AYM, Risale-i Nur kanununu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Risale-i Nur’ların basım ve yayımlanması yetkisinin Diyanet'e verilmesi ile ilgili kararı oyçokluğuyla iptal etti. Devlet güvencesine alınan Risale-i Nur'ları CHP Aanayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

11 Haziran 2015 Perşembe 20:26
AYM, Risale-i Nur kanununu iptal etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Risale-i Nur'ların basım ve yayımlanmasının devlet güvencesine alınması ile ilgili yasayı oy çokluğuyla iptal etti. AK Parti'nin verdiği önerge ile Risale-i Nur Külliyatı'nın devlet güvencesine alındığı torba kanunu, CHP Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Yapılan düzenleme ile Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleri olan Risale-i Nur'ların tahrif edilmesi ve sadeleştirilmesi engellenmek isteniyordu.

İPTALİ İSTENEN KURAL

Dava konusu kural, memleket kültürü için önemi haiz görülen ve Türkiye'de veya Türk vatandaşları tarafından Türkiye dışında yayımlanmış eserler üzerindeki hakların, hak sahiplerinin münasip bir bedel talep etme hakları saklı kalmak kaydıyla, eser sahibinin ölümünden sonra, koruma süresinin bitiminden önce, Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya mal edilebilmesine ilişkindir.

Haber Tarihi: 11 Haziran 2015 Perşembe 20:26

YORUM YAZ

 • AdemAdem2 yıl önce
  Paralelin avukatı chp... Yazdık bir kenara asla unutmayacağız...
 • huzurhuzur2 yıl önce
  Evet, Risale-i Nur’a ilişenler tokatlar yerler; yüzer vukuat şahittir. Fakat Risale-i Nur, tokatlarda istimal edilmez ve niyet ve kasıtla tokatlar gelmez. Çünkü sırr-ı ihlas ve sırr-ı ubudiyete münafidir. Bizler, bize zulmedenleri, bizi himaye eden ve Risale-i Nur’da istihdam eden Rabbimize havale ediyoruz.
 • bb2 yıl önce
  ak parti eğer bunlarla koalisyon yaparsa tarihe karışır artık.
 • oryaorya2 yıl önce
  Kur'an-ı Kerim'i ve hadisleri düşmanlardan koruyan Rabb'im elbette ki Risale-i Nur'u da koruyacaktır. Üstadımız Risale-i Nur'un galibane fütuhatının hicri 1506'lara kadar uzandığını bahsettiğine göre elbette bir bildiği vardır. Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.
 • Said nurSaid nur2 yıl önce
  Paralel yapı bugüne kadar gelmiş geçmiş en tehlikeli örgüt tabanıda dahil. Bi örgütün tabanı rest çekse örgüt kalmaz erir.
 • MoResulMoResul2 yıl önce
  Risale-i Nur aşığı bir devlet var ve bazıları hâlâ şikayet ediyor. Bu devlet Risale-i Nurların bir harfine dahi zeval gelmesini istemiyor,neşredilip tüm dünyaya yayılması için var gücü ile çalışıyor. Hedef 2023 ve Risale-i Nurlar tüm dünya dillerinde devlet eli ile basılmış olacak. Hizmet budur şakirdlik budur. Devlet baba sen çok yaşa.
 • receprecep2 yıl önce
  RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN İSMİYLEŞüphesiz ki KUR’AN insanları en doğru olana iletir ve salih amel işleyen müminlere büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.17/isra–9
 • ahmet mailahmet mail2 yıl önce
  öncelikle şunu kesin bir ifade ile belirtmek isterim hayatım boyunca hak yolunda mücadele eden hiç bir kişi, kurum ve de eser,kitapla ön yargım yoktur,lakin biraz bu haber hakkın da biraz düşünce deryasına daldım edindiğim tek sonuç ve başka çıkar yolun olmadığına ve şu düşünceye kanaat getirdim ,şayet ola ki bu düşünce de yanılır isem umarım bu konuda yanılan ben olurum rabbim beni bağışlasın . Allah (cc) gibi ilah var iken Kur'an kerim gibi müthiş bir kitap var iken başka ilahların ve başka kitapların peşinden gidip Allah'ı ve kur'an ı ikinci planda tutmak ve ötelemekŞİRK midir değil midir
 • Yasin KarbıyıkYasin Karbıyık2 yıl önce
  Bir kısım cemaatlerin derdi Risalelerin korunması değil Risaleden para kazanmaya devam etmekti, istedikleri de olmuş ne mutlu onlara, milyon dolarlık sektörde para kazanmaya devam etsinler. Risale-i Nur külliyatları en pahalı satılan neşriyatlar. Kimse kusura bakmasın ama onca dernekleri olan nur cemaatlerinden hiç birinin ücretsiz risale dağıttığını görmedim. Para tatlı geliyor demek ki!
 • osman erciyesosman erciyes2 yıl önce
  paralele gün dogdu artık rahatça sadeleştiriyoruz diye tahrif ederler bunların yazarı reşit haylamazın kitabı var herkes onu okuyor diye orada peygamber efendimizin süt kardeşi abdullah olarak kasten yanlış yazılmış daha çok eksik bilgi ile çarpıtılmış
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018