarpıtıyorlar. Bir ara Azerilerin Türk olduklarının şüpheli olduğunu bile yazıyorlardı. Ama aynı zamanda bütün Avrupa ariyan ırkıymış mış..(Almanya Wikipedia).
 • HacıBabaHacıBaba1 yıl önce
  Yav Dünyanın en yararlı sitesini kapattınız bravo....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019