• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ahmet dede nihayet özgür

Akit ısrarla yazdı, Adli Tıp yanlıştan döndü, zincirler Başkan Erdoğan’ın imzasıyla kırıldı... Sivas tezgâhının ilk gününden bu yana zanlı diye cezaevlerine doldurulan mazlumların mağduriyetlerini gündeme taşıyan Akit’in haberleri bir prangayı daha kırdı. 86 yaşında olan ve 22 farklı hastalığın pençesinde olduğu halde zindanda tutulan Sivas mazlumu Ahmet Turan Kılıç’ın, Akit’in haberlerinin ardından tahliyesine karar verildi.

2020-02-01 09:25:00 - 2020-02-02 19:15:43
Ahmet dede nihayet özgür

 Faruk Arslan  İstanbul 

27 yıldır haksız yere hapis yatan Sivas mazlumlarından 86 yaşındaki ağır hasta Ahmet Turan Kılıç’ın, Akit’in ısrarlı haberleri sonucu Adli Tıp Kurumu raporu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla tahliyesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası zincirleri kırdı

Türkiye medyasının yüz akı Akit’in “bir hak nasıl savunulur” olgusunun en bariz örneğini sergilediği Sivas mazlumlarıyla ilgili ilk somut netice alındı. Israrlı haberlerle hukuksuzluğu ifşa ettiğimiz, yayınladığımız belgelerle haklarını savunduğumuz Sivas mazlumlarından Sivas mazlumu Ahmet Turan Kılıç ile ilgili Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun 17/01/2020 tarihli 69365276-101.01.02-2020/8108/1013-1173 sayılı sağlık raporu üzerine dün yayınlanan 31025 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ‘Ahmet Amca’nın haksız cezası kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla dün yayınlanan kararda, “Adalet Bakanlığı’nın 24.01.2020’de gönderdiği Adli Tıp Kurumu raporu sebebiyle Ahmet Turan Kılıç’ın cezasının, Anayasa’nın 104’üncü maddesinin on altıncı fıkrası hükmü uyarınca kaldırıldığı” belirtildi.

“Allah Akit’ten razı olsun”

Tahliye haberinin kendilerine ulaştığını ifade eden Ahmet Turan Kılıç’ın oğlu Nejdet Kılıç, Akit’e yaptığı açıklamada, “Babam suçlu olarak değil suçsuz olarak cezaevinden çıkıyor. Başta Akit olmak üzere mağduriyetimizi gündeme taşıyan herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Akit, babamın mağduriyle ilgili tam 52 haber yaptı bugüne kadar. Allah razı olsun” dedi.

26 yıldan bu yana zindanlarda tutulan Sivas sanıklarının tamamının suçsuz olduğunu ve hepsinin tahliye edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Şu anda Sivas sanığı olarak çeşitli cezaevlerinde yatan arkadaşlarımızın hiçbirisinin bu olayların faili olmadığını ve hepsinin mazlum olduğunu biliyoruz. İnşallah özgürlük hepsine nasip olacaktır. Babam hakkında verilen karar inşallah Sivas Davası dosyasının yeniden açılarak mağduriyetlerin giderilmesine vesile olacağı inancındayız” ifadelerini kullandı.

Avukat Kılıç: Geç bile kalındı

Mazlum Kılıç ile cezaevinde birçok kez görüşme sağlayan Avukat Ahmet Kılıç, “Alzaymır başlangıcı olan, ayakta duramayan, kulakları çok zor işiten bir tutuklu için geç bile kalmış olan bu kararı sevinçle karşıladık” diye konuştu. Hukukçu Kılıç, “Biz bu kararın çok daha önceden alınmış olması gerektiğini düşünüyoruz. Ahmet Turan Kılıç’ı ilk olarak 4 sene önce ziyaret etmiştik. O süreçte de kulakları duymuyordu, her türlü hastalığı vardı, bütün hayati fonksiyonlarına ilişkin rahatsızlığı bulunuyordu. Böyle bir kararın verilmesi çok önemli ve Anayasa Mahkemesi ile AİHM içtihatlarına da uygun bir karardır. Aynı şartlarda ölümcül hastalığı olan hastaların da cezaevinden çıkarılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hakkaniyetli bir karar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ahmet amca hakkındaki verdiği kararın kamu vicdanını rahatlattığını ifade eden Avukat Bülent Demir, “Verdikleri bu karardan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Ancak geç verilen bir karardır. Ahmet amcamıza yönelik verilen bu kararın başka mağdurlara yönelik de olması daha iyi olacaktır. Özellikle 28 Şubat mağdurlarının bu konuda büyük beklentileri var. Bu beklentinin de dikkate alınması gerekiyor. 28 Şubat mağdurları nezdinde bir çalışma yapılmaması da bizi üzüyor. Bu karar uygundur ancak adalet açısından bir katma değer sağlamamıştır” dedi.

Avukat Cüneyt Toraman: Darısı diğer mağdurların başına

Bu konunun siyasi ve ideolojik bir konu olmadığını, Akit Gazetesi’nin de mağdurların sesini duyurmak adına yaptığı çalışmaların değerli olduğunu ifade eden Avukat Cüneyt Toraman ise, “Bu konuyu gündeme getirdiği için, mağdurların sesini duyurduğu için Akit Gazetesi’ne ayrıca teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın yapabileceği tek şey vardı. Hastalık nedeniyle Ahmet amcayı affetmekti. Onu da yaptı. Haksız yere yattığı bu kadar yıl sonra Ahmet amca özgürlüğüne kavuştu. Darısı diğer mağdurların başına. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından dosyalara el atılırsa inşallah diğer masum insanlar da serbest kalacaktır” şeklinde konuştu.

“Sivas dâvâsında yapılan yargılamalar problemlidir”

Sivas davasında yapılan yargılamaların problemli olduğunu vurgulayan Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkanı Avukat Dr. Mehmet Sarı ise, “Af konusunda Cumhurbaşkanımızın şahsa dönük yetkileri var. Bu kapsamda da Cumhurbaşkanımız bu yetkisini kullanmıştır. Fakat Sivas davasında yapılan yargılamalar içerisinde çok ciddi problemler mevcut. Dönemin şartlarında ortaya konulan yargılamalarda çok büyük aksaklıklar mevcut. Bu nedenle o dönem yargılanan birçok masum insan şu anda haksız yere cezaevlerinde yatmaktadır. Bu çerçevede söz konusu mağdurlar için tekrar bir yargılama yolu açılması gerekmektedir. Dönem itibariyle yargı hep tartışma konusu olmuştur. 28 Şubat dönemi ise başlı başına Türkiye tarihi açısından büyük bir hukuksuzluğun baş gösterdiği süreçtir. O bakımdan bu dosyalar yeniden ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Mağdurlara yeniden yargılanma yolu açılsın”

Ahmet amca hakkında verilen karardan memnun olduklarını belirten 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek de, “Bizler yıllardır hak ihlalleri ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bizim önceliğimiz, 28 Şubat kararları yüzünden suçsuz oldukları halde, uydurma sebeplerle cezaevinde yatan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesidir. Bizce bu insanlar serbest bırakılmalıdır. 28 Şubat postmodern darbesini yapan kişiler yaşlarından dolayı cezaevine bile girmediler. Biz herkesin cezaevine girmesi taraftarı değiliz. Burada uydurma sebeplerle suçlananların yıllardır cezaevinde yatması kamu vicdanını yaralamaktadır. Bir an önce bu mağdurlar hakkında da bir işlem yapılmalıdır. Cumhurbaşkanımızın bu kararından dolayı çok mutluyuz ama diğer mağdurlar içinde aynı kararların verilmesini istiyoruz. En azından yeniden yargılanma yolunun açılmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Akit’in manşetleriyle adım adım tahliye süreci

Sivas sanıklarının müebbet hapse mahkum edildiği 4 Ekim 1996’dan bu yana mazlumlarla ilgili yüzlerce haber yapan Gazetemiz Akit, yaşlı ve ağır hasta Ahmet Turan Kılıç’ın mağduriyetini tam 52 manşet haberiyle gündeme taşıdı. Tahliyeye giden süreci, ele geçirdiği belgeler ışığında yayınladığı manşetlerle oluşturan Akit;

• 24 Ekim 2019’da Ahmet Turan Kılıç’ın zindanda ağırlaşan sağlık durumunu gözler önüne seren 10 sayfalık Kişisel Sağlık Fişi (KSF) Raporu’nu “85 yaşında cezaevinde ölümü bekliyor” haberiyle gündeme taşıdı.

• Ahmet Turan Kılıç’ın 22 farklı hastalığın pençesinde olduğunu ve 56 ilaç kullandığını, ayakta bile duramadığını gözler önüne seren Kişisel Sağlık Fişi Raporu’nun ardından Sivas Numune Hastanesi’nin 8 uzman hekimin oybirliği ile hazırladığı 18.04.2019 tarihli Sağlık Kurulu Raporu’nda 86 yaşındaki Kılıç’ın kalp rahatsızlıkları, demans, görme-işitme kaybı başta olmak üzere birçok hastalığı teşhis edilerek, “Cezaevinde kalamaz” raporu hazırlanmıştı. Akit, Kılıç’ın tahliyesinin önünü açan raporu “Sivas Numune Hastanesi’nin 8 doktoru rapor verdi: Çıkarın bu mazlumu

manşetiyle duyurdu.

• Ancak tahliye mercii olan Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu, 17.05.2019 tarihli kararında “Kocama hali yok” diyerek skandal kararla Kılıç’ın zindandan çıkarılmasına fren olmuştu. Akit’in; “Zulmün adresi Adli Tıp”, “Ahmet Turan Kılıç’ı ölüme terk eden Adli Tıp’a suç duyurusu”, “Zalime müşfik Müslümana şedit”, “Ahmet Turan Kılıç’ı zindanda tutmak vicdansızlık” başlıklı haberleri üzerine Adli Tıp Kurumu’na tepkiler çığ gibi büyüdü.• Tepkilerin odağına yerleşen ve konuyu yeniden gündemine alarak yanlıştan dönen Adli Tıp Kurumu’nun tahliye yönündeki 17/01/2020 tarihli raporu önce Adalet Bakanlığı ve son olarak Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe konularak Ahmet Turan Kılıç’a uygulanan zindan zulmü son buldu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah

Selan olsun Akit e
 • Yanıtla

tika

Yanan canların hesabı elbet yakandan da sorulur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı