2. Yargı Paketi'ne ilişkin öneri: Öngörülen nafaka düzenlemesi adaletsizliği önlemez

2. Yargı Paketi'nde yer alacak yoksulluk nafakasında alt sınırın 2 yıl, üst sınırın da hakim yetkisine bırakılacak olmasına itiraz eden Türkiye Aile Meclisi, "Bu düzenleme haksızlığı önlemeyecektir." diyerek bazı önerilerde bulundu.

10 Ekim 2019 Perşembe 22:35
2. Yargı Paketi'ne ilişkin öneri: Öngörülen nafaka düzenlemesi adaletsizliği önlemez

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Kızılcahamam Kampı'nda açıkladığı, "Yoksulluk nafakası ile çocuk haczi 2. Yargı Paketi'nde yer alacak." ifadelerinin kendilerinde buruk bir sevince neden olduğunu söyleyen Türkiye Aile Meclisi Başkanı Adem Çevik, "Nafakada alt sınırın 2 yıl, üst sınırında hakim takdirinde olması sorunu kökten çözmeyecektir." dedi.

Eşi tarafından aldatılmış bir erkeği örnek gösteren Başkan Çevik, "Aldatılmış bir insan süresiz nafaka öder. Yargıtay’ın içtihat kararı emsal niteliğindedir. Bu insana aldatıldın ama iki yıl nafaka öde demek ne kadar adildir?" diye sordu. 

"Alt sınırın 2 yıl olarak belirlenmesi mağduriyetleri giderelim derken bir diğer tarafı mağdur edecek öneridir." diyen Çevik şunları söyledi:

'Hakim takdiri de ucu açık bir söylemdir' 

"Hakim takdiri ile boşanma davalarında 30 yıl 40 yıl nafakalara hükmedilebilir. Üst sınırın kanunla belirtilmemesi mağduriyetleri sonlandırmaz aksine mağduriyetler artarak devam eder."

"Boşanma davalarında sorun bir tek süresiz nafaka değildir. Dava sonucunda ağır kusurlu iseniz zaten maddi manevi tazminata hükmedilmektedir. Ağır kusurlu olduğunuz bir davada tazminat ödeyip üstüne nafaka ve ziynet eşyası da hükmedilmektedir. Bir davada 4 ayrı suçla yargılanıp, hepsini kaybetmektesiniz."

'Alt sınır 2 Yıl olursa Ne Olur?'

1- Tüm boşanmalarda kusur oranına bakılmaksızın en az 2 yıl nafaka bağlanacak.

2- Aldatma, evden terk, dolandırıcılık gibi yöntemlerle ayrılık dahi kadına en az 2 yıl nafaka hakkı tanıyacaktır.

3- Kısa süreli evliliklerde boşanmalar hem avukatların hem de suistimal eden kadınların gelir kaynağı olmaya devam edecektir.

4- 1 gün bile evli kalsa en az 2 yıl nafaka alır, kusur oranına göre maddi manevi tazminat ve ziynet takıları ile geçim kaynağı olmaya devam eder.

5- Boşanma sürelerinin uzun oluşu ile en az 4 yıl süren davada 4 yıl tedbir daha sonrasında ise 2 yılda yoksulluk nafakası ile 1 gün dahi evli kalsanız 6 yıl nafaka ödemiş olunur.

'Nafakada Üst Sınır Hâkim Takdirine Bırakılırsa Ne Olur?'

1- Hakim takdiri ile süresiz nafaka devam eder.

2- Hakimler takdir yetkilerini bugüne kadar kadınlar tarafından kullandı, kullanmaya da devam eder.

3- Yargıtay dairesinin içtihat kararları yüzünden eşit kusurlu da olsanız tazminat ve nafaka ödemeye devam edersiniz.

4- Geçtiğimiz günlerde boşanma davasına baktığı kadınla aşk yaşayan hakimin takdir yetkisi nasıl olacaktır?

5- 5 yıl sürmüş bir boşanma davasında tedbir nafakasını saymamak hakimin takdirine bağlı olacaktır. Bu da ayrıca mağduriyetler ve nafaka sürelerinin uzun olmasını sağlayacaktır.

'Süresiz Nafaka Yasası Nasıl Olmalıdır?'

1- Kısa süreli evliliklerde kusur oranı ağır olan taraf için, nafaka alt sınırı 1 yıl olmalıdır. Ağır kusurlu tarafa maddi ve manevi tazminat hükmedilir.

2- Kısa ve uzun süreli evliliklerde 'Eşit' kusurlu olan taraf nafaka ve tazminat ödememelidir.

3- Tazminat sadece ağır kusur da devreye girmelidir.

4- Uzun süreli evliliklerde kusur oranına göre nafaka üst miktarı 3 yıl ile sınırlandırılmalıdır.

5- Hakim takdiri sadece kriterlerde geçerli olmalıdır. (Yaşı, eğitim durumu, evlilik süresi, çalışabilirlik durumu)

6- Tedbir nafakası kesinlikle yoksulluk nafakasından sayılmalıdır.

7- Çocuk haczi derhal kaldırılmalıdır.

8- Velayeti elinde bulunduran taraf çocuğu göstermiyorsa velayet karşı tarafa verilmelidir.

9- Nafaka alan taraf mesleği yok ise meslek kursuna gittiğini iş aradığını ve bulamadığını belgelerle ispat etmelidir. Suistimale açık olarak iş bulamadım nafakam artırılsın demek mazeret olmamalıdır.

10- Nafaka hapsi kaldırılmalıdır. Bu insan haklarına aykırıdır. İşsiz erkeğin nafaka ödemesi devlet tarafından yapılmalı, işe girdiğinde maaşından kesinti ile devlet tarafından alınmalıdır.

11- Hapse atılan bir erkeğin borcunu hapiste katlayarak daha fazla borçlandırılması ve ödeyemediğinde tekrar tekrar hapse atılması adil değildir.

12- Emekli aylığına konulan nafaka haczi kaldırılmalıdır. Halkın
çoğunluğu az miktardaki emekli maaşı ile geçinemezken üstüne gelen haciz ile erkekler yaşlılıklarında sokakta ölüme terk edilmektedir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 22:35

YORUM YAZ

 • EnverEnver8 gün önce
  Ne çözüm ne de düzenleme asla makul ve doğru değil beter den beter duruma düşürenlerin düşmesi duamızdır
 • HALİLHALİL9 gün önce
  HAKİM TAKDİRİ NE DEMEK ARKADAŞ? !!!!!BU ÜLKEDE HAKİM TAKDİRİ NE ZAMAN ADALET YADA HAK İÇİN KULLANILMIŞ??? !!!NERDE KADINLA ERKEK KARŞI KARŞIYA GELSE ANINDA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILARAK KADIN KAYIRILIYOR VE ERKEK CEZALANDIRILIYOR. NEDEN BÜTÜN ERKEKLER DAYAKÇI MUAMELESİ GÖRÜYOR BİZİM SUÇUMUZ GÜNAHIMIZ NE? SEN OKUL OKU İŞ SAHİBİ OL SONRA ALLAHIN EMRİ OLAN MUTLU BİR YUVA KURMAK İSTE HERŞEYİNİ PARANI ZAMANINI PSİKOLOJİNİ BUNUN UĞRUNA HARCA ANLAŞAMA GEÇİNEME SONRA MECBUREN BOŞANMAK ZORUNDA KAL VE HARCADIĞIN ONCA PARA YETMEZMİŞ GİBİ ÖMÜR BOYU NAFAKAYA ÇARPTIRIL. 
 • HASANHASAN9 gün önce
  NAFAKA ZULMÜNÜ ÇÖZECEĞİZ DİYİP YÜZ BİNLERCE MAĞDURU UMUTLANDIRIP SONRA BU İNSANLARIN DAHADA ZARAR GÖRECEĞİ ŞEKİLDE BİR DÜZENLEME YAPMAK İNSANLIK DIŞI BİR İŞTİR. 
 • Yılmaz TÜLÜYılmaz TÜLÜ9 gün önce
  Hakkaniyetli bir çalışma olmuş. Bilginize ve kaleminize sağlık. Bu konu soğutulmadan her daim dikkatlere sunulmalı
 • ünalünal9 gün önce
  nafaka davası bayanlar için sgk olarak maaş olarak kullanılıyor sınırlandırmak şart haklı haksız senelerce nafaka ödemek kölelik ortada çocuk felan yoksa süre maksimum 2 yıl olmalı çocuk varsa cacuk için düzenleme yapılabilir lütfen adil bir düzenleme gelsin nafaka ömür boyu olmasın lütfen
 • gökhangökhan9 gün önce
  nafakanın sınırlandırılması lazım üst sınır olarakkısa süreli evlilikler için düzenleme gerekli en 1 yıla kadar evli kalanlar içinmaksimüm 2 yıl olması lazım nafaka süresiLütfen bu sesleri duyun Allah rızası için birşeyler yapılsın çok madur var
 • ÖmerÖmer9 gün önce
  Eğer pakette gerçekten üst sınır hakimin takdirine birakilacaksa ne anladik biz bu işten? İnşallah böyle değildir .
 • Eray ZNEray ZN9 gün önce
  Saka gibi kadin izayibatizor evleniyor 8 ay sonra ayriliyor adam tukeniyor adamin tekrar evlenme ihtimali kalmiyor.
 • aliali9 gün önce
  17 YILDIR BENİ TERK EDEN KADINA NAFAKA ÖDÜYORUM, YETER. BIKTIM, NE ÇALIŞTIĞIMDAN BİR ŞEY ANLIYORUM NE YAŞADIĞIMDAN. VALLAHİDE BİLLAHİ DE EĞER BU NAFAKA KALKMAZSA VE ADALETLİ HALE GELMEZSE BEN VE BÜTÜN AKRABALARIM, HEM AKP ÜYELİĞİNDEN HEMDE SONU NE OLURSA OLSUN OY VERMEKTE KAÇINACAĞIM. YETER YAHUU.
 • Ahmet TanerAhmet Taner9 gün önce
  Sayın akit yıllardan beri analata analata yaza yaza dilinde tüu bitti. İslman öngürdüğünün haricinde konulan nafaka, evlenme hadisesini bitirir, fahişe sayısını patlatır. Örnek Avrupa. BM istatistiklerine Avrupada piç çocuk sayısı %50'nin üstünde. Nafakacılar milleti yok etmenin, evlilik yerine onun belkide 10'da birine maliyetle fahişelerle işini gördürmenin, piç saysını patlattırmanın, bunun neticesinde din, ahlak, kultur ne varsa yok ettirmenin peşinde. Allah belalarını versin.
 • Kayserili Kayserili 9 gün önce
  Avistralyada bosanan insanlar halo varsa mallar bolusulur be cockiness varsa erkegin masindan %15 cocuk basi Mesolithic, bu adil be uygundur. Bizimki arap saci olmus
 • Dilaver!!Dilaver!!9 gün önce
  Siyasiler maalesef İstanbul sözleşmesinin sonuna kadar arkasındalar, mağdurların ağzına bir kaşık bal çalma derdindeler.
 • CeyhunCeyhun9 gün önce
  Bu kadar adaletsizliğin yaşandığı bu dünyada, gerçek adalet için Allah'ın adaletine sığınıyorum
 • B. YılmazB. Yılmaz9 gün önce
  Vatandaş bu yargı paketlerinden ne bekliyor ki, Adalet bizi çok uzak.
 • Ayhan Y.Ayhan Y.9 gün önce
  Her zaman söylüyorum; eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.
 • AlettinAlettin9 gün önce
  Aldatan kadın demek, hakimi dahi aldatan demektir. Erkek ispat edinceye kadar göbeği çatlıyor. O delil sayılmaz, bu delili nereden buldun. falan. Yok şahit getir. Aldatma olayı kolay kolayispatlanmıyor.Karısının telefonunu kopyalayan adam, delil olarak mahkemeye sundu. Adam, özel hayata müdahaleden ceza aldı. Gazeteler bu haberlerle dolu. Kanun diyor ki, sesini çıkarma, en az iki yıl bu kadın nafakayı sevgilisiyle yesin. Tahammül edemeyenler de , cinayet işliyor. Nafaka 3 ay ile sınırlı olmalı.
 • ömerömer9 gün önce
  akepeliler kademve feminist tayfa ancak nafaka kanunu böyle çözer...
 • ozkanozkan9 gün önce
  Su meselelerde sulanmayan amacının dısına savrulmayan bir duzenleme yaptıklarını görmek istiyoruz alt sınır koy ust sınır koyma ne bicim is devlet kendi cebindem cıkana bonkor davranmıyor da bosanan adamın cebinde ki paraya pek cömert ki haksızlık gırla gidiyor yazık ülkemin insanlarına
 • FerhatFerhat9 gün önce
  Allah sizi ve satanist ab den ithal ettiginiz yasaları yer ile yeksan eylesin. Adi şarlatanlar, siz bekleyin Allah'in gazabı hiç ummadığınız an tepenize inecek ozaman ne devlet ne millet kalacak.
 • ElifElif9 gün önce
  Nafaka uygulaması aslinda dogru dgl çünkü insanlarbu parayi almak icin sevmedigi biriyle evleniyor 1 ay evli kaliyor boşanıyorbirazda boyle imkanlar sunuldugundan evlilikler uzun sürmüyornafakaymis tazminatmis bu durumlar hayati kolaylastirmiyor....
 • İbrahim İbrahim 9 gün önce
  anlaşıldı. nafaka zulmü devam edecek...
 • Mahkum eşi Mahkum eşi 9 gün önce
  Verin su affı üç çocukla perişan olduk
 • Mahkum eşi Mahkum eşi 9 gün önce
  Ne olur şu affı verin yeter artık üç çocukla perişan olduk duyun sesimizi
 • Mustafa Biçer Mustafa Biçer 9 gün önce
  Biz müslüman bir milletiz. Adam gibi dinimize ve kültürümüze göre yasa çıkarın. Başlarım Avrupayasalarına.
 • Hasan Hasan 9 gün önce
  Ömür boyu veya uzun süreli nafaka insan haklarına aykırıdır. Aykırıdır ama artık insan hakkı değil kadın hakları ön plana çıktı.
 • mısamısa9 gün önce
  aldatan nafaka alamıyor bildiğim kadarıyla ama boşanma süresince tedbir nafakası bağlanıyor dava karara bağlanınca bu kalkıyor .burda yapılması gereken eğer tedbir nafakasına başvuran taraf mahkeme sonun da daha kusurlu olduğu anlaşılırsa aldıklarını yasal faiziyle geri iade etsin bu durumda kusurundan haberdar olan böyle birşey istemeyecektir. asıl sorun kanun herkese eşit olsada mahkemelerin her hükmü kadın lehine kullanması. kusurlu taraf tazminat öder diyor kanun ama erkek olunca donuna kadar kadın olunca göstermelik oluyor ve erkeğe pek nafaka bağlandığına şahit olamıyoruz bizim hakimler basın yayın ve feminist baskısından gerçekten çekiniyor neme lazım deyip böyle gelmiş böyle gider yapıyorlar
 • CabirCabir9 gün önce
  Adil olan iddet süresi kadar nafaka olmalıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019