• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD ve AB’den Türkiye’ye küstah tepki

ABD ve Avrupa Birliği, "Soros artığı" Osman Kavala’nın tahliye talebinin yeniden reddedilmesine tepki göstererek bir defa daha Türkiye'nin iç işlerine müdahale etti.

Yeniakit Publisher
2021-11-27 16:35:00 -
ABD ve AB’den Türkiye’ye küstah tepki

ABD ve Avrupa Birliği, "Soros artığı" Osman Kavala’nın tahliye talebinin yeniden reddedilmesine tepki göstererek bir defa daha Türkiye'nin iç işlerine müdahale etti.

Almanya hükümeti insan hakları ve insani yardım sorumlusu Barbel Kofler, Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, “İstanbul’daki mahkemenin kararıyla maalesef Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için neredeyse iki yıldır yanıtsız bırakılan talebini yerine getirmedi. Bunu esefle karşılıyorum.Avrupa Konseyi, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili nasıl bir işlem yürütüleceği konusunda karar alacak. Bu dava yalnızca Osman Kavala ya da Türkiye’yle değil, Avrupa’da ‘bir bütün olarak insan haklarının korunmasıyla ilgili” derken, Avrupa Parlamentosu Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, de sosyal medyadan paylaştığı basın açıklamasında “Osman Kavala hapiste kalmaya devam edecek. Bu Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, özellikle de yeni Alman hükümeti açısından yeni bir başlangıç için kaçırılmış bir fırsattır” tehdidinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ise, şu küstah açıklamayı yaptı: “Mesut Özdemir’in başkanı olduğu İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM kararlarına uymayarak, Osman Kavala’yı ‘demir parmaklıkların arkasında tutmaya karar verdi. Türkiye’deki yetkililer gönülsüzce Avrupa Konseyi ihlal sürecini kabul etmek zorunda mı bırakılıyorlar? Başka bir yol görünmüyor.”

Hukukun üstünlüğü ve demokrasinin altını oyuyormuş

Tıpkı Avrupa Birliği gibi, "Soros artığı" Kavala'ya destek veren ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise şu hezeyanlara yer verildi: “Özgürlüklere saygı gösterme ve bu davayı en kısa sürede sonuçlandırma konusunda Türkiye’ye çağrı yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’yi ayrıca, AİHM kararlarına uymaya çağırıyoruz. Osman Kavala’nın bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Kavala’ya yönelik kuşkulu suçlamalar, devam eden tutukluluğu hukukun üstünlüğü ve demokrasinin altını oyuyor. Türkiye’deki sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası liderlerine yönelik devam eden suçlamalar ve uzun tutukluluk sürelerinden ciddi endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkı her sağlıklı demokrasinin temel direğidir.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Neron11

Bencede kısa sürede sonuçlanmalı, alacaksa cezası verilmeli , bırakılacaksada bırakılmalı, ülkemizde yargı süresi niye bu kadar uzun anlamak mümkün değil, aynı süreç demirtaşta da var ,bu iblisin suçu belli değil mi arkadaş , 5 yıldır hangi yeni deliller oluyor da durmadan erteleniyor,
 • Yanıtla

Mesut Sarp

Ne duruyoruz bizde ambargo koyalım bizde vize vermeyelim. Bizde onların iç işlerine müdahale edelim. Hep aglayıp anne bizi dövdü gibi şikayet etmeyelim. Neden bizden korkmuyolar ki...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23