• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den Irak'ın içişlerine müdahale! Resmen çağrıda bulundular

ABD, protestoların devam ettiği Irak'ta hükümete erken seçim çağrısında bulundu.

2019-11-11 08:14:00 -
ABD'den Irak'ın içişlerine müdahale! Resmen çağrıda bulundular

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Irak'ta haftalardır süren hükümet karşıtı gösterilerden derin endişe duyulduğu belirtilerek, hükümete protestoculara yönelik şiddete son vermesi ve erken seçim çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Irak'ta göstericiler, sivil aktivistler ve medyaya yönelik saldırıların ve internete erişimin kısıtlanmasının son derece endişe verici olduğu bildirildi.

Ülkenin içişlerine dolaylı müdahale

İran'daki rejimin, Irak'ın "kaynaklarını kuruturken ve barışçıl gösterileri durdurmak için silahlı gruplar kullanırken", Irak halkının sessiz kalmayacağı vurgulanan açıklamada, ölümle sonuçlanan şiddete ve internetin kısıtlanmasına rağmen Irak halkının, sesini duyurabildiği ifade edildi.

Açıklamada, Irak hükümetine göstericilere yönelik şiddete son verme, seçim reformu yapma ve erken seçim çağrısında bulunuldu.

Iraklılar işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

Ülkede, 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere, 25 Ekim'de yeniden başlamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

petrol ve siyonist hedef bolge ulkeleri ABD/Israil destekli EVANJELIK TERORUN KANLI BOLGESI!
 • Yanıtla

vatansever

ülkede huzur barış olması için bir kere yabancı ülkelerin ırak ülkesinden uzaklaşması lazım...birşey yapılacaksa ırak hükümeti ile koordineli iş yapılmalı....özellikle abd den bir fayda gelmeyeceğini malesef ırak halkı anlayamadı...baskı zulüm fakirlik vs. den kurtulmanın yolu abd yi ülkde dışına çıkarmaktan geliyor...yeraltı kaynaklarının abd tarafından sömürülmesine izin verilmemesi gerekiyor....bir arkadaşım çıkarılan petrolün % 75 abd ye % 25 ırak hükümetine kaldığından bahsetti....adamların yatırım anlayışı bu...tamamen sömürmeye yönelik.....iç karışıkların arkasında hep abd parmağı var ve ırak halkı uyanamıyor malesef....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23