• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arap basını duyurdu! Türkiye'den flaş Libya hamlesi

Türk özel harekat birimlerinin, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçlere destek olmak amacıyla Libya'nın başkenti Trablus'a geldiği öne sürüldü.

2020-01-18 08:48:00 - 2020-01-18 10:19:25
Arap basını duyurdu! Türkiye'den flaş Libya hamlesi

Suudi Al Arabiya kanalı, Türk özel harekat biriminin darbeci Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'na (LUO) karşı savaşan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlere destek olmak amacıyla Trablus'a gittiğini öne sürdü.

Hafter ateşkes masasından kaçmıştı

Hafta başında yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Hafter, UMH'nin kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı.

Taraflar arasındaki çatışmanın sona erdirilmesi amacıyla 19 Ocak'ta Berlin'de yapılacak olan konferansa yönelik hazırlıklar sürerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, UMH Başkanı Fayiz es-Serrac ile Hafter'in şu an itibarıyla aynı odada bulunmak bile istemediğini söylemişti.

Berlin'de konferans yapılacak

Moskova'da Libya'daki tarafların ateşkes görüşmesini imzalamadan terk eden General Hafter, Pazar günü Berlin'de gerçekleşecek Libya Konferansı'na katılmayı kabul etti.

Türkiye de katılacak

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı bildirilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Aydın

Abbasiler döneminden başlamak üzere Osmanlı yıkılana kadar Araplar Türklerin himayesinde ama din kardeşi olarak himayesinde efendi gibi yaşadılar. Ne zaman ki hıyanete düştüler, belki bazıları daha zengin oldu ama benlikleri esir düştü. Şimdi Türkiye tekrar el uzatmışken, haydi kırın zincirleri. Kurtulun darbecilerden, milyar dolarlık prenslerden, arap görünümlü emperyalistlerden. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Yanıtla

Eyman

"Bir gece ansızın gekiriz."
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı