THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Kıbrıs Bakü

Cumhurbaşkanlığı resepsiyonuna Erdoğan bile eşsiz davet ediliyordu!

31 Ekim 2017 Salı

30 Ağustos 2003…“Genelkurmay’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyelerini resepsiyona eşli olarak davet ettiği, ancak türban konusundaki hassasiyet nedeniyle Erdoğan ve eşi türbanlı olan bakanların davete eşlerini götürmeyecekleri belirtilmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu akşamki resepsiyona ilk kez katılacak. Erdoğan, geçen yıl AKP’nin Genel Başkanı olmasına karşılık milletvekili olmadığı gerekçesiyle 30 Ağustos resepsiyonuna davet edilmemişti.”

29 Eylül 2003… Cumhuriyetin kuruluşunun 80’inci yılı kutlanırken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Çankaya Köşk’ünde vereceği resepsiyona türban ambargosu koyması ipleri gerdi. Meclis Başkanı ile AKP milletvekillerinin çoğunluğu resepsiyona katılmıyor. Başbakan ve kabine üyeleri resepsiyona eşsiz gelecek.

Göreve başlamasından sonraki süreç içinde hem Cumhurbaşkanı Sezer hem de askerler laikliğe karşı uygulamalar konusunda hükümeti birkaç kez uyardılar. Milli Güvenlik Kurulu’nda sert tartışmalar yaşanırken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de sert eleştiriler yaptı. Askerlerin düzenlediği resepsiyona türbanlılar alınmadı. 

Son günlerde türbanın gündeme gelmesinin ana nedeni ise hükümetin bu alanda bazı açılımlar yapmak istemesinden kaynaklanıyor. İmam hatip mezunlarına her türlü akademik eğitim fırsatının sağlanması girişimleri, türbanın kamusal alana sokulma çabaları bu tartışmaları bir anda alevlendirdi. 

Üniversite rektörleri Anıtkabir’e yürüyüş yaparken, Cumhurbaşkanı Sezer de türban ambargosunu gerçekleştirdi. 

6 Eylül 2004… “Davet yine eşsiz… Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 29 Ekim resepsiyonuna, eşleri türbanlı olan konukları eşsiz davet etti. Erdoğan ve TBMM Başkanı Arınç’a eşsiz davetiye gitti.”

7 Ocak 2006… Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü’nde uyguladığı başörtü yasağını, uluslararası boyuta taşıdı. Sezer, eşi başörtülü olan Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai’yi, Türkiye’ye eşsiz davet etti. Eşi başörtülü olduğu için Başbakan Erdoğan, TBMM başkanı Bülent Arınç, AK Partili bakanlar ve milletvekilleri de eşsiz davet edildi.

29 Ağustos 2008… “Zafer Bayramı nedeniyle yarın akşam Gazi Orduevi’nde verilecek resepsiyona Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan eşsiz davet edildi.”

Şerefi olan o günleri unutmaz!

Haysiyeti olan, o günleri unutturmaz!

İzzeti nefsi olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde kazanılmış bu özgürlükler karşısında nankörlük yapmaz!

Eskiden Cumhurbaşkanlığında halk yoktu! Çankaya, millete tepeden bakan, seçkinci küstahların mekanıydı. Ama şimdi orada millet var!

Artık “Ne işi var bunların Cumhuriyet Resepsiyonu’nda?

Çoban kızın ne işi var?

Engelli garibanın ne işi var?

Başörtülü bakan eşlerinin ne işi var?

Eşi başörtülü olan Başbakanın ne işi var?

Engelli yeğenine bakan halanın ne işi var?

Göçük altından çıkan yaralı madencinin ne işi var?

Şehit yakınlarının, fakirin fukaranın Cumhurbaşkanlığında ne işi var?” diyebiliyor mu hiç kimse?

Cumhuriyet kurulduğundan bu yana, Cumhurbaşkanlığında ilk defa halk var!

Şimdi bir kısım mahalle dedikoducuları vıdı vıdı etse de biz bu kazanımların farkındayız!

Ne kadar şükretsek az! 

 

YORUM YAZ