Seçim 2019 Sayfası

2 milyon mağdur erkek çözüm bekliyor

Boşanmalarda mahkeme tarafından belirlenen süresiz nafaka insanları mağdur etmeye devam ediyor. Bazı kadınlar nafakadan faydalanabilmek için sigortasız günlük işlerde çalışırken, bazıları da resmi nikah kıymadan evleniyor. Tekrar evlenen ve kendilerine yeni bir yuva kuran erkekler ise çocuklarının rızkını nafakaya veriyor.

12 Ocak 2019 Cumartesi 07:20
2 milyon mağdur erkek çözüm bekliyor

Boşanmalarda eşlere bağlanan ‘süresiz nafaka’ kangrene dönüştü. 1988 yılına kadar 1 yılla sınırlandırılan, ancak bu yıldan sonra düzenlemelerle ‘süresiz’ hale getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adil bir hale getirileceğini söylediği 'süresiz nafaka' yüzünden 2 milyonun üzerinde vatandaş mağdur.

Mağdurlar platform kurdu

Hayatını eşinden gelen ödemelerle devam ettirmek zorunda kalanların yanı sıra, süresiz nafakayı cezalandırma ve sömürü aracına dönüştürenler de var. Bağlanan nafakayı kaybetmemek için resmi nikahsız evlenenler, kayıt dışı sigortasız çalışanlar da uygulamanın diğer yan sorunları. Seslerini duyurmak için “Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu” adı altında organize olan nafaka mağdurları ile görüştük. Üyeler arasında düğün gecesi eşinin ailesi tarafından darp edilen da var, nafaka ödeyebilmek için varını yoğunu satıp işsiz kalan da.

 

Abdullah Aksoy

Ömür boyu maaş için evlendi

Nafaka mağdurlarından birisi görme engelli Abdullah Aksoy. 2008 yılında akrabalarının önerisiyle evlendiğini söyleyen Aksoy, hikayesini bize şöyle anlatıyor: "Bir yıl geçmeden hiçbir sebep yokken eski eşim ayrılmak istedi. Resmen ömür boyu maaşa bağlanmak için evlenmiş. 10 yıl önce mahkeme 200 TL nafakada karar kıldı. Kendisi kafelerde günlük olarak çalışıp garsonluk yapıyor. 2013 yılında yeniden yuva kurdum. Eşim de engelli. 4 yaşında bir çocuğumuz var. Onun kreş masrafı, ev taksiti ve bir de 10 yıldır ödediğim nafaka belimizi büktü. Kamu çalışanı olduğum için sicilime işlenmesin diye nafakayı bir gün bile geciktirmeden ödedim."

Zafer Çalışır

Bir buçuk ay evli kaldık

Evlendiği ilk gün eski eşinin ailesi tarafından darp edildiğini söyleyen Zafer Çalışır ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "2014 yılında iki düğünle evlendim. Düğün gecesi eşimin ailesi takılan takılara el koyarak kayıplara karıştı. Bir buçuk ay sonra eski eşim ayrılmak istedi. Mahkeme 200 TL nafaka bağladı. Hayatında yeni birisi var ve aynı zamanda günlük işlerde çalışıyor. Ben de yeniden evlendim. Sekiz aylık çocuğum var. Onun masrafı ve ev kiramız oldukça fazla. Sadece bir buçuk ay evli kaldığım bir kadına çocuğumun rızkını veriyorum."

,

Ferhat Akyıldız

Şiddet gördüm

Sinop’ta eşinden şiddete uğradığı için 2014 yılında ayrılan Ferhat Akyıldız, "2013’te evlendik. Eşimin psikolojik sorunları vardı. Uyurken boğazıma yapışıyordu. Çok kez tedavi ettirmeye çalıştım. Ancak çabalarım sonuç vermedi. Aşçılık yapıyordum. Psikolojim bozuldu işsiz kaldım. Mahkeme ilk etapta 250 TL nafaka bağladı. İtiraz ettikten sonra ise 9 bin TL peşin ödeme dediler. Ne işim ne de malım var. Ya hacze gidecekler ya da hapse gireceğim. İnsan öldürmedim. Sapıklık yapmadım. Yeniden de evlenemiyorum" şeklinde konuşuyor.

Aytekin Toprak

Tüm hayatım bitti

Sadece 6 aylık bir evlilikten sonra 14 yıldır eski eşine nafaka ödeyen Aytekin Toprak ise, "2004’te şiddetli geçimsizlikten boşanma davası açtık. Mahkeme 3 yıl bizi boşamadı. Ancak o süre içerisinde de nafaka ödedim. İlk etapta 150 TL olan miktar her yıl artırılmaya gitti. Şimdi 320 TL ödüyorum. Güngören’de ablamın evinde kalıyorum. Akrabalarımın yanında günlük işler yapıyorum. Nafaka parasını ailemin desteğiyle ödüyorum. Eski eşimin üzerine bir şey kayıtlı değil ama babasının durumu oldukça iyi. Zonguldak’ta yaşıyor. 14 sene önce yaptığım erken evlilik tüm hayatıma neden oldu. Tekrardan yuva kurmaya korkuyorum" diye konuşuyor.

Mağdurlar Ankara'ya çıkarma yapacaklar

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile mağdurları umutlandırdı. Ömür boyu nafakanın yanlış olduğunu belirterek, “Tarafların mağduriyetlerine sebep vermemesi ve kadının mağdur olmaması için hakkaniyetli bir çözüm bulunacak. Biliyorsunuz Aile Bakanlığı ile burada bir çalışma yaptık. Bu hepimizi ilgilendiren ortak bir konu. Bu konuda Yargıtay, Aile Hakimleri ne diyor bunlara bakmalıyız. İsviçre’den almışız. Onlar değiştirmiş ancak bizde aynı kalmış. Kanun organik bir canlıdır. Kanun ne insanın gerisinde kalacak ne önünde yer alacak. Tüm tarafları dinleyip yeni mağduriyetler oluşturmamak için ortaya bir düzenleme çıkaracağız. 2019 yılında Nafaka konusu siyasetin gündemine teklif olarak Meclis’e gelecek” dedi. Bu açıklama ile umutlanan mağdurlar, yasanın bir an önce çıkarılmasını istiyor. 14 Aralık’ta, Ankara’ya çıkarma yapmaya hazırlanan nafaka mağdurları, siyasi partilerle görüşerek taleplerini aktaracak.

Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 07:43

YORUM YAZ

 • GörünenGörünen3 ay önce
  Hak olan bir düzenleme yapılacağına inanamıyorum. Aileye değer verilseydi, bu bakan hala orada olmazdı. AB dayatmaları birinci öncelik.
 • Hasan AliHasan Ali3 ay önce
  Çevremde duyduğum ,gördüğüm ve bizzat da yaşadığım onlarca;ülkede ise milyonlarca magduriyet var.Ama karar vericiler neyazikki kör,sağır ve dilsizler.
 • kemal uzunkemal uzun3 ay önce
  Konu 100GünlükEylemPlan' na almış olup Sn Adlet Bakanı Abdulhamitgul ün son açıklamaları konunun çözüm noktasına geldiğinin kanıtıdır. SıraKriterliSüreliNafaka yasasının bir an önce Tbmm ye gelip çıkmasındadır. Adalet Gazi Meclisinin sorumluluğundadır.
 • RIZARIZA3 ay önce
  Boşanma davalarındaki 'Beyan' esastır kuralını,tüm kanunlarımıza koymalıyız.İşte o zaman 'Kanunda Eşitliği' getrimiş oluruz.
 • malcom xmalcom x3 ay önce
  onu bunu bırakın.evvela aileyi ayakta tutacak, onu kutsallaştıracak değerler inşa edin gerisi gelir.sineklerle uğraşmayın bataklığı kurutun.
 • AnigzelAnigzel3 ay önce
  Bu yasa olduğu müddetce daha çok aileler dağılıp cinayetler işlenir.
 • KADINA ŞİDDET YOKTUR.KADINA ŞİDDET YOKTUR.3 ay önce
  Kadına şiddet yoktur.İnsana Şiddet vardır.Hayvana,hatta bitkiye bile şiddet vardır.Bu saçma kavramlarla bütün değerlerimize operasyon çekerler iken,aydınımız dahi aval-aval bakıyor..
 • KADIN HAKKI YOKTUR.KADIN HAKKI YOKTUR.3 ay önce
  Kadın Hakkı diye uyduruk birşey yoktur.İnsan Hakkı vardır.Hayvanı da geçtim,OT'un bile hakkı vardır
 • BÜYÜK ZULÜMBÜYÜK ZULÜM3 ay önce
  Süresiz nafaka geldi.Mahkemelerde 'Beyan' esas artık.Mahkemelerde'DELİL' ortadan kalktı.öyle mi? Bu nasıl birşeydir.Bu ne ADALETSİZLİK tir.Bu ne HUKUKSUZLUK tur.Bu nasıl bir HAKSIZLIKTIR.DELİLSİZ karar vermek zorunda bırakıldıkları için bu adalet sistemimizdeki ASTIĞIM ASTIK krallığı,hakimlere bile büyük bir zulümdür.
 • ceyhunceyhun3 ay önce
  hükümete sesleniyorum. bu zülmün kalkaması için seçim sonrasında düzenleme yapılacak yalanına artık kanmıyorum. ne yapılacaksa seçimden önce yapılmalı. varsın 3-5 feminist yazar sizi eleştirsin, erkeklerin mağduriyeti çığ gibi, boşanmalar hızla artıyor.
 • ahmet yıldızahmet yıldız3 ay önce
  devletin 9 milyon emeklisi var, erkekler yakında devleti de geçip daha fazla kadını emekli yapacaklar. Müebbet nafaka=feminist kadın emekli maaşıdır.erkekten zulüm yasaları sayesinde maaş almak dinen haramdır. devlet böyle bir imkan verdi diye haram olan birşey helal olmaz.
 • Ahmet TanerAhmet Taner3 ay önce
  Ey mağdur dostlar, Allah razı olsun, Akit grubu tüm imkanlarıyla bizlere sahip çıkıyor. Yıllardır bizi oyalayan, solcuların oyunu her zaman kıymetli gören, onlara yaranmaya çalışan, bizi yok sayan AKP ve yalancı politikacılarına mart seçimlerinde gereken dersi verelim.
 • mborazmboraz3 ay önce
  Her kez mağdur hükümet olarak 16 yıldır ne sorunlar çözdü satmak dan başka işsizlik almış başını gidiyor EYT leri görmüyorlar birde türemiş koydu adınıişsiz babayım 51yaş 52 bekliyorum nafaka olayı erkekler köleleştilrildi duyun artık semizi
 • hamdihamdi3 ay önce
  2 Milyon mağdur Daha çok bekler nafaka ödemiyorum ama ödeyenlere acıyorum bunlarında bu sıkıntıya çare bulacaklarına inanmıyorum bakın daha kötü duruma sokmasınlar bu mağdurları
 • Tarık001Tarık0013 ay önce
  Tanrılaştırılan kadınlar, kilelestirilen erkekler ve her geçen gün toplumda kendine yer bulan eşcinsellik. Yeni düzen bu. 6284 sayılı kanun ile kendine yer bulan eşcinseller, artık kadınla aynı haklara sahipler.
 • V. AçıkV. Açık3 ay önce
  Hükümet sözünde dursun, ve müebbet nafakayı kaldırsın.
 • Yasin.Yasin.3 ay önce
  Allah sonumuzu hayır etsin, hükümet en önemli konu olan ailede, feminist derneklerin ve yazarların baskısına boyun eğip çıkardığı yasa ile sınıfta kalmıştır.
 • Kamil.Kamil.3 ay önce
  Devletin getirdiği düzenlemeler yüzünden, nafaka ile geçinen, asla resmi nikah yapmayan bir kadın zümresi oluştu. Aile yapısı çöktü.
 • Fatih h.Fatih h.3 ay önce
  İstanbul sözleşmesi kadınlara haklar tanımadı,kadını tanrilastirip erkeği köleleştirdi.
 • Nevzat_42Nevzat_423 ay önce
  Sema Maraşlı hanım ı, aileden sorumlu bakan olarak görmek istiyoruz.
 • Hasan61Hasan613 ay önce
  Şiddeti önlemek yerine, bu sefer de devlet eliyle, hem erkeğe hem kadına hemde çocuklara şiddet uygulanıyor..
 • SadıkSadık3 ay önce
  6284 sayılı kanunun getirdiği tek şey; cinnet...
 • BilginBilgin3 ay önce
  Bu kanun; evlenip boşanan erkeğin tüm hayatını ömür boyu ipotek altına alıyor. Böyle bir zulüm yok.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019