THY Orta Avrupa

Dünyevileşmek

19 Ocak 2016 Salı

 

Kemalistler bizi laikleştiremedi. Ama bugün biz hızla sekülerleşiyoruz.. Hayatımıza yön veren akıl, kutsal dışı, yercil ve yatay ilişkilerle şekilleniyor.

Laikliğe karşı canhıraş bir mücadele verdik, ama aslında ne bizimkiler laikliğin ne demek olduğunu biliyordu, ne de laikliği savunduğunu sananlar laikliğin ne demek olduğunu biliyordu. Bir kör dövüşü idi, bir ömür, hatta bir asır bu kör dövüşü içinde geçti.

Bugün de bir çok kişi, savunan ya da karşı çıkanlar ne laikliği bilirler, ne de laiklikle sekülerizm arasındaki ilişki ve çelişkiyi bilirler.

Ezberlemişlerdir, “Laiklik olmadan cumhuriyet, cumhuriyet olmadan demokrasi olmaz”. Sorsanız demokrasi ile cumhuriyet arasındaki farkı da bilmezler. Cumhuriyetin kelime olarak anlamını da bilmezler. Cumhuriyet Arapça’dır. Restpublicas Latince. Bunun Türkçe’si ne! Kolaylaştıralım “Cumhur” ne demek. Mesela ilahiyatın ne anlama geldiğini anlamak için, “İlah” ne demek onu bilmeniz gerek. İlahiyat o anlamda “İlahçılık” gibi bir anlama gelir. “Cumhur” ne demek? Bir çok kişi “Cumhur”un “Halk” demek olduğunu zanneder. Cumhuriyet “Halkçılık” demek olur o zaman. “Cumhuriyet Halk Partisi” de “Halkçı Halk Partisi” oluyor yani. Hem zaten 6 ok’un biri “Halkçılık”, bir diğeri “Cumhuriyetçilik” olduğuna göre, herhalde ok’u 5’e indirecek halimiz yok.

Mesela bir çok laik, Fransa’nın genelinde laiklik olduğunu zanneder. Oysa, mesela Alsace Laurane eyaleti ki, Strasbourg’un da içinde olduğu bölgede laiklik kuralları geçerli değil. Kontrat bölgesi olarak bilinen Alsace Laurane ve Almanya Köln’ün de içinde bulunduğu Kuzey Ren Westefalya bölgesi ayrı bir statüye sahip.

Bizim tatlı su laikleri laikliğin aslında dini bir müessese olduğunu da bilmezler. Lakliği “din ile devlet arasındaki ayrılığı” ifade ettiğini düşünürler. İncil’de “Sezar’ın hakkı Sezar’a, Tanrı’nın hakkı Tanrı’ya” hükmüne göre, kiliseye ait olmayan şeylerin (sömürge mirası servet, silah ve iktidar) sahibine iade edilmesi talebini ifade eder. Bu onlara göre tanrının isteğidir. Dolayısı ile burada kiliseye karşı bir tavrı ifade eder, tanrıya değil. Laiklik Fransa’da “mütareke”, İtalya’da “paylaşım”, Almanya’da “uzlaşı” gibi anlaşılır. Bizde laiklik “din karşıtlığı”nın adıdır.

Laikçilere karşı direnmesine direndik de, biz de, servet ve iktidarla tanışınca, bunlara sahip olunca hayatı dönüştüreceğimizi hayal ederken biz, paranın ve iktidarın dönüştürücü gücüne kapılıp dönüşmeye başladık.

Servet ve iktidarı ele geçirip toplumu dönüştürme iddiası, Kemalizmin ana felsefesidir. İktidara talip olan herkes, sanki bu anlamda metodik bir Kemaliste dönüştü.

Gelinen noktada inandığınız gibi yaşamayınca, yaşadığınız gibi inanmaya başlıyorsunuz. Din sembollere, ritüellere, ikonalara indirgeniyor. Religiolaşıyor. Kültür, gelenek, vicdan, spiritüalizm arasında bir yere sıkışıp kalıyor. NLP ya da TM (Transandantal Meditasyon)culuk daha gerçekçi görünüyor insanın gözüne o zaman.. Stresten kurtulma, mutluluk, hayatınıza renk ve anlam katma işi psikolojik danışmanınızın önerilerine kalıyor. Moda, seyahat etmek, alışveriş etmek, takım tutmak sizi daha çok heyecanlandırıyor olabilir.. Yardımlaşma artık sizin için vicdani bir sosyal sorumluluk projesidir. Dini bir borç ödeme değil mesela. Komşusu, akrabası ile ilişkisi yoktur ama, o hayvansever bir çevrecidir mesela.

Urbalarımız yeni, marka, ama aklen ve ruhen daha iyi durumda olduğumuzdan emin değilim. Servetimiz ve gücümüz, aklımız ve imanımızdan fazla olabilir. Yani servetimizi ve gücümüzü yöneten aklımız ve imanımız değil, heva ve heveslerimiz olabilir.

Sanki o güç ve servetin asil sahibinin biz olduğumuzu sanıyoruz. Allah, Hz. Ali’ye iktidar ve Eba Zer’e servet vermedi. Sahi Karun niçin lanetlenmişti. Veren Allah alır da.. Allah bizi mallarımız, canlarımız, sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecek.

Ne çabuk hayallerimizden, kavram ve kurumlarımızdan vazgeçtik. Dünya zevklerinin peşine düştük. İmtihan edildiğimizi unutuverdik.

Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Bu dünyada her şey geçicidir. Ağuyu altın tas içinde sunarlar, unutmayın. Paranıza, gücünüze de güvenmeyin. İhtirasla istediğiniz her şey sizin imtihanınızın en zor bölümüdür. İnsan kaçtığını sandığı şeye doğru koşar aslında.

Hatırlatayım istedim. Selâm ve dua ile..

 

YORUM YAZ

 • Mihat doğan Mihat doğan 2 yıl önce
  Başta ben sonrasında büyük çoğunluğumuz Saf müslümanlığı bıraktık Tıpkı içine su katılmış kıvamı azaltılmış süt gibiMal para iktidar insana yapamadıklarını yapma imkanı verir Fakir iken çok iyi mutevazi olan biriMala servete iktidara kavusunca yani istediklerinin bir kısmını yapabilme imkanına kavusunca az da karakter meselesi değişiyor Aynı kalamaz aynı kalması imkansız Zira artık güçlü birisi
 • fikrifikri2 yıl önce
  Anlarsın bir gün layikligin ne oldugunu.toprakların parcalandıgi insanlarin evlerini barklarini terk ettigi zaman
 • abdurrahman Şenyiğitabdurrahman Şenyiğit2 yıl önce
  Ağabey Allah razı olsun
 • sebilürreşadsebilürreşad2 yıl önce
  Daha bu birşey değil daha 3. nesil siyasal İslamcılar gelince seviyeyi göreceksiniz, İslam siyasetten çok üstündür İslam ile siyasetin adını bir anmak ancak Hz. Ömer'e ( RA.) yakışır. Hakiki dindar siyasetçi olamaz, olursa hakiki dindar olamaz. Bu zamanda siyaset yapacaklar Hulefayı Raşidin gibi yada Ömer ibni Abdülaziz gibi masum imamlar olmadıkça sözlerine itimat edilmez. Edenler yanılır ve dünyada paşa olanların, ahirette nasıl geda olduklarına ancak mizan başındakiler şehadet ederler.
 • Osman şerifoğlıOsman şerifoğlı2 yıl önce
  Zaman zaman hatırlamaya ihtiyacımız var.allah razı olsun.
 • Muhammed tinMuhammed tin2 yıl önce
  Abi haklısınız. Enbuyuk korkum nedir biliyormusunuz.Benim 4 çocuk var , bunlar bizim çektiğimiz sıkıntı ları cekmedi ve biz anlatamiyoruzda. (NE laikliği. Ne batının iki yuzlulugu.ne bir tastan bütün ailenin yediği tek çeşit yemeklerimizi. ).en ufak yokluk ve sıkıntı da isyan edecekleranlatamıyorum anlatamıyorumanlatamıyorum
 • Ali açıkgöz Ali açıkgöz 2 yıl önce
  Slmalykm evet harika bir msj kızım sana diyorum gelinim sen anla yani chp ye denmiş ama esas ak partiye verilmiş nasihat ne zaman ak partiyi yiyenler ayıklanacak her zaman ak Partiyi ikiye ayırıyorum hakkıyla yönetenler Haramidere yiyenler DİN NASİHATTİR DER PEYGAMBER SAV ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN, bu arada Size çok yorum yazıyorum ya korkuyorsun veya beni fetocu sanıyorsunuz hayır ELHAMDÜLİLLAH ÖNCE MÜSLÜMAN SONRA MİLLİ GÖRÜŞ CÜYÜM, bakmayın email adresinin ismine lütfen
 • Mustafa SahinMustafa Sahin2 yıl önce
  Saygideger Hocam anlatiminizda tarihsel aciklamalara da yer vermissiniz yalniz bizlerin daha iyi idrak etmesi acisindan biraz daha somut ornekler vermeniz hem mesajinizin daha iyi algilanmasina hem de yol gosterici olacagina dair nacizane dusuncelerimi ifade etmek isterim.
 • Hasan basriHasan basri2 yıl önce
  Fanatik ak partili olarak diyorumki hak etmeyen bir sürü Çıkarcı var partide. .saltanat diz boyu. Bir vekilin 5 tane danışmanı var ayıp ayıp. .nevşehir mil.vekili m.Açıkgöz5 danışmanı var ne iş yapıyo meclis sporda oynuyomuş. Yazık Allah sorar
 • ömer mercantaşömer mercantaş2 yıl önce
  DÜNYEVİLEŞMEK ; DÜNYAYI VE DÜNYALIKLARI AHİRETE-CENNETE ULAŞTIRACAK VASITA-ARACI OLMAKTAN ÇIKARTIP DÜNYAYI VE DÜNYALIKLARI BİZATİHİ CENNET OLARAK TELAKKİ EDENLERİN TUTULDUĞU ONULMAZ HASTALIĞIN ADIDIR.
Daha fazla yorum göster