3 ayda 20 toplantı! Bu paranın kaynağı nereden geliyor

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşların sesini duyurmak iddiasıyla kurulan EYT SYDD (Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) CHP’nin istismar alanına dönüştü. 3 ayda 20 toplantı düzenleyen derneğin salonlara ödediği paranın kaynağı belirsiz.

12 Şubat 2019 Salı 06:27
3 ayda 20 toplantı! Bu paranın kaynağı nereden geliyor

Emeklilikte yaşa takılan on binlerin haklarını savunma iddiasıyla kurulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD), CHP’nin istismar alanına dönüştü. Son 4 ay içerisinde onlarca toplantı düzenleyen derneğin ev sahibi daha çok CHP’li belediyeler oldu. Para ödenerek kiralanan salonlar için kaynağın nereden bulunduğu ise merak konusu.

İP -CHP ittifakı salonda

EYT SYDD, önceki gün Ankara’da bir gösteri organize etti. Önce Anıtkabir’e giden katılımcılar, ardından Yeni Mahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Buradaki program, emeklilikte yaşa takılanlardan daha çok CHP ve İYİ Partililerin gövde gösterisine dönüştü.

20 ilde gösteri düzenlediler

EYT SYDD, seçimlere sayılı günler kala toplantı sayısını arttırdı. Son 3 ay içerisinde 20’ye yakın il ve çok sayıda ilçede toplantı düzenleyen derneğe CHP açıktan destek oldu. CHP’li belediyeler, derneğin organizasyonlarına ya ücretsiz ya da yarı fiyatla yer tahsis etti. Taşıma konusunda da araçlarıyla yardımcı olan CHP’liler, gençlik kolları vasıtasıyla da katılım sağladı.

Mekanlar hep aynı

Derneğin son toplantısı Ankara’da CHP’li Yeni Mahalle Belediyesi’ne ait Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde yapıldı. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre, derneğe yüzde 50 indirim yapıldı. Başvurumuz üzerine 1600 kişilik toplantı için 7 bin 670 lira fiyat veren kongre merkezinin, 10 bin kişilik organizasyon düzenleyen dernekten ne kadar ücret aldığı merak konusu oldu. Derneğin, İstanbul Beşiktaş, Adana Seyhan, Aydın Söke, Tekirdağ Çerkezköy, Burdur, İzmir ve Bursa Nilüfer’de düzenlediği buluşmalarda da mekan hep CHP’li belediyelerin tesisleri. Belediyelerin bir çoğunu arayarak toplantılardan ücret alınıp alınmadığını sorduk, kimi belediye dernek olduğu için ücret almadığını beyan etti, kimi belediyeler açıklama yapmaktan kaçındı. Bilgi almak için derneğin internet sitesinde yer alan numarayı aradığımızda numaranın kullanılmadığı uyarısı ile karşılaştık.

Kaynak nereden

Dernek bazı toplantılarını doğrudan yer kiralayarak yaptı. Kırşehir’deki toplantı Şehr-i Gül Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Salona müşteri gibi başvurup 300 kişilik yemekli toplantı organize edeceğimizi söylediğimizde karşımıza 30 bin lira fiyat çıktı. Daha sonra “EYT'lilerden ne kadar aldınız?” sorusuna ise “Aldık birşeyler” cevabı verildi. Buna benzer toplantılar düzenleyen derneğin kaynağı nereden bulduğu merak konusu oldu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 06:27

YORUM YAZ

 • Hüseyin Hüseyin 9 gün önce
  Çıkarın yasayı hiçbir partiye takılmayalımzira EYT 'nin içinde her partiden vatandaş var insanlar aptal değil artık sorguluyor Ziraat bankasının işimi futbol kulüplerinin borçları Kısacası #eyt yok oyda yok
 • VeyselVeysel10 gün önce
  Bu namussuzlar hazır yiyici arkalarına takılan partiler zaten terörist halk düşmanları
 • Kaynak nereden?Kaynak nereden?10 gün önce
  Aynı soruyu gün içinde binlerce defa toplantı yapandevletin imkanlarını kendi imkanları gibi kullananaynı yerin açılışını 4 beş defa resmi törenle yapan resmi açılış töreninin içine miting sıkıştıran kul hakkı nedir herkesten iyi bilenlere sormak lazım kaynak nerden hemşerim diye. Yabancı menşeeli market kaç tane bilen varsa yazsın soğana pateye ilk zammı bim ve yüzbir önce kimse yapmadı. Sorarım kimin bu bim hangi şerefsizin.
 • HakimHakim10 gün önce
  Ben akiti uzun süredir takip ediyorum. Hakkı savunur. Eytlilerin mağduriyeti ve haklı bir davası var. Eytlilerin mağduriyetinden de bahsedebilirmisiniz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019