Risale-i Nur teşekkürü

Büyük bölümü Nur talebeleri tarafından kurulan yüzlerce vakıf ve dernek gazetelere tam sayfa ilan vererek ‘Risale-i Nur’un devlet koruması altına alınması sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu’na tebrik ve teşekkür etti.

24 Aralık 2014 Çarşamba 08:09
Risale-i Nur teşekkürü

Bediüzzaman Said Nursi’nin hayattaki talebeleri, Risale-i Nur külliyatını korsancılar ve tahrifatçıların tekelinden kurtaran yasal düzenlemenin hazırlanmasına katkıları olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve Bakanlar Kurulu’na gazete ilanı ile teşekkür etti.  
Bediüzzaman Said Nursi hakkında 33 adet kitap yazan ve hayatını Risale-i Nurlara adayan araştırmacı-yazar Necmettin Şahiner, Anadolu’dan Şam’a kadar 100’e yakın Üstad’ın talebelerinin bulunduğunu belirterek “Risale-i Nur’ların devlet eliyle yayınlanmasının Bediüzzaman Said Nursi’nin bir talebi ve vasiyeti olduğunu ifade etti. Şahiner, “Risale-i Nur’ların İşaratül-İ’caz’ın, Diyanet İşleri tarafından basılmasının üzerine Başkanımız Mehmet Hocaefendi’ye makamında tebrik ve teşekkür amacıyla baklava ikram ettim. Devletin Risale-i Nurları himayesine alması Risale-i Nurların bayramıdır” dedi. 

“RİSALE-İ NUR’UN YASAK KALMASINI İSTİYORLARDI”

Risale-i Nur’ların devlet himayesine alınmasına yönelik yapılan sürecin içinde olduğunu belirten Nur Cemaati mensuplarından ve Risale Haber yazarı Abdurrahman İraz, “Bazı artniyetliler bir çok şey söylediler ve hatta beddua ettiler. Beddualarının tutması yönünde kendi kendilerine yayın yaptılar. Bunlar Risale-i Nur’ları okuyan insanlar ama, kendi sözleri tahakkuk etsin diye hükümete, başbakana olan düşmanlıklarından Risale-i Nur’un yasak kalmasını zımnen kalplerinin derinliklerinden istiyorlardı. Ama Cenab-ı Hakk’ın da hesabı vardı. Şuanda Risale-i Nur, Bediüzzaman’ın istediği gibi devlet tarafından basılıyor ve inşallah yakın zamanda okullarda da okutulacak. Bunlar Bediüzzaman’ın vasiyetleridir” dedi.

KUTLULAR, GÜLEN İÇİN ‘HAİNDİR, DEVLETİN ADAMIDIR’ DİYORMUŞ!

Paralel Yapı’ya bağlı televizyon ve gazetelerinin “Risale-i Nurlar devlet tekelinde. Risale-i Nurlara sansür” iddialarına da cevap veren Abdurrahman İraz, “Yeni Asya gazetesi şimdi katlanarak Zaman’ın içine konuyor ve öyle dağıtılıyor. Böyle bir menfaat var şimdi. İkisi de muhalif olduğu için muhalefette birleşiyorlar. Ben yıllarca Mehmet Kutlular’dan Fetullah Gülen aleyhinde sohbetler dinledim. Kutlular, Gülen için ‘Haindir, devletin adamıdır’ sözlerini sohbetlerde söylüyordu. Bunu söyleyen adam bakınız şuanda onların kucağında ve onlar ne derse onu yapıyorlar. Beraber hareket ediyorlar demiyorum lütfen sözüme dikkat edin. Beraber hareket etmiyorlar, onların emrindedirler. Onlar ne derse onları yapıyorlar ve başka da şansları yok. Kucaklarına oturdular. Hem muhalefette birleştiler, hem de imkanları olmadığından onlardan beslendikleri için mecburen emrine girdiler” şeklinde konuştu. 

YEĞİN: “ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

AK Parti Hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik verilen teşekkür ilanında imzası da bulunan Bediüzzaman Said Nursi’nin hayattaki son talebelerinden biri olan Abdullah Yeğin, “Elhamdülillah, Cenab-ı Hak Muaffak etti ve bütün Risale-i Nur hakikatleri madem ki Kur’an-ı Hakim’in dersidir; Elhamdülillah, Diyanet neşretmeye başladı ve tek bir kitap halinde Risaleler yayınlanacak. Risale-i Nur’a ait değiştirme, sadeleştirme gibi şeyler olmayacak. Risale-i Nur’un devlet tarafından muhafaza altına alınması hoşumuza gitti bizim. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“MEKTUPLAR YAZDIK, CEVAP TENEZZÜLÜNDE BULUNMADILAR”

Paralel örgütün tetikçi gazetelerinin Risale-i Nur’ların “Devlet tekeline alındı, Risale Nur’a sansür” gibi iddialarına da cevap veren Abdullah Yeğin, “O iddialar yanlıştır. Üstadımız, Risale-i Nur’a bir kelime ilave edilmesine razı olmadığını herkes biliyor. Onu ilan ettik, mektuplar yazdık fakat cevap verme tenezzülünde bulunmadılar. Sadeleştiriyorlarmış. Sadeleştirmeye ne lüzum var? Madem ki Osmanlıca öğrenilecek, millet Osmanlıca okuyor dini hakikatleri aynı kelimelerle öğrenmesi daha iyi değil mi? Yani milleti cahil mi bırakmak istiyorlar. Kendi isimlerini koymuyorlar yaptıkları sadeleştirmeye, sanki Üstad yapıyormuş gibi Üstad’ın ismini koyuyorlar. Bu, Üstad’a en büyük hakarettir. Onları biz kabul etmiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“RİSALE-İ NUR’LARI NEŞRETMEYE KANUNEN SALAHİYETLERİ YOKTUR”

Risale-i Nurları sadeleştirerek yıllarca rant devşiren Paralel Yapı’nın lideri Fetullah Gülen’e de sert çıkan Yeğin, “Onların hiçbir zaman Risale-i Nurları neşretmeye kanunen salahiyetleri yoktur. Cenab-ı Allah doğruların yardımcısıdır, yalancıların yardımcısı şeytandır. Allah muhafaza etsin cümlemizi. Yanlış haberlerden, yanlış iftiralardan Allah  muhafaza etsin” dedi.

Yeni Akit

Haber Tarihi: 24 Aralık 2014 Çarşamba 08:09

YORUM YAZ

  • mehmedmehmed3 yıl önce
    ben hala şüpheliyinm bu işin doğru olup olmadığından!şimdi akparti var herşey hoş da 20 yıl sonra hangi görüşün iktidar olacağı belli değil ya ozaman ki iktidar piyasada yeterince risalei nur var basmaya gerek yok deyip elinde kanunen bulunan baskıya izn vermeme hakkını kullanırsa!!evet diyanet bassın -buna zaten engel yok-ama basana da mani olmasın..tahrifat iddiası ise komik..mesela mesnevi çeviriden çeviri yapılıyor aslı tahrif mi oluyor...hatta hadisler türkçeye çevrildiğinde aslı tahrif mi oluyor?peki rusçaya çevrildiğinde risaleler aslı tahrif mi olmuş olacak...
  • Hasan SaidHasan Said3 yıl önce
    Ben doğduğum gündem beri yeniasya cemaatinin içinde olan birisiyim ve hiçbir zaman hocaefendi grubuyla cematimizin bir ilgisi olmadı şimdi de yok sen biraz bizi yaniyorsan ne bir dersanemizin ne bir milletvekilimizin olmadığını bilirsin sen hangi akla uyup ikisini aynı kefeye koyarsin cevap ver  asıl iftira eden sensin zamanında hocaefendiye oLan tepkimizi sacma bulup sonra hükümetle araları bozulunca hocaefendiyi tekfir eden de sizsiniz kutlular abi kendi dar sohbetinde hocaefendiyi eleştirmiş olabilir ama aç ntv deki programda bak daha yıllar önce askeriyedeki birkaç din düşmanına karşı onu savundu ..kutlular abiye olan adavetinden dolayı insanları yeniasya cemaatine dusman ediyosun allahtan kork .

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 18.02.2018