• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Avrupa ülkelerine seyahate izin ne zaman çıkacak? Kimler Avrupa ülkelerine seyahat edecek?

Hangi aşıyı olanlar Avrupaya seyahat yasağından muaf olacak? Korona salgını nedeniyle ülkeler mücadeleye devam ederken, bir yandan da aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Avrupa ülkeleri salgınla mücadele yeni döneme gerek kısıtlamaların kaldırılması için çalışmalar yürütürken, yeni normalleşme sürecine ilişkin AB ülkelerinden son dakika seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik çalışma gündemde. Peki Avrupaya seyahat kimler edecek? Avrupa ülkelerine kimler seyahat edecek? Aşı olanlar Avrupa ülkelerine gidebilecek mi? Hangi aşıyı yaptıranlar Avrupa seyahat edecek? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2021-05-04 12:01:00 - 2021-05-04 12:02:51
Avrupa ülkelerine seyahate izin ne zaman çıkacak? Kimler Avrupa ülkelerine seyahat edecek?

Avrupa Komisyonu, yarın 27 üye ülkeye önümüzdeki günlerde kimlerin seyahat edebileceğini görüşeceğini açıkladı. Bir Avrupa Birliği yöneticisi yaptığı açıklamada, yabancı vatandaşların Covid-19'a karşı tamamen aşılanmasını ve epidemiyolojik durumu iyi olan ülkelerden gelenlerin ek kısıtlamalar olmaksızın blok ülkelerine seyahat etmelerine izin verilmesini tavsiye etti. 27 ülkeden oluşan blok üyeleri, kendileri dışında halihazırda sadece yedi ülkenin vatandaşlarının ülkelerine girmesine izin verirken AB Komisyonu'nun yarın ülke sayısını genişletmesi bekleniyor.

Hangi aşıyı yaptıranlar Avrupa seyahat edecek?

Yönetici tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa Komisyonu, sadece epidemiyolojik durumu iyi olan ülkelerden gelen tüm kişiler için değil, aynı zamanda AB tarafından yetkilendirilmiş bir aşının tavsiye edilen son dozunu almış olan herkes için de AB'ye girişe zorunlu olmayan nedenlerle izin vermeyi önermektedir" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, "Seyahat serbestisi, DSÖ acil durum kullanım listeleme sürecini tamamlayan aşıları kapsayacak şekilde genişletilebilir" denirken "Komisyon ülkelerin listesini belirlemek için kullanılan yeni Covid-19 vakalarının sayısıyla ilgili eşiği yükseltmeyi önermektedir" ifadeleri yer aldı. Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı, aşı sürecini tamamlamış kişilere turistik seyahatlerde kolaylıklar tanınmasına destek verdi, ancak AB'den onaylı olmayan aşıların kabul edilip edilmeyeceğinin ise değerlendirileceğini söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23