28 Şubat kararı tatmin etmedi

Erbakan liderliğindeki Refah-Yol Hükümeti’nin 1997’de yapılan MGK toplantısı sonrasında istifaya zorlandığı, sonrasında yaşanan karanlık dönemde; başörtüsü yasağı, ikna odaları, fişlemeler, milletin milli manevi değerlerine yapılan türlü hakaretler, peş peşe gelen büyük ekonomik krizlerle hatırlanan 28 Şubat sürecinin askeri ayağının hesabı kesildi.

14 Nisan 2018 Cumartesi 13:15
28 Şubat kararı tatmin etmedi

Post modern darbenin karar duruşmasında, 21 kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, ilerlemiş yaş ve sağlık sorunları gerekçesiyle bu cezaları müebbet hapse çevirdi. 28 Şubat sürecine ilişkin 103 kişi hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak” suçundan açılan davanın karar duruşması dün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. 68 sanığın beraatine hükmedilirken 10 sanık hakkındaki dava zamanaşımının dolması, 4 sanık hakkındaki dava ise ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.

ÇEVİK BİR VE KARADAYI’YA MÜEBBET

Müebbet hapis cezası alanlar: İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Çetin Doğan, Kemal Gürüz, İlhan Kılıç, Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türkeri. 

ZAMANAŞIMINDAN YIRTANLAR!

Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır’ın eyleminin, “TC hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak”a ilişkin “gizli ittifak” suçu kapsamında kaldığına hükmedilerek zamanaşımından düşürüldü.

BERAAT ALANLAR

Suç işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraat alan 68 sanık: “Abdullah Kılıçarslan, Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, Adem Demir, Ahmet Dağcı, Ahmet Aka, Ahmet Atalay Efeer, Ahmet Nazmi Solmaz, Ahmet Ziya Öztoprak, Alican Türk, Arslan Daştan, Aslan Güner, Aydın Karaşahin, Ayhan Cansevgisi, Bahaddin Çelik, Berkay Turgut, Celalettin Bacanlı, Cemal Hakan Pelit, Cengiz Koşal, Cengiz Çetinkaya, Doğan Temel, Engin Alan, Erdal Ceylanoğlu, Ergin Celasin, Erkan Yaykır, Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Fuat Büyükcivelek, Hamza Özaltun, Hüsnü Dağ, İbrahim Selman Yazıcı, İsmail Hakkı Önder, İsmail Ruhsar Sümer, İsrafil Aydın, İzzettin İyigün, İzzettin Gürdal, Kurtuluş Öğün, Lokman Ekinci, Mehmet Başpınar, Mehmet Aygüner, Mehmet Ali Yıldırım, Mehmet Cumhur Yatıkkaya, Mehmet Şinasi Çalış, Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap, Metin Yavuz Yalçın, Mustafa Köseoğlu, Mustafa Bıyık, Mustafa Babacan, Mustafa Özbey, Mustafa Hakan Bural, Mustafa İhsan Tavazar, Mustafa Kemal Savcı, Necdet Batıran, Oğuz Kalelioğlu, Orhan Nalcıoğlu, Osman Bülbül, Osman Atilla Kurtay, Ruşen Bozkurt, Sedat Arıtürk, Serdar Çelebi, Seyfullah Sönmez, Sezai Kürşat Ökte, Ümit Şahintürk, Ünal Akbulut, Veli Seyit, Yahya Cem Özarslan, Yahya Kemal Yakışkan, Yüksel Sönmez ve Ziya Batur.”

SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİ YIKMIŞLARDI

28 Şubat 1997 tarihinde seçilmiş Erbakan Hükümeti’ni olmadık baskılarla yıkan post modern darbenin paşaları dün panik halindeydi. Dönemin Org’ları Çevik Bir (solda) ve Hurşit Tolon (solda) duruşmaya katılan isimler arasındaydı, dönemin Genelkurmay Başkanı İ. Hakkı Karadayı ise mahkemeye bile gelemedi (ortada)...

BİR DAHA KİMSE AKLINDAN GEÇİREMEZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, 28 Şubat Davası kararına  ilişkin, “Memnunuz. Bir daha kimse darbeyi aklından bile geçirmeyecek. Rabbimize hamd ediyoruz bu karar için” dedi. Ablası Merve Kavakçı’nın da verilen karardan dolayı memnun olduğunu bildiren Kavakçı, şunları dile getirdi: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından çok önemli bir gün çünkü ilk defa darbeciler hesap verdiler, 28 Şubat’ta birçok vatandaşın hayatı karartıldı. O güne katkıda bulananlar hesap verdiler. Demokrasimiz adına çok mutluyuz. İnşallah bundan sonra kimse, 15 Temmuz’da da gördük, ülkemizde böyle bir şeye kalkışamayacak, akıllarından bile geçirmeyecekler. Yargıtay onayladığında yapmış oldukları fiilin cezasını çekmeye başlayacaklar.”

KIZLARIMIZIN YÜREKLERİNİ RAHATLATACAK

AK Parti Milletvekili Reşat Petekde şu değerlendirmede bulundu: “27 Mayıs 1960 darbesini millet, 12 Eylül darbesini Türk adaleti, 28 Şubat darbesine darbe demeyenlere Türk yargısı gereken cezayı verdi. Zorla başörtüsü çıkarılan kızlarımızın, bugün burada Türk adaletinde ceza almalarını görmesi yüreklerini rahatlatacaktır.”


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Nisan 2018 Cumartesi 13:15

YORUM YAZ

 • aliali1 yıl önce
  28 şubat gerçekten bin yıl sürmekteymiş.
 • yoryunyoryun1 yıl önce
  Burada en büyük sıkıntıyı esnaflar gördü 90 dan iki bine kadar kaç defa battık o darbe bu dövüz ihtilal dahala borcumuzu ödeyemenler var böyle adalet olmaz o itlerin tüm variyetleri satılacak zarar gören insanlara dağıtılacak en alt emekli maaşıyla ölesiye kadar geçirecekler bu şerefsizleri ceza evinde mı besliyecen bunların cezası budur adalet böyle olur vesselam
 • Ali AyanAli Ayan1 yıl önce
  Yargi adam gibi temizlendi mi de tatmin edici bir karar beklenebilsin. Rezalet resmen. Bu karar da kasitli olarak toplumu iktidardan sogutmak icin alinmistir. Ee, buna izin verirsen alirlar tabi. Yaziklar olsun !
 • SezerSezer1 yıl önce
  Adeletsiz dunyaSucsuz yere durust insanlara ve koca bir ulkeyi perisansan et Suclu insanlara gelince demokrasinin seytani oyunlarini oynat. Adeletsiz dunya. اَلَيْسَ اللّٰهُ بِاَحْكَمِ الْحَاكِم۪ينَAllah, hükmedenlerin en iyi hükmedeni değil midir?Allah var gam yok Allah bize yeter.
 • MilletMillet1 yıl önce
  Yaşlılar öylemi 20 senedir bu günü bekleyenler var senelerdir haklarından mahrum edilmiş hayat mücadelesi veren insanlar var.Allah-u Alem Yüreğimiz soğumadı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019