• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Azerbaycan ile Türkiye arasında turizm iş birliği

Türkiye ile turizm alanında stratejik iş birliği konusuna ilişkin açıklama yapan Azerbaycan Turizm Ofisi CEO'su Florian Sengstschmid, "Evet, kesinlikle bu yönde ilerliyoruz. Şu anda modellere ve temelde bu alanı nasıl artırabileceğimize bakıyoruz. Bunun önümüzdeki yıllarda nasıl geliştirilebileceğine dair bir paket hazırladık" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-07-01 12:04:00 -
Azerbaycan ile Türkiye arasında turizm iş birliği

Azerbaycan Turizm Ofisi Üst Yöneticisi (CEO) Florian Sengstschmid, Türkiye ile savunma sanayisinde yapılan iş birliklerinin turizm alanında da beklendiğini belirterek, "Evet, kesinlikle bu yönde ilerliyoruz. Şu anda modellere ve temelde bu alanı nasıl artırabileceğimize bakıyoruz. Ve bu yıl sonuna kadar, turizm konusu üzerine bu iş birliklerinin nasıl uygulanacağına dair söylenecek daha fazla şey olacak. İlişkiler anlamında farklı bir seviyedeyiz. Bunun önümüzdeki yıllarda nasıl geliştirilebileceğine dair bir paket hazırladık." dedi.

Sengstschmid, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizm ilişkilerine ve bu alandaki fırsatlara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dünya genelinde salgın şartların hafiflemesiyle birlikte turizm sektörünün toparlanma sürecine girmesinin sürpriz olmadığını dile getiren Sengstschmid, turizmde hala büyük fırsatlar olduğunu söyledi.

Azerbaycan’da petrol dışı sektörün gelişmesinde tarım sektörüyle birlikte turizm sektörünün önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Sengstschmid, "2019 yılında 3,2 milyon turist Azerbaycan'a geldi. Ve pandemi ile birlikte bu neredeyse durma noktasına geldi. Yine de şimdi salgından yaklaşık bir buçuk yıl sonra, son zamanlarda Türkiye dahil 9 farklı ülkeye sınırlarımızı açtık. Giderek daha fazla insanın aşılanması küresel ölçekte önemli. Durum yalnızca açık sınırlarla ilgili olmadığı için, birçok ülke için geçerli olan güvenli seyahat protokollerini sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Önümüzdeki iki yıl içinde daha önce olduğumuz yere geri dönebileceğimizden eminim." ifadelerini kullandı.

Florian Sengstschmid, Türkiye’nin turizm anlamında, Azerbaycan için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak, "Sizin de söylediğiniz gibi Azerbaycan ve Türkiye 'Bir millet iki devlet'. İki ülke arasındaki erişilebilirlik giderek daha iyi hale geliyor. Şimdilik Azerbaycanlılar ağırlıklı olarak Türkiye'ye güneş, kum ve alışveriş yapmak için seyahat ediyor. Bakü'den İzmir'e, Alanya'ya, Antalya'ya, İstanbul'a, Ankara'ya daha birçok noktaya aktarmasız uçuşlarımız var. " dedi.

Türk ziyaretçilerin de Azerbaycan'da büyük ilgiyle karşılanacağını kaydeden Sengstschmid, "Azerbaycan Türklere aile fertleri, kardeşleri gibi davranıyor ve bu da turizmin ötesinde bir seviye. Azerbaycanlılar ve Türkler arasındaki ilişki gerçekten daha çok aile düzeyinde. Azerbaycan'a seyahat ettiğinizde bir Türk vatandaşı olarak bir Azerbaycanlının size evini, kalbini açtığını görürsünüz ve bir aile ferdi olarak kabul ederler." diye konuştu.

Savunma sanayisi gibi turizm sektörünün de iki ülke arasındaki ilişkilerde çok önemli bir rol oynadığını belirten Sengstschmid, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı, Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ile birlikte Şuşa’yı ziyaret etti. Ayrıca geçen hafta Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Kurulu başkanımız Türk bakanla görüştü. Yani ilişkiler çok güçlü. Ve gelecekte de Türkiye ile Azerbaycan arasında daha iyi bir erişilebilirlik ile daha da artacak. Geçen yıl pandemi sırasında bile tüm Azerbaycan Türkiye'ye gitti. Açıkçası bu yıl, Türkiye'de açılan daha birçok destinasyon var, yeni uçuşlar başladı. Bu yüzden ziyaretçi sayılarının kesinlikle arttığını düşünüyorum. Ayrıca yakın gelecekte Bakü'ye, Türkiye'den daha fazla ziyaretçi ağırlamayı umuyoruz."

"Türk ziyaretçiler Azerbaycan’da kendilerini kral gibi hissedecekler"

Azerbaycan Turizm Ofisi Üst Yöneticisi Sengstschmid, Azerbaycan’daki seyahat destinasyonlarının Türkiye’den gelen ziyaretçilerin ilgisini çekebileceğini dile getirdi.

Her iki ülkenin kendine göre güzellikleri bulunduğunu ifade eden Sengstschmid, "Türkiye’den gelenler kendilerini Azerbaycan da çok rahat hissedebilirler. Çünkü dil engeli yok, Azerbaycanlılar Türkleri çok seviyor. Bu yüzden Türk ziyaretçiler Azerbaycan’da kendilerini kral gibi hissedecekler. Aynı zamanda yeni bir yeri keşfetmek de güzel. Çünkü pek çok Türk Bakü hakkında fazla bir şey bilmiyor. Bakü çok Batılı bir şehir. Yani, büyük bir şehrin tüm avantajlarına sahip. Bu, Türk gezginler için iyi bir keşif olacak. Azerbaycan tarafında da bizim tarafımızda da bunu daha detaylı anlatmalıyız. Yani Türk ziyaretçiler Azerbaycan’da ne yapabilir ve aileleriyle ziyarette veya iş seyahatinde nereleri keşfedebilecekleri konusunda daha fazla şey anlatmalıyız. Dolayısıyla Türk ziyaretçileri Azerbaycan'ı keşfetmeye ikna edeceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Sengstschmid, giderek daha fazla sayıda Türkiye’den iş insanının Azerbaycan’da ticaretle uğraşmaya başladığını de aktararak, "Karabağ'ın kurtarılmış topraklarında da giderek daha fazla Türk firmasının ticaretle uğraştığını görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda iş seyahati çok daha büyük olacak. Ama umudumuz, iş seyahati yapanların ailelerini de getirmeleridir. Şu an uçak biletlerinin fiyatları nispeten yüksek. Bu yüzden bunun üzerinde çalışıyoruz. Ancak olumlu olan şu ki Türk vatandaşlarının seyahat etmek için pasaporta ihtiyacı yok, kimlik kartıyla gelebilirsiniz." dedi.

Florian Sengstschmid, Türkiye’nin turizm potansiyeline de değindi.

"Türkiye'nin geleceğini turizm anlamında çok parlak görüyorum çünkü Türkiye'de turizmde başarı için ne gerekiyorsa her şey var." diyen Sengstschmid, sözlerini şöyle sürdürdü,

"Türkiye’nin büyük bir altyapısı var. Misafirperverlikte çok yüksek standartlara sahip. Şimdi de güvenlikte öyle. Pandemi sonrası seyahatlerde güvenli turizmin önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Türkiye, Rusya gibi büyük bir pazar ve şimdi açılması da çok önemli. Dolayısıyla tüm gelişmelerin turizm sektöründe toparlanma için olumlu sinyaller verdiğini düşünüyorum."

"Stratejik iş birliği yönünde ilerliyoruz"

Türkiye ile Azerbaycan arasında savunma sanayinde olduğu gibi bir stratejik ortaklık ve iş birliğinin turizm sektöründe de gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Sengstschmid, şunları söyledi,

"Evet, kesinlikle bu yönde ilerliyoruz. Şu anda modellere ve temelde bu alanı nasıl artırabileceğimize bakıyoruz. Ve bu yıl sonuna kadar, turizm konusu üzerine bu iş birliklerinin nasıl uygulanacağına dair söylenecek daha fazla şey olacak. Türkiye Tanıtım Ajansı düzeyinde, bakanlık düzeyinde, acentelerimizle TÜRSAB düzeyinde meslektaşlarımız arasında mükemmel ilişkilerimiz var. İlişkiler anlamında faklı bir seviyedeyiz. Şimdi bunun önümüzdeki yıllarda nasıl geliştirilebileceğine dair bir paket hazırladık."

İki ülke arasındaki turizm verileri

Öte yandan derlenen bilgilere göre, Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı, salgın öncesindeki son 15 yıla bakıldığında 2016 hariç düzenli olarak artış gösterirken, geçen yıl Azerbaycan'dan yaklaşık 1 milyon ziyaretçi geldi.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Azerbaycan’dan yılda 5,8 milyon kişi yurt dışına çıkıyor. Turizm amaçlı seyahatlerde Türkiye tercih sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Daha sonra Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Gürcistan ve Ukrayna geliyor. Azerbaycanlı turistler Türkiye’ye öncelikle tatil, alışveriş, sağlık ve eğitim amaçlı geliyorlar. Harcama düzeyinde de ortalamanın üzerinde yer alıyorlar.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gazeteci

Muaazzam muazzam 
 • Yanıtla

654

bütün türk medyalarına allah için sorun deyinki iran düşmansa irandan nefret ediyorsaz peki o zaman irandaki 50 milyon türk nedir ne olacak diye sorun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23