• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Anketçi isimden çarpıcı açıklama: Babacan kaçamayacağının farkında, Davutoğlu ise...

Anket şirketi KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, parti kuracaklarını açıklayan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın partilerinin ittifak kombinasyonlarında değişiklik oluşturabileceğini söyledi.

2019-12-04 20:21:00 -
Anketçi isimden çarpıcı açıklama: Babacan kaçamayacağının farkında, Davutoğlu ise...

Araştırma şirketi KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Babacan ve Davutoğlu'nun kuracakları partilerin halihazırda siyasette var olan ittifakları etkileyeceğini ve bu partilerin seçimde alacakları yarım puanın bile AK Parti'yi etkileyeceğini söyledi.

Yeni parti kuracaklarını ilan eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la ilgili gelişmeler gündemdeki sıcaklığını kuruyor.

"Babacan tıkanmışlık üzerine yürüyor"

İki ismin kuracakları partilerle ilgili T24'e konuşan Ağırdır, Babacan'ın medyaya verdiği demeçlerden kendisini ideolojik eksende bir yerlere konumlandırmadığı aksine bundan kaçındığı izlenimini edindiğini söyledi. Ağırdır, "Ağırlıklı olarak söylemi doğrudan AK Parti veya Tayyip Bey'i eleştirmekten daha çok bugün gelinen noktadaki tıkanmışlık üzerinden bir yürüyor. Ve daha çok profesyonel siyasetçilerle ilişki kullanmayı hedefleyen bir dili var" dedi.

Babacan'ın uzun süre etkili bir bakanlık görevi yürüttüğünü hatırlatan bundan kaçamayacağını söyleyen Ağırdır, "O da bunun farkında ki 'borcumuz' var söylemine başvuruyor" dedi.

"Davutoğlu'nun başlangıç etkisi Davutoğlu'ndan daha yüksek"

Davutoğlu'nun Babacan'dan farklı olarak daha net bir siyasi vizyonla yola çıkacağını ifade eden Ağırdır, Davutoğlu'nun ağırlıklı olarak AK Parti örgütü ile ilişkili olduğunu ve örgütsel bazda AK Parti'nin içine girip burada bir rahatsızlık oluşturacağını söyledi. Davutoğlu'nun bu AK Parti'den çözülen, eli sola gitmeyen CHP'ye yanaşmayan kitlelerden kendine oy alma potansiyelin Babacan'dan daha yüksek olduğunu dile getiren Ağırdır, "Davutoğlu'nun başlangıçtaki etkisi Babacan'dan daha yüksek" diye konuştu.

"İttifak kombinasyonları değişebilir"

Türkiye'deki kutuplaşmaya dikkat çekerek Babacan ve Davutoğlu'nun ittifak kombinasyonlarını değiştirebileceğini söyleyen Ağırdır, "Hem Babacan hem Davutoğlu'nun partisi ittifak kombinasyonlarını çok etkileyecek. İttifakların fay hatlarında bir dip dalga yaratacak. Bu iki parti yarım puanlık oy da alsalar bu AK Parti'nin canını çok yakacak" ifadelerini kullandı.

Ağırdır, AK Parti'nin olası bir seçimi beklemeden seçimden önceki dönemde Davutoğlu ve Babacan partilerini hedef alabileceğini ve iki partiyi de yıpratmaya çalışacağını da sözlerine ekledi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Nedir amaçları anlamak mümkün değil enerjilerini memleket hayrına kullansalar iyi olur
 • Yanıtla

Ali

Ne %0.5'den bahsediyorsun? Davutoğlu'nun yanına iki sıfır daha at. Minimum %50 oy alır. Davutoğlu, aday çokluğundan birinci turda seçilemezse ikinci turda %70 oyla seçilir. Aday çokluğuna rağmen birinci turda Davutoğlu işi bitirme ihtimali yüksek. Yanlız Davutoğlu, CHP'nin seçmen tabanından romanlara da el atmalı. Kurucular kurulunda Roman göremedik. Kurucular kurulunda olmayacaksa özellikle İstanbul, İzmir ve Trakya'dan roman milletvekili adayı göstermeli. Romanlar üzerinde en etkili isimleri bulmaları gerekir. Meşhur Roman sanatçılar da olur. Romanlar es geçilmemeli. Bir de Kars, Iğdır bölgesinden etkili bir isim bulmaları gerekir. Bu bölgenin gazetecilerinden Davutoğlu'na dolaylı saldırı geliyor. Bizden hatırlatması.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23