• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

81 ilde OSB için ilk adım

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üretim alanları ile imkânları kısıtlı olan irili ufaklı üretici firmaların organize sanayi bölgelerine (OSB) rahat geçiş yapabilmelerini öngören proje kapsamında ilk adımı Tekirdağ’dan attı.

2019-11-10 10:39:00 - 2019-11-10 10:40:07
81 ilde OSB için ilk adım

 Akit  Ekonomi 

İmalatçıların organize sanayi bölgelerinde (OSB) yerlerini almaları için kolları sıvayan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), TEKMÜSKOOP Projesi’ni hayata geçirdi. 81 ilde orta ölçekli sanayi siteleri kurmaya; üretim alanları dar ve imkânları sınırlı olan firmaları bir araya getirmeye yönelik projenin temelleri dün Tekirdağ Ergene Velimeşe OSB bölgesinde atıldı.

Sermaye stoku artacak

Temel atma törenine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da katıldı. Ağbal, törende yaptığı konuşmada OSB’lerde 2 milyonun üzerinde kişinin istihdam edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “2023 hedefimizi 64 tane OSB devreye alınması olacak belirledik. TEKMÜSKOOP da ölçeklerin büyütülmesi açısından bu hedefe uygun bir proje. Bu projeye giren üreticiler istihdamdan verimliliğe her türlü alanda gelişecek. Sanayi sitesinde yapılacak yatırımlar aynı zamanda sermaye stokunu da artıracak. Bu proje Türkiye’nin yarınlarına ışık tutacak hayati önem taşıyor.

Her şey devletten beklenmemeli

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da geleceğe dönük önemli adımlar attıklarını söyledi. Kaan, “Gelişimin her aşamasını devletten beklemek eski reel politik kaidelerin tek tek yıkıldığı bir dünyada anlamını yitirmektedir. Yeni dünya düzeninin farklı kuralları, oyuncuları, modelleri ve nesilleri söz konusudur. Bizler bu anlayışla çalışmalar yürütmeliyiz. Çünkü bayrağı teslim edeceğimiz bambaşka bir nesil bizleri bekliyor ve bizim tüm yatırımlarımız aslında onların Türkiye’sine bir hazırlıktır” dedi.

Kırkentler projesi yolda

MÜSİAD’ın diğer projeleri hakkında da bilgi veren Kaan şöyle konuştu: “Bizler, tarımsal kalkınmanın bir sosyal dönüşümü başlatma noktasından hareketle Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı’na yeni kentler inşa etme mantığını yerleştirdik. Bu çerçevede yakın zamanda ‘Kırkentler Projesi’nin lansmanını yapacağız.

Ayrıca su ürünleri üretim tesislerinin kurulması ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz mahsulleri sektörünün dünya standartlarıyla yarışabilir hale gelmesine dönük de girişimlerimiz olacak.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı