Amerika'nın elinde bir tek o kaldı! Türkiye yok edecek

Türkiye'nin operasyon sinyali sonrası 'geri adım' açıklamaları yaparak operasyonu engellemeye çalışan Amerika, PYD planından vazgeçmeyecek.

19 Ocak 2018 Cuma 14:45
Amerika'nın elinde bir tek o kaldı! Türkiye yok edecek

Türkiye sınırında 30 bin kişilik terör ordusu kuracağını açıklayan ABD, Türkiye'den Afrin'e operasyon sinyali gelmesiyle çelişkili açıklamalar yapıyor. ABD'den geri adım niteliğinde açıklamalar gelse de ABD planından asla vazgeçmeyecek...

Bölgede kalıcı olabilmek için elinde bir tek DAEŞ bahanesiyle beslediği terör örgütü PYD kalan ABD Türkiye'nin yapacağı operasyonu ertelemek ve engellemek istiyor.

Türkiye'nin her operasyon sinyali sonrası ABD benzer tavır içine giren ABD hatırlanacağı gibi Soçi zirvesi sonrası Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak artık terör örgütü YPG’ye yardımı keseceklerini açıklamıştı. Ancak o günden bugüne kadar değişen bir durum yok hatta ABD planını bir adım daha öteye taşımaya çalışıyor.

ABD TERÖR ÖRGÜTÜ PYD'DEN NEDEN VAZGEÇMİYOR

​Astana süreci ile Suriye masasının dışında kalan ABD, bölgede kalıcı olabilmek için her türlü adımı atmaktan kaçınmıyor. İlk olarak 3'lü ittifakı sabote etmeye çalışan ABD daha sonra Rus üssüne düzenlenen 'hayalet' saldırı ile Türkiye-Rusya ve İran ittifakını bozma bozmaya çalıştı. Rusya'nın tuzağa düşmemesi ve Putin'in saldırının arkasında kimin olduğunu biliyoruz Türkiye ve Türk askeri yok açıklaması sonrası ABD'nin planları bir kez daha suya düştü.

ABD'NİN PYD PLANI

Bölgedeki varlığını sürdürebilmek için elinde bir tek terör örgütü PYD kalan ABD şimdi de terör örgütü PYD'yi düzenli ordu haline getirmeye ve bu sayede de terör örgütü PYD'nin bölgede otorite olarak kabul edilmesini sağlamak istiyor.

Öte yandan bir taşla iki kuş vurmak isteyen ABD bölgedeki zengin petrol yataklarını da gözüne kestirdi. ABD'nin petrol planını kaleme alan New York Times gazetesi "Amerika, 2 yıldır bölgeye ciddi bir şekilde yatırım yapıyordu. Şimdi bir devlet oluşturma amacı var. Bu bölge aslında Suriye'nin en zengin petrol yataklarına sahip." yorumunda bulundu

AÇIKLAMALAR TATMİN ETMEDİ! OPERASYON AN MESELESİ

ABD'nin Suriye masasında olabilmek için elinde bir tek PYD'nin kaldığını ve bundan vazgeçmeyeceğini bilen Ankara, Afrin ve ardından asıl büyük tehlikenin bulunduğu Fırat'ın doğusuna operasyon için tüm hazırlıkları tamamladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da ABD'li yetkililerin açıklamalarıyla ilgili "Yapılan tüm açıklamalara rağmen biz tam olarak tatmin olmadık" dedi. Çavuşoğlu, "Açıklamalar üzerine Türkiye'nin Afrin Membiç operasyonu ertelenir mi?" sorusuna ise 'Hayır' yanıtını verdi.

İŞTE WASHİNGTON'UN TUTMADIĞI SÖZLER

1- ABD kara gücüne dönüştürdüğü YPG'li terör unsurlarından desteğini DEAŞ yenilgiye uğratıldığı halde desteğini çekmedi.
2- ABD, YPG'ye silah sağlarken, "Operasyonel işbirliği" dedi. Ankara'nın tepkisi karşısında bu kez Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şemsiyesi altında YPG'yi kamufle etmeye çalıştı.
3- Menbiç'in, DEAŞ'tan temizlenmesi sonrası YPG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna çekileceği sözü verildi. Ancak, YPG'liler, ABD bayrağı altında bölgede varlığını sürdürdü.
4- YPG'ye sağlanan silahlar, DEAŞ'la mücadele sonrası toplanmadı. Hatta bir orduya yetecek kadar 4 bin ağır ve zırhlı silah verildi.
5- 'Suriye Sınır Koruma Gücü kuracağız' açıklaması yapan ABD, Türkiye'nin tepkisi sonrası "YPG'ye askeri eğitim vermeyi sürdüreceğiz" şeklinde ağız değiştirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Ocak 2018 Cuma 14:45

YORUM YAZ

  • abdoabdo1 yıl önce
    maksatları belli g..tlerine yer edip oradan tc yi parçalayıp bölüp bitirmek.dünyadaki silahlı olayların ve terörün esas baş çıbanı siyonist ısrael vesömürgesi ve yahudilerin yönetimi altında bulunan abd (genelde yöneticileri vede başkanları hep yahudidir), england ve bazı ab ülkeleridir. içimizdeki zengin yahudilere çok dikkat edilip denetlenmesi gereklidir. gerek daeş , fetöş ,pkk , pyd , ypg , dhkpc vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri p..çleridir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019