• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

20 Haziran 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Yeniakit Publisher
2024-06-20 05:08:00 -
20 Haziran 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için hazırladığımız 'Günün Âyet ve Hadisi' ile 'Günün 'Sözü'nü istifadelerinize (20 Haziran 2024) sunuyoruz...

VAHYİN DİLİNDEN

وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّٰهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَؕ وَسَتُرَدُّونَ اِلٰى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَۚ

Esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla

"De ki: “Durmadan bir şeyler yapın; yaptıklarınızı Allah da, peygamberi de müminler de görecektir. Sonunda, gizliyi de açığı da bilenin huzuruna çıkarılacaksınız ve O size yapmış olduklarınızı haber verecektir."

(Tevbe Suresi - 105)         (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri başkanlığı)

TEFSİRİ:

Bazı hatalı davranışlarda bulunmakla beraber bunlardan pişmanlık duyan ve Allah’tan bağışlanma dileyen kişilere, sırf tövbe ile yetinmeyip Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için durmadan çalışmaları ve hatalarını bu yolla da telâfi etme çabası içine girmeleri istenmektedir.

Âyete kendi bağlamı içinde böyle mâna verilebilirse de, esasen hatasız kul olmadığı dikkate alınırsa burada daha genel bir hitabın bulunduğu, herkesin elindeki imkânları en iyi biçimde değerlendirerek çalışıp çabalamasının istendiği, fakat kendisini başı boş değil daima bir murâkabe altında hissetmesi gerektiğinin hatırlatıldığı söylenebilir.

Burada ilginç bir nokta, Allah ve resulünün görmesinden başka müminlerin görmesinden söz edilmiş olmasıdır; böylece –insanın toplumsal yasaların etkisi altında davranışlarına çeki düzen vermesi tabii olmakla beraber– Allah katında önem taşıyan değerlendirmenin iman temeli üzerine kurulmuş ve âhiret sorumluluğu bilincine sahip toplumun değerlendirmesi olduğuna işaret edilmektedir.

Fakat her hâlükârda nihaî hesabın Allah’ın huzurunda verileceği unutulmamalıdır; âyetin son cümlesinde bu hususa dikkat çekilmiştir.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 58
ÖNE ÇIKAN VİDEO

ALLAH RESULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

“Şüphesiz ki bu Din kolaylıktır.
 Her kim, (kolay olan) bu dini zorlaştırırsa altında kalır.
 Onun için orta bir yol tutun ve Dini en uygun bir biçimde uygulayın.”

Kaynak: Buhârî, İman 29


GÜNÜN SÖZÜ: 


Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

İNSANOĞLUNUN YAPTIKLARI İYİLİKLERE, KÖTÜLÜKLERE YER VE GÖK ŞAHİT OLDUKTAN SONRA DUYMAYAN KALMAZ, ELBETTE HESAP GÜNÜ GİZLİLİK DİYE HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAK, HER ŞEY ORTAYA ÇIKACAK, ÇÜNKÜ GERÇEK ADALET SAĞLANACAKTIR, SONU YA EBEDİ CEHENNEM, YA DA EBEDİ CENNET OLACAKTIR, BUNUN İÇİN AKILLI İNSANLAR DÜNYADA YAŞARKEN EBEDİ AHİRET UYRDUNA DA HAZIRLIK YAPANLARDIR.

Gültekin

SUYUN ATEŞİ SÖNDÜRDÜĞÜ GİBİ, TATLI DİL DE BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİ ÖLDÜRÜR VE GÖNÜLLERİ FETHEDER, BU GÜZEL AHLAKI YAŞAMASINI BİLEMEYENLERDE İNSANLIK ADINA BİR SIKINTI VAR DEMEKTİR, BUNUN DA EN BELİRGİN SEBEPLERİ İNANÇSIZLIKTAN KAYNAKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23