ABD, doları devalüasyona hazırlıyor

Amerikan doları geçtiğimiz ağustos ayından bu yana minimuma düşerek, dün itibarıyla rubleye karşı 62.83 seviyesine geriledi. Bank of America, ABD Başkanı Trump’ın yakın zamanda devalüasyon kararı alabileceğini ileri sürdü.

26 Haziran 2019 Çarşamba 00:27
ABD, doları devalüasyona hazırlıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın güçlü dolar istememesinin nedenlerini nedir? İşte cevabı...

Dolar şu anki haliyle çok pahalı

ABD’nin en büyük finans kurumlarından biri olan Bank of America (BofA), Amerikan yönetiminin doları devalüe etme niyetinde oldukları konusunda uyardı. Bankanın analistleri, Hazineden talimat gelir gelmez New York Merkez Bankası’nın dolar satıp farklı para birimleri satın almaya başlayacağını ve bu işlemlerin, şu anda hesaplara göre olması gerektiğinden yaklaşık yüzde 13 daha değerli olan doların kaçınılmaz olarak zayıflamasına yol açacağını savundu.

ABD’nin ekonomisi geçen yıl yüzde 2.9 oranında büyüdü, ancak yılsonuna doğru ciddi bir şekilde yavaşladı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tahminlerine göre ABD’nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH) önümüzdeki 2 yıl azalacak.

Kimi uzmanlara göre 2021’e doğru ekonomiyi resesyon dönemi bekliyor. Birçok uzman ise önümüzdeki yıl da ‘yumuşak’ bir resesyonun olabileceğini öngörüyor. Geçen Çarşamba yapılan toplantıda FED, dolar faiz oranlarında değişikliğe gitmese de FED Başkanı Jerome Powell’in ‘daha uyumlu politika’ şeklindeki açıklamaları, doları anında diğer 6 ana döviz birimine karşı gevşemesine neden oldu.

Powell teslim oldu

Geçen yıl FED, Amerikan ekonomisindeki düzelmeye ve para teşviklerinin gereksizliğine atıfta bulunarak peş peşe 4 kez faiz artışına gitmişti. Bu tutuma çok sinirlenen ABD Başkanı Donald Trump, FED’i Amerikan ekonomisi için en büyük tehdit olarak niteledi, Powell’i de görevden alabileceğini ima etti.

Geçen martta FED faiz artışlarını devam ettirmeme kararı aldı, ancak Trump için bu da yeterli olmadı. ABD Başkanı’na göre eğer FED aralıkta faizi arttırmasaydı, Dow Jones endeksi birkaç yüz puan daha yukarıda olacaktı ve ekonomi yıllık bazda yüzde 4-5 oranında büyüyecekti.

Powell’in bu baskıya karşı sonunda teslim olacağına işaret eden analistler, FED’in önümüzdeki temmuza faizi 0.25 oranında düşürmesini bekliyor, buna benzer bir düşüşün de eylülde yapılması bekleniyor.

Donald Trump, seleflerinin yürüttüğü güçlü dolar politikasından açık bir şekilde vazgeçti. Trump’a göre aşırı pahalı dolar, Amerikan ürün ve hizmetlerinin ithalatını engelliyor ve ticari ciro açığını daha da derinleştiriyor. (Geçen yıl daha önce hiç görülmeyen 621 milyar dolara ulaştı.)

Doların ucuzlaması halinde dış alıcıların Amerikan ürünlerini satın almaktan karlı çıkacaklarını, sonuçta üretimin kalkınacağını dış ticaret açığının azalacağını düşünen Trump, geçen martta, “Bana diğer ülkelerle iş yapamayacak kadar güçlü dolar değil, ülkemize faydalı olabilecek güçlü dolar lazım” açıklamasında bulunmuştu.

Düzelme beklenmiyor

Uzmanlar, Trump’ın ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in sürdürdüğü zayıf dolar politikasının eninde sonunda ekonomik büyümeyi baltalayacağından endişe ediyor. Tanınmış banka analisti Dick Bove, CNBC’ye demecinde bu stratejinin uzun vadede yanlış olduğunu ifade etti.

Bove, “Politika doların istikrarına karşı yürütülüyorsa yabancılar, Amerikan devlet borcunu finanse etmeyecek. ABD ise tümüyle ve tamamen, doların bir dünya rezerv dövizi olarak değerlendiriliyor olmasına bağlı” diye konuştu.

İleriye dönük zayıflama, doların rezerv para birimi statüsünü tehlike altında bırakıyor. Diğer ülkeler ABD tahvillerinden daha yüksek oranda gelir talep edecek, bu da kredilerdeki faiz oranlarının artmasına neden olacak ve yatırımcıların Amerikan ekonomisindeki düzelme umutlarını nihai olarak boşa çıkaracak.

Kaynak: Sputnik

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Haziran 2019 Çarşamba 00:27

YORUM YAZ

 • aslan aslan 21 gün önce
  insanlarıkandırınbir zamanlarbozun bozunçagrısıyapanlarzaradaolanlarınmebalınıalsınlar
 • azerazer21 gün önce
  NE BİÇİM HABER BU, SİZ TL YE BAKIN 6 TL , DOLARA KARŞI ÇOK ZAYIF, ÇÜNKİ ÜLKEDE ÜRETİM BİTTİ, HEP HAZIR YEME .
 • hasanhasan21 gün önce
  3 sıfır atacakmış ,,,bu Erdoğan TL ile mahvetti bizi diyormuş kulislerde
 • Zühtü Zühtü 21 gün önce
  Üretimi olmayan ülkeler her zaman batmaya gider. Abd ,dolar düşse bile dünyayı sömürüyor. Tohum yasaları çıkartıp tüm ahmak ülkeleri kendine bağımlı kılıyor. Arap ülkelerinin petrollerini sağcılık eşittir islam ilkesiyle tekeline alıyor. Doların yüksek olması her zaman işine gelmez. Başkalarının alim gücünü hesap etmek zorunda. Bizim gibi ekonomi cahili ülkeler bu emperyalist oyunu göremez.
 • Ebubekir ÖZBEKEbubekir ÖZBEK21 gün önce
  Peki Amerikanin Doları develüe etmesinin bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ekonomilerinde meydana gelebilecek olumsuzluklar Amerika dışsatımında zayıflamaya neden olmayacakmı.Zira Amerika ihracatını fakir ülkelere deģil gelişmekte olan ülkeler üzerinden gerçekleştiriyor. Hep ben kazanayım düşüncesi Amerika ekonomisini cökertecek en büyük neden olacaktır.
 • Recep GülerRecep Güler22 gün önce
  ALIN ALIN,DOLAR ALIN- ORASINI GÖRECEKSİNİZ)))
 • dadaşdadaş22 gün önce
  Üç Kâğıtçı ABD dünyanın en borçlu ülkesi. Durmadan kaos çıkarma. Nedeni sorgulamaktadır foyası çıkar yoksa

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019