• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arakan’da yeni Budist vahşeti!

Myanmar’daki ırkçı yönetimin 2017’de 35 bin Müslüman'ı katletmesinin ardından hafifleyen saldırılar yeniden alevlendi. Budistler, son 1 ay içinde 4’ü çocuk 6 kişiyi öldürürken hem tecavüzlere imza attı, hem de Müslümanların evlerini yaktı.

Yeniakit Publisher
2020-02-14 13:13:00 - 2020-02-14 13:15:10
Arakan’da yeni Budist vahşeti!

Myanmar’daki İslam karşıtı Budistler, yeniden Müslümanları katletmeye başladı... Arakan Rohingya Birliği (ARU), Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Arakanlıların korunması için gerekli önlemlerin acilen alınması kararına rağmen, Myanmar hükümetince Müslümanlara yönelik şiddetin arttığı uyarısında bulundu. ARU’dan yapılan açıklamada, özellikle 23 Ocak’ta Adalet Divanı’nın Myanmar’ın Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için gerekli tedbirleri almasına hükmetmesinin ardından Arakan bölgesinde durumun daha da kötüleştiği ifade edildi. Myanmar hükümetine bağlı güçlerin, bölgedeki ağır insan hakları ihlalleri ve katliamlarına ilişkin bilgilere yer verilen açıklamada, Buthidaung kasabasında 7 Ocak’ta yapılan saldırıda 4 ilkokul öğrencisinin hayatını kaybettiği, öğretmenleriyle 7 çocuğun ağır yaralandığı, 25 Ocak’ta ise aynı kasabada Myanmar askerlerince iki tecavüz olayının yaşandığı aktarıldı.

Öldürüp, ‘şiddet’ diyor

Myanmar ordusunun 25 Ocak’ta Kin Taung köyüne düzenlediği topçu saldırısında da 2 kadının yaşamını yitirdiği, 7 kişinin yaralandığı, 3 Şubat’ta ise Buthidaung kasabasında Arakanlılara ait iki evin Myanmar ordusu mensuplarınca geçerli bir neden gösterilmeden yakıldığı kaydedildi.

Hükümet güçlerinin, katliamlardan kaçmaya çalışan kadın ve çocukların da bulunduğu Arakanlıları öldürdüğü ve bunu “toplumsal şiddet” olarak göstermeye çalıştığı vurgulandı. ARU, dünyayı katil Myanmar’ı durdurmaya çağırdı.

Myanmar’ın yaptığı Sırp soykırımı gibi

Myanmar ordusunun 2017’de başlattığı soykırım nedeniyle Bangladeş’e sığınan bir milyondan fazla Arakanlı mültecinin yaşadığı kamp şartları New York’ta düzenlenen konferansta ele alındı.

Mülteci Dayanışma Ağı (RSN) Direktörü Zaid Hydari, “Türkiye’deki Suriyelileri yakından izledim. Türkiye’de mültecilere sağlanan olanaklar Bangladeş’te yok. Arakanlı bir neslin ömrü kamplarda geçebilir” diyerek şartların düzelmesi gerektiğini belirtti.

İngiliz yardım kuruluşu Restless Beings direktörlerinden Rahima Begum ise Arakanlı kadınların yaşadığı tecavüz ve drama değindi. Begum, “Bosna’da demografik yapıyı değiştirmek adına Sırpların işlediği planlı tecavüz suçunun aynısı Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslüman kadınlara karşı işlendi” dedi. Restless Beings direktörlerinden Mabrur Ahmed de Myanmar hükümetinin Arakan bölgesindeki köyleri tamamen haritadan sildiğine işaret ederek “Myanmar’ın yaptığı, İsrail’in Filistin’de, Çin’in Uygur bölgesinde ve Hindistan’ın Keşmir’de yapmaya çalıştığı şey ile aynı” değerlendirmesinde bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

orhan inan

MÜSLÜMANIN YER YÜZÜNDE SAHİBİ SADECE ALLAH(CC).O(CC)'NUN YARDIMINI DA MÜSLÜMANLAR HAK EDECEK DURUMA GELMEDİ Kİ,BEKLENEN İLAHİ YARDIM DA HENÜZ TECELLİ ETMEDİ.HİÇBİR DEVLET ONLARI UMURSAMIYOR BİLE.ÇÜNKÜ,ONLAR MÜSLÜMAN...BU AHLAKSIZLARDAN MÜSLÜMANLARIN İNTİKAMINI ALMAYI BİZLERE DE NASİP EYLE YA RABBİ..
 • Yanıtla

abdrhman

yahu bunları kim durduracak. bm ne iş yapıyor. 5 devlete hizmet ediyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23