ABD'den 'Erdoğan' skandalı! 7. madde ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 ve Suriye gibi konularda Trump'a geri adım attırmasını hazmedemeyen ABD'li senatörlerin Türkiye'ye karşı hazırladığı yaptırım paketindeki 7. madde dikkat çekti.

11 Ekim 2019 Cuma 17:53
ABD'den 'Erdoğan' skandalı! 7. madde ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararı Washington’da şok etkisi yapmış, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçi önemli isimlerden tepki gelmişti. 

Veryansın Tv'nin haberine göreBunun üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, geçen gün Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na tepki olarak bir yaptırım paketi üzerinde anlaştıklarını duyurdu.

Van Hollen, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Senatör Lindsey Graham’le birlikte, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda devam ettirdiği askeri operasyonuna yanıt olarak Türkiye’ye karşı yaptırımlar içeren bir taslağı açıklıyoruz. Bu yaptırımların, Erdoğan ve ordusu üzerinde anında ve kapsamlı yansımaları olacak” ifadesini kullandı.

7. maddenin sırrı ne?

Senatodan geçip geçmeyeceği bilinmeyen pakette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakana yönelik yaptırımlar da yer alıyor.

En ilginç maddelerden biri ise listenin 7. maddesinde yer alıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net geliri ve mal varlığı hakkında rapor hazırlanması.

Washington’da Trump’a ve Türkiye’ye karşı yükselen düşmanlıktan en memnun olan kesim ise ABD’de firari yaşayan FETÖ’cüler!

Deyim yerindeyse terör örgütü üyelerinin ağızları kulaklarında. Demokratların Trump’a karşı olası başarısından memnun olacakları sır değil. Memnun olmaktan ziyade bunun için çalıştıkları ortada. Daha geçen haftalarda Demokratların en önemli ismi Hillary Clinton, Fetullah Gülen’in salyalı çayını yolladığı Enes Kanter’i evinde ağırlayacak kadar yakınlar.

Son seçimlerde FETÖ’nün, Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına destek amacıyla 2 milyon dolarlık bir bağış yaptığı konuşulmuştu.

Her ne kadar Trump döneminde ABD’deki etkisi ve sermayesini artırsa da FETÖ, Demokratlarla daha sıkı ilişkiler içinde oldu. Türkiye’de en Amerikancı kesimlerin Trump karşıtı olduğu gibi ABD’deki FETÖ’cüler de o kadar Trump karşıtı.

FETÖ’cülerin salyaları aktı

Türkiye’ye yönelik ağır yaptırım paketinden memnuniyetle bahseden FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan, “Trump’ın sonunu Erdoğan getirecek” başlıklı örgüt sitesinde yayınlanan yazısında, 7. maddeyle ilgili şunları söyledi:

Bu maddenin yasa tasarısının içine girmesi Washington’daki uzmanlar tarafından ‘manidar’ olarak değerlendirilirken ABD tarafının ilk kez ve doğrudan Erdoğan’ın mal varlığını konu etmesi dikkatlerden kaçmadı. Tasarıda ayrıca Türk hükümeti mensuplarına vize kısıtlaması da getiriliyor…

Trump destekçilerinin bile günlerdir sorguladığı ‘Erdoğan-Trump ilişkisi’ daha da tartışmalı hale gelecek. Öyle ki Cumhuriyetçiler bile Trump ile Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin kaydının açıklanması gerektiğini söylüyorlar.

Bir başka ifadeyle; Trump’ın Erdoğan ile görüşmeleri ve bunun sonunda Kürtleri yüzüstü bırakarak Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakması ile Zarrab davasına doğrudan müdahale edip davayı düşürmeye çalışması Cumhuriyetçilerin bile tepkisini çekti.

Normal şartlarda Demokratların azil sürecine destek vermeyecek Cumhuriyetçiler şimdi ‘Trump çizgiyi çok aştı’ demeye başladı. Yani Erdoğan’la olan ilişkisi Trump’ın başını yakacak gibi.”

Reza Zarrab davası nasıl başladı?

Hem Trump’ın azil sürecinin nasıl sonuçlanacağını hem de paketin senatodan geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak FETÖ’cülerin bu yönde çalışacağı muhakkak. Hatırlanacaktır, Türkiye’nin bir yılını alan Reza Zarrab davası, FETÖ’cü polis şeflerinin Türkiye’den kaçırdığı dosyalarla başlatılmıştı.

Paketin içerdiği o skandal maddeler

Peki ABD’li senatörlerin hazırlayıp sunduğu paket ne gibi yaptırımlar içeriyor?

Amerika’nın Sesi’nin yayınladığı senatörlerin yaptırım paketi şöyle:

Kısım 1: Türk hükümetinden şu liderlerin ABD’deki mal varlıkları üzerinde yaptırımlar:

-Cumhurbaşkanı

-Cumhurbaşkanı Yardımcısı

-Milli Savunma Bakanı

-Dışişleri Bakanı

-Hazine ve Maliye Bakanı

-Ticaret Bakanı

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Kısım 2: Türkiye’yle askeri işlemlere uygulanacak yaptırımlar:

Türk ordusuyla bilerek işlem yapan ya da mali, materyal veya teknolojik destek sağlayan ya da bunların satışını yapan yabancı kişilere yaptırımlar.

-Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan uçak ya da uçak parçaları ve mekanizmalar

-Türk Kara ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan otomotiv ekipmanı ve hizmetler

-Türk ordusu tarafından kullanılan silahlar ve savunma araçları

Kısım 3: Türk enerji sektörüne yaptırımlar:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımı için Türkiye’nin yerel petrol ve doğal gaz üretimini destekleyen ya da devam ettiren malzemeler, hizmetler, teknoloji, enformasyon ya da diğer türden destekler sağlayan yabancı kişiler ve varlıklara yaptırımlar

Kısım 4: ABD askeri yardımının yasaklanması:

-Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ABD’den savunma araçları, hizmetleri, teknoloji ve materyallerin satışının yasaklanması

-Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mühimmat satışı ve transferinin yasaklanması

Kısım 5: CAATSA (S-400):

-Türkiye’nin (Rusya’dan) S-400 (hava savunma sistemi) satın almasının CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamına giren önemli bir işlem olarak tanımlanması

-CAATSA yaptırımlarının 180 gün içinde devreye sokulması

-CAATSA altındaki muafiyet ya da erteleme düzenlemelerinin geçersiz kılınması

Kısım 6: Yaptırımlardan muaf tutulacak alanlar:

-İnsani yardımlar

-Tıbbi Yardım

-Demokrasi desteği / seçim yardımı

-İstihbarat paylaşımı

Kısım 7: Talep edilen raporlar:

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın net geliri ve mal varlığı hakkında rapor hazırlanması

Kısım 8: Vize kısıtlamaları

Türk hükümeti mensuplarına ABD’ye seyahatlerinde vize kısıtlamaları getirilmesi”

Taslak metinde, öngörülen yaptırımların, ABD yönetiminin Kongre’ye her 90 günde bir olmak üzere Türkiye’nin Suriye’de tek taraflı hareket etmediğini ve “işgal ettiği” bölgelerden desteklediği isyancılar dahil silahlı güçlerini çektiğini tasdik etmediği müddetçe, tasarının yasalaşmasıyla birlikte yürürlüğe gireceği belirtildi.

Van Hollen tasarıyı gelecek hafta sunacaklarını ve bir an önce oylanmasını isteyeceklerini belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma 17:53

YORUM YAZ

 • maa ilemaa ile3 gün önce
  yalnız ibaresine bakın 'erdoğan ve ordusu' Türk milletinin ordusu o
 • ErcanErcan3 gün önce
  Ne yalan söyleyeyim, Erdoğan'ın malvarlığını ben de merak ediyorum.
 • EkremEkrem3 gün önce
  Her bir madde icin basta incirlik olmak uzere 2 ser adet üssün kapatilacagina dair bizde karar alalim ve bunu tum dunyaya duyuralim.
 • Bir maddede bendenBir maddede benden4 gün önce
  ABD BUNDAN SONRA HİÇBİR ULKENİN İÇ VE DIŞ İŞLERİNE KARİŞMAYACAK VERDİĞİ SÖZLERİ TUTACAK 
 • paramechparamech4 gün önce
  Artık dünya öyle bir döneme girdi ki eteklerdekiler dökülüyor...
 • CanCan4 gün önce
  Ne yani Reis in ve digerlerin ABD de mal varligi mi var?Umarim saraydan derhal bu iddialar bertaraf edilir.
 • ilkgunsalihilkgunsalih4 gün önce
  butu bu dusunulen yaptirimlari sitonist yahudiler ve onun bozuntusu fwtocular ister baskada kimseistemez
 • VatandaşVatandaş4 gün önce
  Bu yazılanları yapamazlar biraz sıkar cünkü amerikan menfaatlerine de ters sadece göz dağı, bunların hayata gecebileceğini düşünen daha ülkesini tanımamıştır.
 • MesutMesut4 gün önce
  Türkiye ye ambargo uygulayacaklarmis yapın da görelim bakalım.dun birleşmiş milletler toplantısında neden Türkiye yi kınayan tasarıyı veto ettiniz.onu bile cesaret edip yapamadiniz.
 • BozokBozok4 gün önce
  C.baskani amerikan ziyaretini derhal iptal etsin bir vatandas olarak uyariyorum tutuklayacaklar. Trup un daveti normal degil.C.baskani tedbirli davransin. Kendine yazik eder.
 • RecepRecep4 gün önce
  Yaptırımlara karşı bizde yaptırım yaparız,bundan hiç kimsenin süphesi olmasın.İkili anlaşmalarla verilmiş İncirlik üssü başta ABD ye ait üsleri kapatır ABD'yi ülkeden çıkartırız olur biter.
 • meleknurmeleknur4 gün önce
  BİZİM ÇOK GÜZEL ATA SÖZLERİMİZDEN BİRİSİ " HERKES EŞTİĞİ KUYU YA DÜŞER" BİZİM SAHİBİMİZ ALLAHTIR O DA DOĞRU VE ADALETLİ OLAN HERKESE YARDIM EDECEKTİR!!!
 • MurselsMursels4 gün önce
  Başkanın ABD ye gitmesi riskli bence gitmesin
 • hjklhjkl4 gün önce
  tabii teöristleri temizledğimiz için bize yaptırım uygulama gözdağı veriyorlar istedikleri kadar yaptırım ambargo uygulasınlar biz milletçe ailece askerimizin yanınızdayız ne yaparlarsa yapsınlar teröristle mücadelede yaptırım uygulamada tarihte görülmüş birşey değil ama gözdağıyla bizi yıldırmaya çalışıyorlar asla sonuna kadar gideceğiz ve önümüz açılacak ondan sonra müslüman ülkelerle birleşeceğiz ve güçlü birliktelik sağlayacağız 
 • Murat gözükaraMurat gözükara4 gün önce
  ENES.. NEFESİNİ KESMEMİZ YAKJN.. 
 • derin işlerderin işler4 gün önce
  Şuraya not düşeyim bu işin sonunda ABD hemde trump FETÖ yü ve ...LERİNİ kendi eliyle teslim edecekkartlar acaip karılıyor 3, dünya savaşı an itibariyle başladı hibrit ve kağıt üstünde
 • hasanhasan4 gün önce
  Skandal diye gozleriniz sadece reisinize karsi yapilacak olan yaptirimlari gormus. Sizin memleketi dusundugunuz yok anlasilan.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019