• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’den desteği aldı, tehdit etti

Irak’ta ekim ayıyla birlikte başlayan hükümet karşıtı gösterilerde şimdiye dek 280’den fazla protestocu öldürülürken, ülkeye gelen ABD heyetinin desteğini alan Şii Başbakan Adil Abdulmehdi, eylemcilere gözdağı verdi. Abdulmehdi, “Şiddete başvuran, kamu binalarına zarar veren ve şiddete teşvik edenlerin cezası müebbettir” dedi.

2019-11-10 13:05:00 - 2019-11-10 13:05:33
ABD’den desteği aldı, tehdit etti

 Tahsin Han 

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolarda 280’den fazla sivil ölüp, 11 bine yakın gösterici yaralanırken Başbakan Adil Abdulmehdi, tehdit savurdu... İran ve ülkedeki Şiilerin desteğini çektiği Abdulmehdi’ye bu kez Amerika destek verdi. ABD Temsilciler Meclisi’nden oluşan bir ABD heyeti, Irak’a giderek Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakanı Adil Abdulmehdi ile görüştü. Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith başkanlığındaki heyet ile görüşen Abdulmehdi, protestolara karşı siyasi ve ekonomik reformları ve anayasa değişikliğiyle ilgili prosedürleri uygulamak konusunda kararlı olduğunu belirtti. ABD Heyeti ise Irak hükümetinin bu adımlarını destekleneceğini vurguladı. Irak Başbakanı Abdulmehdi, ülkesinin ABD ile ve bölgesel çevresiyle iyi ilişkiler kurma konusunda çok hevesli olduğunu dile getirdi. ABD heyeti ise Irak hükümetine desteğini belirtti. ABD heyetinin desteğini alıp güven tazeleyen Abdulmehdi, dünkü gösterilerde yine en az 4 kişinin ölümü ve onlarca insanın yaralanması sonrası açıklama yaptı.

Sonu müebbet olur

Abdulmehdi, gösterilerde yasalara aykırı davranıp, şiddete başvuran eylemciler için uyarı niteliğinde bir yazılı açıklama yayımladı. Gösteriler sırasında masum insanlara ait evleri ve emniyet binalarını ateşe verenlerin yanı sıra kamu binalarını işgal edenlerin cezasının müebbet olduğunu hatırlatan Abdulmehdi, kamu kurumlarına zarar verilmesini teşvik etmenin ise 20 yıl hapis cezasının olduğunu kaydetti.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23