• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

BAE savaşa resmen müdahil oluyor

El-Cezire televizyonu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Etiyopya'da devam eden iç savaşa müdahil olduğunu duyurdu.

Yeniakit Publisher
2021-11-27 11:16:00 -
BAE savaşa resmen müdahil oluyor

Katar merkezli El-Cezire televizyonu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Etiyopya'da devam eden iç savaşta Tigraylara karşı merkezi yönetime destek verdiğine dair uydu görüntülerini ele geçirdiğini duyurdu.

Bu bilgilere göre BAE'den Etiyopya'ya pek çok gizli uçuş gerçekleştiriliyor. Bu uçuşlarla BAE, Etiyopya'nın merkezi yönetimine gelişmiş silahlar ve her türden askeri malzeme sağlıyor.

BAE ve Etiyopya arasında kurulan hava köprüsüyle bir aydan kısa bir sürede bir İspanyol firması 54, bir Ukrayna firması da 39 uçuş gerçekleştirdi.

Uçuş çizelgeleri ve uydu görüntüleri, yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Ebu Dabi'deki Siveyhan Üssü'nden Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'nın hemen güneyindeki Harar Meda üssüne gelen uçakları gösteriyor.

Görüntüler Etiyopya askeri üslerinde ilk kez belgelenen Çin yapımı bir Wing Loong insansız hava aracını gösteriyor:

Görüntülerde ayrıca Ilyushin kargo uçağından Etiyopya'ya gönderilen askeri malzemelerin boşaltıldığı anlara dair kareler de yer alıyor:

Savaşın sürdüğü Etiyopya'nın kuzeyinin büyük bir kısmı iletişim kesintisi altında ve gazeteciler için erişim ciddi boyutta kısıtlanmış durumda. Bu da savaş alanındaki iddiaların doğrulanmasını zorlaştırıyor.

Etiyopya merkezi yönetimi sürmekte olan savaşta Rusya, Türkiye, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kendisini desteklediğini belirtiyor. ABD, Mısır ve Sudan'ı ise Tigraylara destek olmakla suçluyor.

Mepanews

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

BAE, bu savaşa müdahil oluyorsa, kendi ülkesindeki karanlıkta kalan işlerini örtmek için olduğuna inanıyorum, çünkü bir müslüman ülke asla savaşa destek veremez, bizim inancımız bunu engelliyor.  

Uğur

Gerçi habere tekrar bakınca öyle görünüyor ki BAE bu sefer Amerika ve Mısır'a karşı Rusya ve Türkiye ile
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23