• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Altını olanlar dikkat!

Ekonomilerdeki normalleşme adımıyla beraber Yatırımcılar "Altın çıkacak mı?", "Altın düşecek mi?", "Altın fiyatları ne olur?" gibi sorularına yanıt ararken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A Para'da yayına katılarak altındaki yükselişi mercek altına aldı. Altın fiyatları hakkında dikkat çekici açıklamalar yapan İslam Memiş, kritik altın sorusunu yanıtladı.

Yeniakit Publisher
2020-07-08 12:39:00 - 2020-07-08 14:29:34
Altını olanlar dikkat!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A Para'da yayına katılarak, "Altın fiyatlarındaki şişkinliğin patlama olmadan sönümlenme ihtimali var mı ya da bu balonu üfürmeye devam edecek mi" sorusunu yanıtladı.

"Bir haber akışı bir günlük satışları bile hızlandırdı"

Geçen hafta altının ons ve gram fiyatında bir günlüğüne de olsa bir düşüş görüldüğünü belirten Memiş, "Haber akışının kaynağı şuydu. ABD'de virüs ile ilgili aşı bulunduğu ile alakalı haber akışı geldi. Doğru ya da yanlış. Sağlıklı ya da değil. Ama böyle bir haber akışı bir günlük satışları bile hızlandırdı. Gerçekte böyle bir şey olduğu zaman biz gerçek fiyatlamaları göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Uzman isim, "Diğer yandan da gerçek piyasa oyuncularına bakıyorsunuz gerçekten de kazanıp da uzun vadeli bir borsaya giriş var mı? Bana göre yok. Dünyada şu anda gerçekten para kazanıp da insanlar fiziki altına yatırım mı yapıyor? Hayır. Sadece piyasada kazanmak için giriş yapıyorlar" dedi.

Pandemi ortamında ekonomilerin aldığı ağır tahribatın ortada olduğunu vurgulayan Memiş, "Dolayısıyla insanın önce para kazanıp sonra kazandığı parayı altın olarak biriktirmesi lazım. Ama dünyada şu anda böyle bir ekonomi yok" diye konuştu.

"Çok yakın bir tarihte merkez bankaları..."

Merkez bankalarının ciddi anlamda altına talebini sürdürdüğünü ifade eden Memiş, "Komplo teorisi de olabilir ama bana göre çok yakın bir tarihte merkez bankaları altın veya gümüşü gerçek bir rezerv para olma adımını yapabilirler" dedi.

Merkez bankalarının son 3 yıldır altın stoklarındaki artışı yorumlayan Memiş, "Bence merkez bankaları altını rezerv bir para birimi olarak kullanmaya hazırlık yapıyor olabilirler" değerlendirmesinde bulundu.

"Altın neden yükseliyor?' sorularının cevabını bulmadan bence maliyet yapmak riskli"

Altın fiyatlarını aslında düşürecek çok etmenin olduğunun altını çizen Memiş, "Pandemi ortamında toparlanma devam ederken veriler iyi bir şekilde gelirken altın neden yükseliyor sorularının cevabını bulmadan bence maliyet yapmak riskli" dedi.

Uzman isim, "Bence önümüzdeki aylarda verilere baktığımız zaman altında geri dönüşün noktasındaki hızlanmanın biraz daha Haziran ve Temmuz ayındaki rakamların yoğun olduğunu görebiliriz" yorumunu yaptı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

takumi

sorudaki saçmalığa bakarmısınız "bu balon üfürülmeye,şişirirlemeye devam edecek mi" gerçek maddi değer olan altın ve gümüş yükselince BALON oluyor ama hiç bir karşılığı olmayan dolar veya euro yükselince normal, balon olarak değerlendirilmiyor... akıl mı tutulmuş yoksa bilgisizlik mi...
 • Yanıtla

zuhur

Girin internete, "merkez bankası döviz-altın kuru arşivi" diye aratın. Geçmiş 10 yıl, 20 yıl ... artık ne kadar geri gitmek isterseniz, bakın bakalım döviz ve altın fiyatları yıldan yıla (bırak yılı, aydan aya) hiç düşmüş mü?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23