AK Parti hangi illerde adayını geri çekiyor Hangi il MHP'ye bırakılacak?

AK Parti ve MHP 2019 yerel seçimlere Cumhur İttifakı ile girecek. Hem AK Parti hem de MHP Cumhur ittifakı kapsamında belediye başkan adaylarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Ancak bazı illerde belediye başkan adaylarını yeniden gözden geçirme kararı aldı. AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki AK Parti'nin geri çekeceği belediye başkan adaylarını açıkladı. Peki AK Parti hangi ilde belediye başkan adayını geri çekiyor?

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:40
AK Parti hangi illerde adayını geri çekiyor Hangi il MHP'ye bırakılacak?

AK Parti ve MHP 2019 yerel seçimlere Cumhur İttifakı ile girecek. Hem AK Parti hem de MHP Cumhur ittifakı kapsamında belediye başkan adaylarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Ancak bazı illerde belediye başkan adaylarını yeniden gözden geçirme kararı aldı. 

Cumhur İttifakında şu ana kadar MHP Ankara, İstanbul ve İzmir'de, AK Parti de Adana, Mersin ve Manisa'da aday çıkarmadı. AK Parti'nin, Adana, Mersin, Manisa'nın yanında Osmaniye'de de aday çıkarmayacağı, MHP'yi destekleyeceği belirtildi. Ancak MHP'nin Iğdır ve Kars'ı da istediği ileri sürüldü. MHP, son yerel seçimlerde Kars Belediye Başkanlığı'nı almıştı. AK Parti ise daha önce Iğdır ve Kars belediye başkan adaylarını açıklamıştı. AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında Cumhur İttifakı kapsamında bazı illerde adaylarını geri çekebileceklerini söyledi.

"Gidişatı takip ediyoruz"

Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: "Bizim Cumhur İttifakı'nın temelinde fazladan şehir alalım gibi bir düşünce yok. Aramızdaki konuşmalarda da böyle bir pazarlık yok. Çünkü Cumhur İttifakı, beka meselesiyle ortaya çıktı. Bu süreçte takip edeceğimiz yol Kandil'den Pensilvanya'dan emir alanlar iş başına gelmesin. O zaman sadece 30 büyükşehirde ittifak yapmaktan ziyade 81 vilayetimizi takip ettiğimiz bir ortam var. İlk olarak büyükşehirlerde anlaştık. Ancak önümüzdeki süreçte gidişatı takip edeceğiz." 

AK Parti hangi ilde belediye başkan adayını geri çekiyor?

Mehmet Özhaseki; "Hakkari, Iğdır, Şırnak ve batı illerinde aday çekmeler olabilir. Bu anlamda sürekli anket yaptırıyoruz. MHP'de anket yapıyor. Eğer bizim aleyhimize bir sonuca doğru eğilim varsa tedbirimizi alacağız." dedi.

"Şer ittifakının ön plana çıktığı her ili tekrar değerlendireceğiz"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, "Cumhuriyet Halk Partisi de İP de diğer küçük partiler de HDP ile hareket ediyorlar. Örtülü, kapalı kapılar ardından yaptıkları pazarlıklarla hareket ediyorlar. Zillet ittifakı dememizin sebebi bu. Böyle bir ittifaka yol vermemiz mümkün değil, vermeyeceğiz de. Bugüne kadar yaptığımız uzlaşmayı bu hafta iki parti yetkilileri tekrar ele alacak. Şer ittifakının ön plana çıktığı her ili, her noktayı tekrar değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

AK Parti ilçe belediye başkan adayları 2019 listesi açıklandı mı?

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:40

YORUM YAZ

  • hamidohamido8 ay önce
    Rüzgara göre yelken açmak. Veya duruma göre hareket etmek. bizde de argo tabirleşöyle denir arabanın yüksek tarafına binmek. Fetöden teklif haber geldiği kesin fakat Abdullh gül kazanacağın dan başarılı olacağın dan emin değil.
  • Rabia Zafer Rabia Zafer 8 ay önce
    Seçimde AK Parti nin Kazanma İhtimali Yūksekse AK Parti, MPH nin Kazanma İhtimali Yūksekse MHP, Aday Çıkarmalı. CHP ye, Fırsat Verilmemelidir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019