• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AİHM’den Rusya’ya sapkınlık baskısı: Eşcinsel evlilikleri tanıyın

Yeniakit Publisher
2021-07-15 00:25:00 -
AİHM’den Rusya’ya sapkınlık baskısı: Eşcinsel evlilikleri tanıyın

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Rusya'yı eşcinsel evlilikleri tanımaya zorluyor. Kararın emsal teşkil edip Türkiye'yi de zorlamaya neden olabileceği belirtiliyor.

Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Rusya'dan eşcinsel evlilikleri meşrulaştırmasını talep etti.

Rusya'da üç eşcinsel çift evlenme istediklerini Rus makamlarına ilettiler ancak ret cevabı aldılar. Bunun üzerine eşcinsel Rus çiftler Rusya'da mahkemeye başvurmak istediler. Fakat Rus makamları böyle bir davanın açılmasını da reddetti.

Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdular.

AİHM: Evlenmeye hakları var

AİHM ise Rus eşcinsel çiftlerin evlenmeye hakkı olduğuna hükmetti ve Rusya'yı haksız buldu. Eşcinsel çiftlerin mahkeme masrafları olan 2200 euronun da Rusya tarafından ödenmesini talep etti.

Rusya kararı tanımıyor: Anayasaya aykırı

Rusya ise bu kararı tanımadıklarını açıkladı. Kremlin Basın Sekreteri Dmitry Peskov Rus Anayasası'nda evliliğin erkek ve kadın arasında gerçekleştiğinin geçtiğini, eşcinsel evliliklerin tanınmasının Rus Anayasası'na aykırı olduğunu belirtti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

AİHM: Anayasada evlilik yasağı insan haklarına aykırı

Bunun üzerine AİHM, bir anayasada veya kanunda evliliğin sadece erkek ve kadın arasında gerçekleşebileceğinin geçmesinin de insan haklarına aykırı olduğunu açıkladı.

Rusya'dan yapılan ikinci karşı açıklamada ise AİHM'nin bu kararlarının çok yanlış ve hukuksuz olduğu belirtilerek Rusya'nın bu kararları tanımayacağı açıklandı.

Karar emsal teşkil edebilir

AİHM'nin bu kararının emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını tanıyıp, eşcinsel evlilikleri tanımayan Türkiye gibi ülkelere de eşcinsel evlilikleri tanıma baskısı yapılabileceği, aksi halde AİHM'in Türkiye'yi insan haklarını ihlal suçlamasıyla mahkum edebileceği bildiriliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gerdek

Gerdeğe de gireçeklermi?..

ismail

bu AIHM nereye bağlı bu şeytanın müritlerine yaptırımı kim yapacak böyle bi kanunu neye dayanarak veriyorlar bence AIHM derhal kapatılmalı yada bunların lafları değer gormemeli
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23