Çin imparatoruna ait tabak sayesinde zengin oldular

İngiltere'de 1700'lü yıllara dayanan bir Çini tabak çeyrek milyon sterline alıcı buldu

11 Ekim 2017 Çarşamba 11:23
Çin imparatoruna ait tabak sayesinde zengin oldular

Mavi üzerine beyaz karanfil desenleri olan tabak, 1723-1735 yılları arasında hüküm sürmüş Çin imparatoru Yongzheng'e ait nadir bir parça olarak biliniyor. İngiltere Güney Derbyshire'den iki kardeşe büyük annelerinden kalan tabağın Çin imparatoru Yongzeng'e ait olduğu anlaşılınca, koleksiyonerlerin ilgi odağı oldu.

1922 yılında ölen İskoç iş adamı Akelsander Robertson tarafından satın alınan değerli çini kase, Edinburg'a getirildi ve öldükten sonra yakınlarına kaldı.   

BEKLENENDEN 100 BİN STERLİN FAZLASINA SATILDI 

Yaklaşık 33 santimetre çapındaki kasenin Çin Ulusal Müzesinde ve Guandong'da benzerleri bulunuyor. Çinli potansiyel müşterilerin ilgi odağı haline gelen kasenin bir benzeri de New York Metropolitan Sanat Müzesinde sergileniyor. Mavi sır altı boyama tekniği ile her iki tarafı beyaz çiçek desenleriyle süslenmiş, mutfak dolabında bir kutu içinde muhafaza edilen yüksek kalite porselenden olan kase, iki yıl önce yaşama veda eden büyükannelerinden İngiltereli kardeşlere kalmış.

DHA'nın haberine göre, isimlerinin açıklanmasını istemeyen kardeşler yerel bir gazeteye verdikleri röportajda, "Tamamen şaşkın ve çok sevinçliyiz. Bütün bunları beklemiyorduk. Tabağın büyükannemizden bize miras kalan normal bir tabak olduğunu düşünüyorduk." dedi.

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 11:23

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018