AK Partili Metiner’den Gülerce’ye tepki: Kimi kastettiğini mertçe açıkla!

AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner, Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’nin “AK Parti’yi içten yıkıcı eleştiri sağanağı” başlıklı yazısı nedeniyle tepki gösterdi. Metiner, “Gülerce’nin yazısında kimi kastettiğini çıkıp kendisinin mertçe açıklaması lazım. Beni kastedip etmediğini bilemem. Ama açıklarsa sevinirim. Şayet beni kastediyorsa haddini aşıyor derim.'' dedi.

18 Ağustos 2019 Pazar 19:32
AK Partili Metiner’den Gülerce’ye tepki: Kimi kastettiğini mertçe açıkla!

 Metin Keskin  yeniakit.com.tr 

Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’nin en son kaleme aldığı “AK Parti’yi içten yıkıcı eleştiri sağanağı” başlıklı yazısı Mehmet Metiner’in tepkisine neden oldu. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Metiner, Gülerce’ye yazısında kendisini kastedip etmediğini açıklamasını istedi.  

“Gülerce’nin yazısında kimi kastettiğini mertçe açıklaması lazım”

Hüseyin Gülerce’nin Star gazetesinde yer alan “AK Parti’yi içten yıkıcı eleştiri sağanağı” başlıklı yazısı nedeniyle Gülerce’ye seslenen AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, “Gülerce’nin yazısında kimi kastettiğini çıkıp kendisinin mertçe açıklaması lazım. Beni kastedip etmediğini bilemem. Ama açıklarsa sevinirim. Şayet beni kastediyorsa haddini aşıyor derim.” sözleriyle tepki gösterdi. 

“AK Parti içindeki AKP’lilere eleştirilerde bulundum”

Yeniakit.com.tr’ye yaptığı açıklamaya değinen Mehmet Metiner, şöyle konuştu:

“Benim söylediklerim AK Parti’imizi daha bir güçlendirmeye yönelik önerilerden ibarettir. AK Parti içindeki AKP’lilere ve kripto unsurlara yönelik eleştirilerimden rahatsızlık duyuyorsa bilmek isterim. Bileyim ki ona göre kendisine gerekli cevabı vereyim. Benim söylediklerimin Reis’e veya davaya zarar verdiğini iddia ediyorsa hangi Reis ve hangi dava diye sorarım.” 

“Benim Reis’e ihanet etmeyeceğimi, herkesten önce Reis bilir”

Hüseyin Gülerce’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Mehmet Metiner, “Gülerce’nin Reis sevdası ne zaman başladı bilmem. Bildiğim kadarıyla geçmişte de aynı davadan gelmiyorlar. Yani aynı dava için ortak bir geçmişe sahip değiller. İkisinin de dava geleneği farklı. Ama bilmiyorsa kendisine hatırlatayım: ben Reis’i 80 öncesinden tanırım. Aynı mücadele geleneğinden geliyoruz. Birlikte aynı sokakları arşınladık, aynı sloganları haykırdık, aynı askeri kışlalarda sabahladık. 90’lı yılların başında RP il başkanı ve sonrasında büyükşehir belediye başkanlığı döneminde danışmanlığını yaptım. Benim Reis’e ihanet etmeyeceğimi, tersine Reis için gerektiğinde ölümü göze alabileceğimi herkesten önce Reis bilir. Benim sözlerimden Reis rahatsızlık duymuyor da şayet birileri Reisçilik kisvesi altında rahatsızlık duyuyorsa burada başka bir oyun sözkonusu demektir.” şeklinde konuştu.  

“AKP’liler bizim samimiyetimizin onay mercii değildirler”

Biz bu oyuna gelmeyiz. Tersine o tezgahı bozarız.” diyen Mehmet Metiner, şunları söyledi:
“Bizi birbirimize düşürmek isteyen fitnecilerin tezgahlarını başlarına geçirmesini biliriz. Öyle sureti haktan görünüp başka ayak oyunlarına girişenler bilsinler ki biz bu numaraları yutmayız. Benim duruşum bellidir. Bugüne kadar sözlerimle davama zarar vermedim. Zarar verenlerin de karşısında oldum. Reis’imizi ve Ak Parti’mizi bize karşı savunmak Gülerce gibilere düşmez. Gülerce şayet beni kastediyorsa ona söyleyecek başka sözlerim de olur elbette. AKP’liler bizim samimiyetimizin onay mercii değildirler. Samimiyetimizi test etmek veya Reisçilik kisvesi altında sanki biz Reis’e zarar veriyormuşuz da onlar Reis’i savunuyormuş gibi bir algı oluşturmak asıl içerde fitne oluşturmaya yöneliktir. Biz kripto unsurların içerdeki ihanetlerine ve eleştirilerine karşı mertçe mücadele verirken o birilerinin bizi olduğumuzdan farklı göstermesi manidardır.”

“Buna kraldan çok kralcılık demek bile hafif kalır”

Kendisine yönelik eleştirilere ilişkin konuşan Mehmet Metiner, “Reis ‘Bambaşka bir AK Parti!’ vaadinde bulunduğunda alkış tutacaksınız ama ben aynı muhteva ve anlayış çerçevesinde ‘Yeni bir AK Parti’ dediğimde ‘yıkıcı eleştiri’ diyerek yaftalayacaksınız! Olacak şey değil! Buna kraldan çok kralcılık demek bile hafif kalır.” dedi. 

“Eleştirdiğimiz Reis’in kendisi değildir”

AK Parti’de yaşanan gelişmeleri değerlendirirken dava şuuruna zarar vermeden eleştirilerde bulunduğuna dikkat çeken Mehmet Metiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emin olunuz ki Reis ‘Eski AK Parti anlayışı ömrünü tamamladı. Bambaşka yeni bir AK Parti’yle kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz!’ deseydi Gülerce gibiler ayakta alkışlar, günlerce bunu yazarlardı. Benim kızdığım şey bu. Bir insanın önce kendisine saygısı olur. Sadakat ile dalkavukluk farklıdır. Biz Reis’e sadakatle bağlıyız. Gerektiğinde uğrunda ölecek kadar Reis’i severiz sayarız. Çünkü o bizim liderimizdir. Lakin dalkavuk değiliz. Yaltakçı değiliz. Kraldan çok kralcı hiç değiliz. Hesabi değiliz. Siyasetten bir beklentimiz yok. Makam mevkii peşinde değiliz. Eğer öyle olsaydık partinin yeniden şekillendirileceği bu süreçte sesimizi çıkarmaz beklerdik. Mesele bizim şahsımız değil, davamızla ve partimizle ilgili bir meseledir. Davamızın ve partimizin geleceği için hasbi ve harbi önerilerde bulunuyoruz. Eleştirdiğimiz Reis’in kendisi değil ki o birileri Reis savunuculuğu yaparak bize hadsiz sataşmalarda bulunsun! Partimizi bırakıp başka yerlere gitmiyoruz ki suçlanalım! Hiç kimsenin haddini aşarak şahsımıza yönelik bu tür mülahazalarımızı paylaştığımız için densizlikte bulunmasına izin vermeyiz.” 

“ ‘Yıkıcı-fitneci’ suçlaması boca etmek de neyin nesi?”

Star gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’nin “AK Parti’yi içten yıkıcı eleştiri sağanağı” başlıklı yazısıyla ilgili net açıklamada bulunması gerektiğine dikkat çeken AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şunu anlamıyorum. Gülerce gibiler her oturdukları yerde camide herkesin içinde Hz. Ömer’i hesaba çekip eleştiriden kadından övgüyle bahsederler. Halife Ömer’in bu kadına herkesin huzurunda hesap vermesini de öve öve bitiremezler. Peki bu yaptıklarına ne demeli? Her samimi öneri ve eleştiri getirenlerin üstüne ‘yıkıcı-fitneci’ suçlaması boca etmek de neyin nesi? Başkasını bilmem ama ben herkesin huzurunda Reis’i yıkıcı bir dille eleştirmemişim. Partim için Reis’in “Bambaşka” sözcüğüyle tanımladığı gerekli değişimin adını ben “Yeni bir AK Parti” diye koyup bambaşka bir teşkilat modeli önermişim. Bundan rahatsızlık duymak niye? Demek ki dert başka. Bunda zerre kadar samimiyet görmüyorum. Tersine yeni tür fitneciliktir bu. Gülerce’nin beni kastedip etmediğini bilmediğim için bu tür genel cevaplarla yetiniyorum. Şayet kastettiği kişilerden biri bensem şimdilik bu dediklerimi aynen üstüne almasında bir sakınca görmem.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Ağustos 2019 Pazar 19:32

YORUM YAZ

 • Birisi Birisi 27 gün önce
  Bu halkının hayini reis reis diyo yalaka ilk fırsatta satar reisini güçreiste yakansız demirtaş zindanda curuyohicmi kanına dokunmuyo sen kurtlerin günahıyüzkarasısın hayin memet satılık metiner
 • Devrim ÖZİSLAMDevrim ÖZİSLAM28 gün önce
  Mehmet Metiner gerçekten ne dediğini bilen kaliteli bir Kürt kökenli milletvekilidir. Bir Türk olarak onun be demek istediğini gayet iyi anlıyorum. Onun siyaset anlayışında fetövari arkadan vurmak yoktur. Kendisi gerçekten bilgili ve kaliteli bir siyaset adamıdır. Ne dediğini çok iyi bilen az siyasetçilerden biridir. Yalakalar ve iş isteyenlerden fırsat bulup kendisi ile görüşüp konuşmayı çok isterdim. Keşke her Kürt Mehmet Metiner kadar sağlam dürüst ve yiğit olsa
 • meleknurmeleknur28 gün önce
  METİNER İN GERÇEKTEN AKP NİN KALKINMASI İÇİN ÇABA GÖSTERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. AKPNİN TEMELDEN YENİLENMESİNİDE ÖNEMSİYORUM. METİNER İN DURDUĞU YER HEP AYNI YERDE DURMASIDIR VE HİÇBİR PARTİYE KAYMAMASINDAN BELLİDİR. İLERDE BAŞKA BİR YEREDE DURURSA ODA KENDİ BİLECEĞİ BİRŞEYDİR
 • YasinYasin28 gün önce
  Mehmet Metiner deyince serefsizsin mert ol namert lafları aklıma gelir kendisinin bildiği 10 kelime vardır benim fikrimce bide reis der durur reis ülkücü harekete has bir seydir. Türkçü olmayan adama reis felan denmez kendisi Kürt edebiyatı yapan cahil cuhela bir adamdır boş yapmasıyla ünlüdür bol bol konusur sonuç dediğinden kimse bir şey anlamaz konusmasa da konussada faydası yoktur benim gözümde.
 • TEK VÜCUTTEK VÜCUT28 gün önce
  1-kusursuz dost arayan dostsuz kalır 2-kişilerin bireysel fikir özgürlüğü , parti içinde de olsa susturulmamalı ve olmalıdır. 3- demokrasi açıklık gerektirir, kapatılmak istenen, fitne olarak ortaya çıkar. 4- korkmayanlarla yola devam en akılcı çözümdür 5- ulaşılamazlık sorunu hangi sebepten olursa olsun aşılmalıdır 5- parti halk için vardır ve halkındır, hiçbir şahıs ismi parti ile özdeş olmamalıdır.... bu devrimler yapılmalıdır
 • SelâmiSelâmi28 gün önce
  METİNER ŞIMARIKLIĞI BIRAK VE SUSSS LÜTFEN...
 • Kafam karıştı?Kafam karıştı?29 gün önce
  Bence bu tartışma çok yararlıdır. Kimin FETÖcü , kimin FETÖcü olmadığı ortaya çıkar. Tartışmadan korkmamak lazım. Demokrasi demek sadece Millet İradesi demek değildir. Parti içinde de özgürce fikirlerini, düşüncelerini, iddialarınısöyleybilmeli. Parti içinde, demokrasi olmazsa, zaten orada Demokrasiden bahsedilemez. Bu açıdan Sayın Mehmet Metiner'in son günlerde ki çıkışını sonderece olumlu buluyorum. Yeter ki, şiddet olmasın, kavga olmasın, yumruk olmasın. Sayın Metiner'in bu çıkışları ve bu cesareti nedeniyle kutluyorum. Düşünceleri bastırmak bir ülke için felakettir. Konuşan Türkiye, Türkiye'ye güç katar.
 • alparslanalparslan29 gün önce
  bu AK PARTİ içinde isyan bayrağı açarak parti kurmaya çalışan ayrılıkçı asiler partilerini kurduklarında AK PARTİ' nin içindeki menfaat' çiler, makam ve mevkii' ciler, rant' çılar, hain' ler' fetö' cüler ALLAH' ın izni ile temizlenecek ve ait oldukları ve birlikte haşrolunacakları yerde birleşecekler ama, her şer gibi görünende bir hayır vardır' dan yola çıkarak ALLAH' a hamd ve şükür etmeliyiz. şu saatten sonra bunla gerçekten de hata yaptık ve bu hatamızı düzelyeceğiz derler ise de, sayin başkan bunları AK PARTİ' nin kapısından içeri adım attırmaması gerekir. çünkü bizim anadoluda bir deyim vardır. AKILSIZ KOPEK DAVARA GİTMEZ ve DAVARA GİTSE DE HAYİR ETMEZ derler. bunlardan AK PARTİ' ye hayır gelmez. icerideki bu ayrılıkcı ve isyancılar kapının önunden dahi geçirilmemelidir.
 • HadraHadra29 gün önce
  Sahi Gülerce nasıl kurtardı (Zamanında ZAMAN gazetesinde Baş yazar, FETÖ' nün yerine Baş Yazı Yazamlar vs ) Demekki herhalde itirafçı oldu muhtemelen öylece kurtardı.Şimdi Bu Gülerce BEYAZTVvb yerlerdeOrtak akıllarda danışman , Artık ilerde STAR dada Baş ayazarlığa başlar belki! Sn Metiner Mebus iken Fetö İle hiç İlişkiniz, İrtibatınız, Görüşmeniz oldumu? Doğrusu Merak Konusu?
 • Osman K.Osman K.29 gün önce
  Her zaman söylediğim bir şey var. Muhafazakarlar güç ve para ile imtihanı kaybettiler. Güç ve para bazılarını paralel fetö haini bazılarını da yozlaşmış yamuk dindarlara dönüştürdü. Bu kavga da her ikisini de görmek mümkün. Sonuçta kendi başlarına adam olamayanlar ya paralel olur ya da yamuk.
 • BenBen29 gün önce
  AKP niniçindeki muhalifler CHP denpis olacak bu böyle biline.
 • HulasuHulasu29 gün önce
  Huhuhuh bu gulerce yakinzamana kadar feto haininin has afamiydi onun uzerrinden buyuk paravurmadimi o paralar nerde ,,bu gulerce uykudaki fetoculerden ,,buyuk tehlike ,,,
 • Yunus 16Yunus 1629 gün önce
  METİNER E İNANIYORUZ, GERÇEK BİR DAVA ADAMI. GERÇEK SAMİMİ AK PARTİLİLERİN SESİ!!! TABANIN GERÇEK OBJEKTİF SAMİMİ ELEŞTİRİLERİ HİÇ BİR ZAMAN ERDOĞAN A ULAŞMADI.....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Eylul 2019