• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa şoku hala atlatamadı: AB zor durumda, rezil olduk, Erdoğan'ın eline düştük

Avrupa basını, mültecilere kapıları açan Türkiye karşısında Avrupa Birliği'nin zor duruma düştüğünü itiraf etti.

Yeniakit Publisher
2020-03-03 23:56:00 - 2020-03-03 23:57:03
Avrupa şoku hala atlatamadı: AB zor durumda, rezil olduk, Erdoğan'ın eline düştük

AB’nin mülteci politikaları ve sınıra yığılan göçmenler, Alman gazetelerinin yorum sütunlarında geniş yer buluyor.

Stuttgarter Zeitung, Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacılara Edirne’deki sınır kapılarını açmasının ardından, Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci politikalarını mercek altına aldı.

Gazete haberinde öz eleştiri yaparak dikkat çeken ifadeler kullandı. Haberinde, “Avrupalılar rezil oldu. Yine. Erdoğan'ın eline düştüler” diyen gazete şunları aktardı:

“Avrupalılar, savaştan kaçan ve yardıma muhtaç sığınmacıların Birlik içinde paylaşılması konusunda uzlaşma sağlayamadıkları ve AB sınırlarının korunmasını düzgün bir şekilde organize edemedikleri sürece, bir anlaşmaya muhtaç durumda kalacaklar. AB’nin uluslararası politika sahnesindeki manevra kabiliyeti hakkında atıp tutulan açıklamalarla, perişanlık içindeki gerçekler arasında dağlar kadar fark olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.”

DW Türkçe’nin aktardığına göre Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan mülteci dramıyla ilgili Straubinger Tagblatt yorum sütununda şu satırlara yer verdi:

"AB çok zor bir durumda. Değerleriyle gurur duyan Avrupa’nın bir yandan insanları sınırda kurban etmemesi gerek. Ama diğer yandan da bu insanların kabul edilmesi, Birlik içinde yeni gerilimlere yol açacak ve üye ülkelerdeki sağ popülist güçlere ivme kazandıracaktır. Bir çözüm var. Ama bu Türkiye Cumhurbaşkanı ile yeniden bir anlaşma imzalanabilir mi?”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

inşallah lağım çukuruna düşer bir daha oradan çıkamazsınız

Zaza

Artık asla kapanmicak.icimiz sogudu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23