• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya’da zihinlerdeki ‘Berlin Duvarı’ yıkılamıyor! İslam düşmanlığı artıyor

Almanya’da ‘Berlin Duvarı’nın yıkılışının 50. Yıl dönümü anılırken, zihinlerdeki ‘Berlin Duvarı’ da her geçen gün güç kazanıyor. Öyle ki ülkenin doğusunda Neonaziler güçlerini artırırken, camilere yönelik saldırılar da bir türlü önlenemiyor.

2019-11-11 05:42:00 - 2019-11-11 05:44:45
Almanya’da zihinlerdeki ‘Berlin Duvarı’ yıkılamıyor! İslam düşmanlığı artıyor

Almanya, “utanç duvarı” olarak hafızalara kazınan Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılını kutlarken, özellikle doğu eyaletlerinde artan “yabancı düşmanlığı” ve “İslamofobi”, ülkenin ulusal güvenliğini ciddi şekilde tehdit ediyor. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 30 yıl sonra Alman yetkililer, ülkenin doğusundaki “aşırı sağ ideolojinin” yükselişiyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu yükselişe en önemli kanıt, 24 Eylül 2017’de yapılan 19. Almanya Federal Meclisi seçimlerinde, Almanya’nın doğusundaki eyaletlerin bazı bölgelerinde en popüler parti olarak aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) 94 milletvekili çıkartarak, ilk defa meclise girmesi oldu. Avrupa Birliği (AB) üyesi Almanya, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki en büyük ikinci Müslüman nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Afd’nin yükselişi

AfD’nin, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının şok edici yükselişinden nemalanması dikkati çekiyor. Son olarak Almanya’nın doğu eyaletlerinden Thüringen’de yapılan eyalet seçiminde iki büyük merkez parti Hıristiyan Demokrat CDU ve sosyal demokrat SPD büyük oranda güç kaybederken, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi en büyük ikinci parti konumuna yükseldi.

Mülteciler ve Müslümanlar hedefte

Federal Alman hükümeti, Almanya’nın Birliği hakkında hazırlanan yıllık raporda, ülkenin doğusundaki eyaletlerde yabancı düşmanlığının toplumsal uyum için tehlike oluşturduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.Raporda, doğudaki eyaletlerde bulunan mülteci merkezlerine, camilere ve İslami kültür merkezlerine saldırıların defalarca tekrarlanması, yabancı düşmanlığı içeren şiddet eylemlerinin Almanya’nın ulusal güvenliği için ciddi tehlike oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Nazi cinayetleri

Bu tehlikenin bir örneği, Doğu Almanya merkezli Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli Neo-Nazi terör örgütünün, Almanya’da 2000-2007’de yabancı düşmanlığı saikli cinayetlere karışması olarak ifade ediliyor.Ülkede 2000-2007’de 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu yapmakla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı. NSU’nun ırkçı saldırıları, bugünlerde halen yankılanıyor. Geçen haftalarda, Alman siyasetinin önde gelen politikacıları, aşırı sağcı ölüm tehditlerine maruz kaldı.

Siyasilere suikast ve tehdit

Aşırı sağın güç kazanması, diğer partilerin de bu tür demokrasi karşıtı ve ayrımcı söylemleri benimsemesi, hem Müslümanlara ve yabancılara hem de sağcıların karşısında yer alan Almanlara karşı şiddet eylemlerini artırması da dikkati çekiyor. Geçen yaz, bu tehditlerden biri suikatle sonuçlandı. Hessen eyaletinde Haziran 2019’da CDU’lu (Hristiyan Demokratlar) Bölge Valisi Walter Lübcke, aşırı sağcı bir teröristin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Benzer şekilde aşırı sağcı gruplar, Saksonya eyaletinin SPD’li (Sosyal Demokratlar) Entegrasyon Bakanı Petra Köpping’e ölüm tehdidinde bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AKIN

Berlin duvarı yıkılalı 50 yıl olmuşmuş...
 • Yanıtla

f.sani konukoğlu

dünyada örnek bir müslüman ve örnek bir müslüman idare görememiş olmalarından dolayıdır!!!sözde cennete gidebilmek için dünyayı cehenneme çevirenleri gördüklerinden dolayıdır!sokak ortasında bismillah diyerek adam kesen canileri gördüklerinden dolayıdır!petro coğrafyanın üzerinde yaşayan ama dünyanın aç,sefil ve zelil toplumlarını yarattıklarına olan tepkiden dolayıdır!açlık,kan ve göz yaşının eksik olmadığı coğrafyaların hep müslümanlarca sağlandığını gördüklerinden dolayıdır!aklını kiraya verip,her olanı başkalarına bağlayan cahil güruha olan tepkilerinden dolayıdır!!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23