AB, Amazon'daki yangınlardan endişeli

23 Ağustos 2019 Cuma 14:07
AB, Amazon'daki yangınlardan endişeli

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB), Brezilya'daki dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlar'daki yangınlardan "derin endişe" duyduğunu belirterek, gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, AB'nin Amazonlar'daki yangınlardan derin endişe duyduğunu, tüm yetkilerle irtibatın sürdüğünü ifade etti.

AB Komisyonu'nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un konuyu Biarritz kentinde yapılacak G7 Zirvesi'nde ele almaya yönelik önerisini memnuniyetle karşıladığını kaydeden Andreeva, AB'nin gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Andreeva, AB'nin Brezilya'ya ormanların tahrip edilmemesi için baskı uygulayıp uygulamayacağının sorulması üzerine ise "AB ile Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasındaki anlaşma uyarınca Paris İklim Anlaşması'nın yükümlülükleri bağlayıcılık taşıyor. Tüm tarafların bu anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor." diye konuştu.

- Brezilya'da orman yangınları artıyor

Dünyanın en büyük yağmur ormanlarının bulunduğu Brezilya'da, bir yılda 72 binden fazla orman yangını meydana geldiği bildirildi.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) verilerine göre, ülkede bu yıl 72 bin 843 yangın çıktı.

Ülkedeki orman yangınları, son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, yangın sayısında geçen yıla oranla yüzde 83 artış yaşandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Ağustos 2019 Cuma 14:07

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Eylül 2019