• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayaklandılar… “Türk askerine kurşun sıkmak istemiyoruz!”

Fitne fesat ülkesi BAE’nin Sudanlı gençleri kandırarak Türkiye’ye karşı savaştırdığı ortaya çıktı. Durumu öğrenen gençlerin aileleri başkent Hartum’da BAE Büyükelçiliği önünde toplanıp durumu protesto ederek “Çocuklarımızın Türk askerine kurşun sıkmasını istemiyoruz” dedi.

2020-01-27 19:52:00 -
Ayaklandılar… “Türk askerine kurşun sıkmak istemiyoruz!”

 yeniakit.com.tr 

Ekonomik ambargo ve krizin pençesindeki Sudan’da gençlere hileyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için paralı askerlik yaptırıldığı ortaya çıktı. Paralı askerliğe alınan gençlerin, BAE için Libya ve Yemen’de savaştığı öğrenilirken, durumu öğrenen Sudanlı gençlerin aileleri, BAE’nin başkent Hartum’daki büyükelçilik binasına giderek “Paralı askerliğe, aldatmaya hayır” sloganları attı.

BAE, Sudanlı gençleri böyle kandırıyor!

Ekonomik krizin zirve yaptığı Sudan’da gençler, Körfez ülkelerindeki iş fırsatlarını araştırırken, BAE’de güvenlik görevliliği gibi işlerde çalışmak isteyen Sudanlı gençler Black Shield firmasının bu kapsamdaki iş ilanına başvurdu. El-Kuds el-Arabi’nin haberi’ne göre iş taleplerine olumlu cevap alan gençleri, BAE’nin başkenti Abu Dabi Havalimanı’na vardıklarında Black Shield firmasının sorumluları karşıladı. Buradan gizli bir askeri kampa götürülen gençlerin telefon ve kimlikleri toplanarak herhangi bir iletişim kurmalarına izin verilmediği öğrenildi. Gizli kamplarda ağır silahlarla eğitime tabi tutulan gençlerin sözleşme imzalatılarak Yemen ya da Libya’da savaşmaya zorlandığı bildirildi. Bu durumda olan Sudanlı gençlerin sayısının 3 bin civarında olduğu bildirildi.

Türkiye’ye karşı savaştırılıyorlar

İş umuduyla başvurdukları firmanın aldatmacasıyla karşılaşan gençler savaşmaya zorlanıyor. Libya’da Halife Hafter’e destek veren BAE’nin Sudanlı gençleri de Türkiye ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşmaları için Libya’ya gönderdikleri öğrenildi. Sudanlı gençlerin bir kısmı çaresizlik içinde savaşmayı kabul ederken BAE için savaşmayı reddeden gençlerin ise hapislerde tutulduğu öğrenildi.

“Türkiye’ye karşı savaşmak istemiyoruz”

Dün Sudan’ın başkenti Hartum’daki BAE Büyükelçiliği Binası önünde toplanarak BAE’yi protesto eden onlarca gencin ailesi BAE yönetimine ateş püskürdü. Aileler, “Aldatmaya hayır, paralı savaşçılığa hayır, kavgaya hayır” sloganları eşliğinde çocuklarını geri istediler. Akit’e açıklamalarda bulunan Sudanlı üniversite öğrencisi Ömer HammudBurada BAE’ye karşı öfke çok büyük. İnsanlar kandırılmak istemiyorlar. BAE’nin kendilerini kandırdığının farkındalar. Ayrıca çocuklarının Türk askerine kurşun sıkmasını istemiyorlar. Sudan’da Türklere sevgi çok fazladır. Aileler, çocuklarının Türklere karşı savaşmasını istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Afrika’nın gözlerinin içi gülen çocukları

Sudan ve Afrika’nın birçok ülkesinde gözlerinin içi gülen kara çocuklar görürsünüz. Bunların yüreğindeki Türk ve İslam sevgisini ifade etmek zordur. Bunu bozmaya çalışan herkese de hesabı da sorulmalıdır / gün gelir sorulur
 • Yanıtla

Osman

Batı bu anlayıştan korktuğu için türkiye nin etkin olmasını istemiyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı