Avrupa ülkesinden Barış Pınarı Harekatı'na flaş destek!

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bir açıklamada bulundu.

10 Ekim 2019 Perşembe 19:15
Avrupa ülkesinden Barış Pınarı Harekatı'na flaş destek!

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor. Bu deklarasyonun kabul edilmesini uzun süre engelledim." dedi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, AB'nin Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı'na son verilmesi çağrısında bulunması fikrinin yanlış olduğunu belirterek, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor." dedi.

Szijjarto, "hvg.hu" haber sitesine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliğinin (AB), Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatıyla ilgili yayımlamak istediği ortak deklarasyonu uzun süre bloke ettiğini söyledi.

"Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor"

Konuyla ilgili AB'nin ve AB yöneticilerinin açıklama yapıp yapmama konusunda büyük tartışma yaşandığını aktaran Szijjarto, "Ben bu konuda açıklama yapmalarına gerek olmadığını düşünüyorum. Brüksel'de bazılarının her konuda fikir belirtmesinin, AB'nin küresel siyasi geçerliliğini yaraladığını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Szijjarto, mültecilerin kendi ülkelerine güvenle geri dönebilmesinin sağlanması gerektiğini ve Türkiye'nin de bu kapsamda hareket ettiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor. Küresel olarak baktığımızda da mümkün olduğunca çok sayıda göçmenin kendi ülkesine dönmesini ve güven içinde yaşamasını sağlayacak politika izlenmeli. Ben olaya böyle bakıyorum. Bu yüzden de AB'nin deklarasyon yayımlama fikrine katılmadık. Evet, bunu gerçekten uzun süre bloke ettik. Sonunda ise AB'nin Dış İlişkiler Temsilcisi'nin açıklamasıyla yetinildi"

"Deklarasyonun kabul edilmesini uzun süre engelledim"

Türkiye'nin dün başlattığı harekatla, Suriyelileri kendi ülkelerine güvenli şekilde geri gönderme niyeti taşıdığına işaret eden Szijjarto, "İnsanın kendi ülkesinde güven, barış ve rahat içinde yaşamaya hakkı var ve bunu yaratmaya yönelik tüm adımların iyi olduğunu düşünüyorum. Birçok kişinin güven içinde Suriye'ye dönüp, orada yaşaması hedefi çok iyi." ifadelerini kullandı.

Szijjarto, AB'nin Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı'na son verilmesi çağrısında bulunması fikrinin yanlış olduğunu, bu yüzden AB adına ortak deklarasyon yayımlanmasını bloke ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu deklarasyonun kabul edilmesini uzun süre engelledim. Bence, AB'nin her konuda açıklama yapmasına gerek yok. İkinci olarak ise, göçmen konusunda şunu açıklığa kavuşturmalıyız. Birçok kişi güvenli bir şekilde ülkesine dönebilmeli ama bu deklarasyon bunu içermiyordu."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 19:15

YORUM YAZ

 • serhatserhat5 gün önce
  çünkü onlar türk falan hikaye göçmenlerden en rahatsız olan macarlar
 • MusaMusa6 gün önce
  Çünkü onlar Türk.
 • VAHAP KALYONCUVAHAP KALYONCU6 gün önce
  Bu avrupalılarda birazcık akıl olsa derhal bizide ab ye alıp bir ab ordusu kurup abd ve rusyanın ve çinin karşısına dikilmeleri gerekirken yavaş yavaş bir cüceye dönüyörlar ve artık kimse onları şeyine takmıyor.
 • Leventbay Leventbay 6 gün önce
  Ne mutlu türküm diyene . Birde bunu bizim siyasilerfen bekliyorum hadi buyrun .
 • BurdurluBurdurlu6 gün önce
  arap birliği de bizi kınasın daha, ne varsa "aile"de var.
 • GÜNTHERMANNGÜNTHERMANN6 gün önce
  AVRUPA HIC BIR ZAMAN TÜRKIYENIN DOSTU DEGILDI VE OLMAYACAKTIR BUNLARIN BASINDA FRANSA ALMANYA INGILTERE GELIR ZATEN AVRUPANIN KADERINI BUNLAR BELIRLIYOR.
 • Mehmet AliMehmet Ali6 gün önce
  Kapıları açsaydık her türlü desteği seve seve yapacaklardı.
 • Ali dostAli dost6 gün önce
  Sizde Attila kanı var. Macarlar ve bulgarlar aslında Türk soylu millet.. Kavimler göçüyle avrupada gelmişler.. Aslını şu an Macarlar araştırıyor.. Reis Macaristan aleni teşekkür etmeli ziyarette bulunmalı.. Türk Macarlar selamlıyorum...
 • Türkün türk ten başka dostu yoktur Türkün türk ten başka dostu yoktur 6 gün önce
  Hristiyan Türk macarların müslüman araplardan yeğ olduna delalet.
 • TuranTuran6 gün önce
  Türk Türktür illa müslüman olmasi gerekmez Türkün Türkten baska dostu yoktur hangi dine inanirsainansin hepsinin Allahi birdir Ne mutlu Türküm diyenr

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019